5. Yüzyıldan Kalma Altın Zırhlı Adam

Hyroeth

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0

Merhaba, araştırdım biraz Türk tarihini çok seven birisiyim.
Çin yakınlarında 1969`un yol düzleme çalışmalarında bina yapılması için kazı yapılmış. Ve kazı`da 5. yüzyıldan kalma olduğu tespit edilen altın elbiseli adam bulunmuştur. Bu adamın bazı kaynaklarda 40 çeri ile Çin sarayını basan Kürşad Kağan olduğu söyleniyor, bencede mantıklı çünkü Kürşad`ın 24-25 yaşlarında olduğu söyleniyor bu adama yapılan otopside ise 25 yaşında olduğu çıktı, Saka Türklerinden kalma olduğu savunuldu. Kürşad`ın hala bulunamamış olması bu iddianın gücünü arttırmakta ve bu adam Çin sarayının bulunduğu yerin yaklaşık 20-40 km uzaklarında bulunmuş. Ve bir iddia daha bu adamın bir Prens olduğu söyleniyor, ve üstündeki zırh Kürşad`ın zırhına benziyor deniliyor bazı kaynaklarda. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

• Beğen
Reactions: DIO

ilkeroyun

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Ben hak veriyorum doğrusu. Ayrıca grup menicır neden çalışmıyor paylaşım yoğunluklu bir forumda böyle bir konu paylaştığınız için size teşekkürlerimi sunuyorum...

Penguenn

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Güzel bir bilgi teşekkür ederim olabilir tabi ama hiçbir bilgim yok

Cranky

Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir.
Site Yöneticisi
Site Danışmanı
En iyi cevaplar
21
Bilmiyordum faydalı bir konu açmışsın teşekkür ederim, eline sağlık. :)

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öncelikle Onun adı Kürşad değil. Kürşad bir yazarın taktığı isimdir. İsmi aslında Çince. Ama ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum. Doğal olarak çünkü Çince. Bu zırhın ona ait olma olasılığı olabilir. Ama kafamı karıştıran bir şeyler var. Bu zırh ona aitse ve şehit olduysa. Neden zırhta hasar gözükmüyor? Şehit edildikten sonra neden Çinliler zırhı almamışlar? Zırh bana abartılı şekilde sağlam ve düzgün gözüktü. Bence bu zırh Onun olmayabilir.

Hyroeth

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Öncelikle Onun adı Kürşad değil. Kürşad bir yazarın taktığı isimdir. İsmi aslında Çince. Ama ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum. Doğal olarak çünkü Çince. Bu zırhın ona ait olma olasılığı olabilir. Ama kafamı karıştıran bir şeyler var. Bu zırh ona aitse ve şehit olduysa. Neden zırhta hasar gözükmüyor? Şehit edildikten sonra neden Çinliler zırhı almamışlar? Zırh bana abartılı şekilde sağlam ve düzgün gözüktü. Bence bu zırh Onun olmayabilir.
Zırhı alıp temizlemedikleri ne mağlum? Evet ama, Türkçe olarak genelde Kürşad olarak söyleniyor. SSC`nin Çin yakınlarında yaptığı bir kazı çalışmasında bulunmuş, eğer Çinliler aynı yerde SSC`den önce kazı yapsaydılar bulabilirlerdi. Savaştan önce kendini ata bağladığı, göğsüne mızrak saplandıktan sonra at ile birlikte yere yıkıldığı ve o günden bugüne yerin içine geçtiği söyleniyor. Dünyanın levhaları bile oynarken, Kürşad`ın yere gömülmesi saçma gelmiyor bana. Zırh ona ait olmasa bile herhangi bir Türk`ün olduğu savunuldu.

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
göğsüne mızrak saplandıktan sonra at ile birlikte yere yıkıldığı ve o günden bugüne yerin içine geçtiği söyleniyor.
Bak bunu bilmiyordum. Belkide at ile gözden kayboldu ve bir yere düşüp kayıp olmuş olabilir. Böylelikle zırh ile birlikte bu zamana kadar orada kalabildi.