CoffeeBeat

Zindev
En iyi cevaplar
0

Elsword / 2.5D Aksiyon MMORPG Oyunu
Öncelikle konuya başlamadan önce belirtmek isterim ki, normal MMORPG oyunlar beni hep sıkmıştır.
Yanlış anlamayın, bunun sebebi sundukları güzel atmosferlerden yada havalı ırklardan değildi.
Bunun sebebi dövüş sistemlerinin bana saçma gelmesinden dolayıydı.Hani bi level 35'e ulaşırsın
20 tane skiliniz olur ve ilk iki slot haricinde sana kalan 18 slota skilleri dizersin.
Sonra PvP yada PvE'ye girip hızlı hızlı skill tuşlarına basıp sözde yetenekli olursun ya.
İşte o beni her zaman sıkmıştır.Çünkü bir ateş topu atarsın,ateş partikülü çıkar,gider ve hedefe vurur.
Sen, Yüce Necromancer Yüksek Druid Efsane Kara Büyücü GetGud005 bir ateş topu attın ve bu hasar verdi.
Hedefin kafasında vurduğun hasar kırmızı olarak yarım saniye kadar çıkar ve bu kadar.Herhangi bir vuruş hissiyatı yok.

İşte bu his her zaman beni MMORPG oyunlardan uzak tutmuştur.Onun yerine Skill based MMO oyunları tercih ettim.
S4League olsun, GunZ olsun,Dark Souls serisi olsun.
Sizde bu tarz oyunları seven biri iseniz, benim şu anki kanserim olan Elsword tam size göre bir oyun.

Karakter Sistemi
Oyunun sın-öhm karakter sistemi hoşuma giden ayrı bir özellik.Oyuna 12 karakterden birini seçerek başlıyorsunuz.
Tutorial bölümünden önce,karakter seçme ekranının sol tarafındaki pencerede karakter hakkında bilgiler
bulabilirsiniz.Burada bahsetmek istediğim başka bir ince detayın ise karakterlerin kendilerini tanıtıp güçlü
ve zayıf yönlerinden bahsetmeleri.Ain'in Alman şivesi ile "Nice to meet you.My name is Ainchase Ishmail.Call me Ain... " diyerek
kendinden bahsetmeye başlaması az da olsa sizi karaktere ısındırıyor.Her ne kadar oyunun ileri dönemlerinde Ain'e fütursuzca küfür edecek olsanızda....

Her karakter ayrı ayrı tutorial bölümlerine sahip.
Bu bölümler hem karakterlerin lorelerini verirken
hemde size karakterleri nasıl oynayacağınızı öğretiyor.Lore'a gelince,her karkaterin sizi tatmin edecek
kadar yeterli hikayeleri var ve bunu iyi yansıtmışlar.

Oyunda sadece 12 karakter olabilir fakat bir çeşit evolve sistemine sahip.
Level 15'e ulaştığınızda oyunun size sunduğu 3 meslekten birini seçmeniz gerekiyor.
Bu mesleği aslında yeni bir sınıf olarak düşünebilirsiniz.
Örnek olarak ben Elesis oynadığım için,level 15'de Pyro Kngiht'ı seçtim ve
varolan skillerim dahada güçlenirken ateş ile alakalı yeni skiller ve command/kombolar elde ettim.
Tabi meslek değiştirmek o kadar kolay değil.Ya size verilen 5 aşamalı görevi tamamlayacaksınız ki ilk evolve'da o kadar zor bir görev değil.
Yada K-Ching denilen oyunda gerçek para ile aldığımız sanal para ile direk meslek değiştireceksiniz.
Aynı şey Level 35'de tekrar başınıza gelecek.Ama bu sefer 3 tane meslekten birini seçme hakkınız yok.
Daha önce seçtiğiniz mesleğin bir üst versiyonuna dönüşeceksiniz.

