Ram kullanımı

CraxyTR

mc.silencenw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
2018-06-19_12.05.33.png

Evet resimdende göründüğü gibi 6gb ram verdim sunucuya ancak sunucu bunun 1.5gb kısmını kullanıyor bazende 1gb altına bile iniyor. Ben verdiğim ramın hepsini kullanmasını istiyorum bunu nasıl yapıcam ? Ve bu sunucuda tps düşüsüne sebeb ola bilirmi ? Fikirlerini bekliyorum arkadaşlar.

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Sohbet kutusundaki, Türkçeye çevrilmiş metinde kast edilen "hafıza" RAM ise, bu hafıza miktarının TPS ile aşırı bir alakası yok dememiz gerekiyor. TPS düşüşü, mobların doğması, chunkların yüklenmesi, Auto-save tarzı eklentilerin çalışması, geniş alanları kapsayan WE komutlarının kullanılması gibi durumların yoğunluğuna bağlıdır; burada yoğunluktan kastım, belirli bir süre içerisinde ne kadar çok olduğudur. Bu yoğunluk artınca TPS düşer, hatta ve hatta TPS düştüğünde ektiğiniz tohumlardan mahsul elde etme süreniz de gecikir. Duruma göre TPS düşüşü CPU kullanımını da artırabilir fakat "Her durumda gözle görülür şekilde etkiler." diyemeyiz. Bunlara rağmen, çok fazla RAM sahibi olmanız durumunda çok fazla harita kullanma şansınız olabilir, bu yüzden daha çok chunk yüklenmesi ihtiyacı da doğabilir, dolayısıyla TPS etkilenebilir. Bildiğim kadarıyla şu an sunucunuz test aşamasında, RAM kullanımının yüksek olmaması çok doğal; tabii bunun doğallığını anlamak için sunucu ekibinizin sayısını hali hazırda çalışan eklentilerinizi de bilmemiz daha doğru olur fakat çok da gerek olduğunu sanmıyorum. Ayrıca RAM bitimi olduğunda TPS'nin etkilenmesine kalmadan sunucu direk olarak crash yiyecektir, yani sunucu pasif durumdaysa RAM kullanımının çok yüksek olması iyi bir şey değil.

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
En büyük sebeplerinden birisi Java'nın ve sunucunun 64 bit olmamasıdır. Kontrol edebilir misiniz?

SarpE

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Bilgisayarda bir program yahut bir oyun 6gb ram ile çalışıyorsa, ona 10gb ram verseniz de o oyun 6'sını kullanıp 4'ünü boşta bekletecektir. Sizin durumunuzda yanılmıyorsam aynı. Sunucuya o kadar yetiyor.

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
önce ram'in ne olduğunu öğrenmekle başla bence, basit anlatımla ram'i harddiske benzeterek anlatabilirim, @SarpE nin dediği gibi harddiskin(ramin) hepsini kullanmak akıl dışı bir olay, 50 gb windows için gitmişse ve sende 300 gb boş alan kaldıysa sen niye boş yere 300 gb alanıda doldurmak istiyorsun? bu bilgisayarını yavaşlatır :) bu şekilde anlıyacağını umuyorum

CraxyTR

mc.silencenw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bilgisayarda bir program yahut bir oyun 6gb ram ile çalışıyorsa, ona 10gb ram verseniz de o oyun 6'sını kullanıp 4'ünü boşta bekletecektir. Sizin durumunuzda yanılmıyorsam aynı. Sunucuya o kadar yetiyor.
Makine 8gb sunucuya 6gb verdik.

caandalek

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bence de rami tamamen köklemeye gerek yok. Yeterli bilgiye sahip değilim, fakat eğer sunucunda TPS düşüşü çok yaşıyorsan bu kullandığın makine işlemcisine ve rame bağlıdır. İşlemci burada esas oğlan.

ShortPallMall

AtinaSaga.Com Türkiyenin ilk MMOSurvival sunucusu
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Serveri başlattığın bat dosyasında maximum ve minimum ramı ayarlıyabiliyosun bat dosyasını atarsan yardımcı olabiliriz

ShortPallMall

AtinaSaga.Com Türkiyenin ilk MMOSurvival sunucusu
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
@Echo OFF
java -Xmx7G -Xms7G -Dfile.encoding=UTF-8 -jar spigot.jar
PAUSE

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali

CraxyTR

mc.silencenw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
[GUIDE] Optimizing Spigot - Remove lag, Fix tps & Improve performance!
Umarım link i böyle atmamın bir sakıncası yoktur varsa da affola buradaki ayarları sunucunu kapat ve dene bir istersen ? Sorun çözülmediyse tabi
Bu arada beyler benim sorunuma da bir çözüm bulursak akıllıca güzel olur :(.
Sorunumun forum link i Ne Yapayım Bi Akıl Verin Acilll
Sen olayı yanlış anlamışsın dostum. Ama yineden teşekkürler.
Bu arada sorunu @ShortPallMall sayesinde çözdüm