Ben Pyro Knight olduğum için bir Blazing Heart'a
dönüştüm.Son defa Level 70'de bir evrim alıyorsunuz,daha önceki evrimlerle aynı olsada sınıfınızın ismi değişmiyor.
Bu son aldığınız evrime Transcendence deniyor.
Her seferinde yeni skiller ve commandlar aldığınız için oyun sizi hiçbir zaman sıkmıyor.
Sıksa bile yeni bi karakter açıp onun özelliklerine bakıyım diyerekten oyuna tekrar başlamış oluyorsunuz.

Ekipman ve Aksesuar Sistemi
Tabii ki bir MMORPG'yi zevkli yapan bir başka mevzu da giyilen eşyalardır.
Bu eşyalar basitçe Equipment/Ekipman ve Accessory/Aksesuar olarak ikiye ayrılmış.

Ekipman olarak geçen eşyaların üzerinde Enchantment, yani bizim dilimizde artı basma işlemi
yapılabilir.Ayrıca üzerlerinde Magic Stone Enchant, yani bizim dilimizde efsun basma işlemi de yapılabilir.

Giyilebilir eşyalarda 4 çeşit stat başlığı bulunmakta.
Bunlar;

1. Default Effects / Varsayılan Etkiler :
    Eşyanın kendine ait varsayılan özellikleri.
    Ekipmanlarda Enchant edildikçe bu etkiler artış gösterir.

2. Fixed Effects / Sabit Etkiler :
    Eşyaya düştüğünde yada craftlandığında gelen ve hiç değişmeyen sabit özellikler.
    Ekipmanlarda eşya Enchant edildikçe bu etkiler artış göstermez.Rasgele Etkiler ile arasındaki fark
    Blessed Time and Space Scroll kullanarak yeni rasgele Sabit Etkiler elde edemeyeceğiniz.

Sabit Etkiler arasındaki ilk sabit etki eşyanın isminde değişikliğe neden olur.Örnek olarak ilk sabit etkisi
    Attack Speed/Saldırı Hızı olan Berthe's Blade ,Swift Berthe's Blade olarak görünecektir.
  3. Random Effects / Rasgele Etkiler :
    Eşyanın seal/mührünü kaldırdığınızda gelen özellikler.
    Ekipmanlarda eşya Enchant edildikçe bu etkiler artış göstermez.

4. Set Effects / Set Etkileri :
    Elsword'da bazı eşyalar gruplanıp setleri oluşturuyor.
    Mesela Red Giant Seti Üst Gövde,Eldivenler,Ayakkabılar,Alt Gövde ve Silah olmak üzere 5 parçadan oluşuyor.
    İşte Set Effects'de burada devreye giriyor.Set Effects başlığının altında "-x ea" diye alt
    başlıklar bulunmakta.Bu alt başlıkların altında da çeşitli ve değişmeyen etkiler var.Bunun anlamı
    bu setin eşyalarından x kadar giyersen bu etkilere sahip olursun demek.Mesela Red Giant Setinden
    4 parça eşya giyerseniz -4 each'in altındaki Critical/Kritik +100 etkisini alırsınız.

Equipable Slots / Giyilebilir slotlar ise,çok uğraştığım bu resimde bulunmakta;

Oyun Modları
Elsword'da toplamda 6 tane mod bulunmakta.Bunlar tam isimleriyle Brawl Mode/Kavga Modu,Dungeons/Zindanlar,
Heroic Mode/Kahraman Modu,Hunting Fields/Av Alanları,PvP,Raid Boss oluyor.
Açıkça söylemek isterim ki genelde zindanlarda takılıp,level 40'dan sonrada PvP'de takılmaya başlayacaksınız.
Bu yüzden sadece bu ikisinden bahsedeceğim.

1. Dungeons / Zindanlar :
    Sub-stage/Alt Bölüm adı verilen bölümlerden oluşan oyun modu.
    Her bir alt bölümde, etraftaki bütün canavarları temizlemeniz ve diğer alt bölüme giden kapıya ulaşmanız gerekiyor.
    Canavarlardan çeşitli eşyalar ve oyunun ED denilen para birimi düşüyor.Bazen şanslı iseniz
    Mini Bosslardan ve Bosslardan Unique/Benzersiz eşyalar düşüyor.Bu eşyalar sizin sınıfınız için
    değil yada işinize yaramıyorsa bile oyuncu pazarında 2-6M ED fiyatından satılabiliyorlar.

Zindanlara kendi kurduğunuz yada oyunun sizin için diğer oyuncularla kurduğu parties/partiler ile girebilirsiniz.
    Bir zindana parti ile girmenin avantajı eşya düşme şansının daha yüksek olması ve daha fazla exp diyebiliriz.
    Tabi çoğu zindanı solo geçmiş biri olarak söylüyorum ki level 65'den sonra sürüneceksiniz.Kanser
    Bosslar bulunmakta.

2. PvP / Oyuncuya Karşı Oyuncu :
    İşte yiğtitler meydanı ! Bilgisayarın yönettiği zavallı canavarcıkları yenmek kolaydı değil mi ?
    Her türlü kansere yakalanarak,kanser olmayı öğreneceğiniz yer burası.Burası bitmek bilmeyen komboların ve
    çakallıkların bulunduğu kurtlar vadisi !

Öncelikle söylemek isterim ki,bu oyunu gerçekten zevkli yapan mod PvP.
    İki maç atıyım çıkarım dedikten ve maçlar bittikten sonra tekrar maça girdiren bir meret bu.
    PvP'de 1v1,2v2,3v3 gibi oyun modları bulunmakta.

Kazandığınız ve kaybettiğniz maçlardan Arena Point/Arena Puanı adı verilen oyun parasından kazanıyorsunuz.
    Bu AP ile her köyde bulunan Camilia adlı NPC'den ve yine her köyde bulunan Alchemist/Simyacı NPClerden
    çeşitli eşyalar satın alabilirsiniz.Ama benim size tavsiyem Camilia'dan Sparring Gear setini satın almanız.
    Sparring Gear Seti çok güçlü özelliklere sahip bir set.Ama sadece PvP'de etki ediyor bu özellikler.
    Bu yüzden bir çeşit PvP kariyeri fikriniz varsa Sparring Gear Set şart.
    PvP oynadıkça PvP Rank/PvP Rütbesi kazanacaksınız.

Bu ranklar küçükten büyüğe E,D,C,B,A,S,SS ve SSS olarak gidiyor.
    İşin kozmetik tarafında rankınız isminizin yanında görünüyor,böylelikle sessiz bir "Get gud nubz" sitemi yapmış oluyorsunuz.
    İşin çift bıçaklı tarafında ise maç başına kazandığınız AP oranı artıyor,karşınızdaki rakiplerin yetenekleri ile birlikte...

İşinize Yarayabilecek Linkler
Açıkçacsı bu konuyu yazarken benim çok işime yaradılar.

1. Elsword steam Sayfası
  2. Elsword Resmi Sitesi
  3. Elsword Wiki

Kovalski

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
oynarken vaktimi boşa harcıyorum hissini yaşatıyomu ?

Emristy

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bence grafikler gg

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
(Keşke objektif yazmak zorunda kalmasa da Ain'e hiç acımadan saldırsa*
Rose da oynanış zorluğu bakımından tamamen op karakter tabi bir kez yakalarsanız ölü xd)
(Guildin adı da CrimisonSpirits)
Secret dungeonlar her ne kadar PvE olsa da bize direk atan bir boss bulundurmakta o yüzden PvE de zor olabiliyor* :(
Lu/Ciel'de 2 tane aksesuar seti takabiliyorsunuz tam olarak nasıl çalışıyor emin değilim ama*
Her karakterin hikayelerini köylerde ilerledikçe size aktarıyor oyun, arada küçük animemsi çizimlerle videolar da var genel hikaye olarak. (Visual Novel kafasında gidiyor hikayeler*) (Lu/Ciel'e uğraşamayıp video yerine simsiyah ekran vermişler sanırım ama ...)
Ayrıca her genel hikaye görevinin de kısa bir hikayesi var* Baya geniş bir içerik şeyi var yani.