Code.org Minecraft

Thraenkost

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
minecraft-türk-oyun-forumu.png

mc_landing_2017_wide.jpg

Code.org Minecraft

Merhaba arkadaşlar ben SsFightsS. Bugün bu konumuzda sizlere Code.org'da bulunan Minecraft kodlama eğitimlerini anlatacağız.

Code.org Nedir & Amaçları Nedir ?

Öncelikle Code.org nedir ona bakalım. Code.org, insanlara programlamayı öğretmek amacıyla kurulmuş bir tür kâr amacı gütmeyen kuruluştur. Code.org, Ocak 2013 tarihinde açılmıştır. Kurucuları Hadi Partovi ve Ali Partovi'dir.

code.org

Code.org, muhteşem tasarlanmış olan onlarca eğitici videolardan oluşmaktadır. Programlamayı öğrenmek isteyen insanlar, bu videoları izleyerek hiçbir zorluk çekmeden Code.org'un görevlerini başarıyla tamamlayabilirler. Code.org'u kullanmak, insanın algoritma kurma mantığını geliştirir.

code.jpg

Code.org Minecraft Eğitimleri

Code.org, dünya çapında en çok oynanan oyunlardan biri olan Minecraft'ı insanlara programlamayı öğretmek için bir araç olarak görmüş ve kendi sitesine Minecraft programlama adı altında dersler veriyor.

code.org/minecraft

Code.org'da 3 adet Minecraft eğitim platformu bulunmaktadır. Bunlar:

• - Minecraft: Kahramanın yolculuğu
  • - Minecraft Tasarımcısı
  • - Minecraft Maceracısı
Hadi bu eğitim platformlarına bir göz atalım!

5b557a355379ff30204a520b.jpg

- Minecraft: Kahramanın Yolculuğu -

Bu ders diğer derslerden çok farklı arkadaşlar. Size ne yapmanız gerektiğini hikayesel olarak anlatıyor. Hikaye aşağıdaki kutucuğun içerisinde.
Spoiler almak istemiyor iseniz kutucuğun içindeki hikayeyi okumayınız.

- "4 arkadaş (gerçekte YouTuber), çölde rayların üstünde giderken ileride bir delik olduğunu fark ederler. Ancak bunu anladıklarında artık çok geçtir ve çukura düşerler. Aşağıya düştüklerinde yukarı çıkmanın yollarını ararlar. Birinin aklına bir fikir gelir. Bir yarışma yaparlar ve yukarıya ilk kim çıkarsa o kazanır. Herkes bunu onaylar ve hemen blok kazmaya giderler. Ancak bir sorun var. Bloklar kazılmıyor. Çünkü Minecraft kodları bozulmuştur ve bunu birinin düzeltmesi gerekir. Ve Stacy, gerçek hayata dönerek Minecraft ofisine doğru yol alır. Minecraft ofisine ulaştığında ise Minecraft'ta kod yazmayı öğrenir ve arkadaşlarını kurtarır."

Hadi kodlarımızı yazmaya başlayalım.

Öncelikle Minecraft karakterlerinden biri olan Steve veya Alex'i seçmemiz gerekir.

1534252981691.png

Karakterimizi seçtikten sonra 1. bölüme geçtik. Karşımıza böyle bir ekran gelmiştir:

1534253199551.png

Bu bölümde, yan tarafta bulunan "bloklar" kısmındaki kodları kullanarak sistemin istediği şeylere ulaşmaya çalışacağız. Birinci bölümde bizden istenilen şey:

1534253358494.png

Şimdi kodları kullanarak hedefimize ulaşalım.
Birinci bölümde "bloklar" kısmında bulunan "ilerle"'yi basılı tutup "Çalışma alanı"'na sürüklüyoruz. Daha sonra yapboz mantığı ile bu "ilerle" kodunu, "Çalıştığı zaman" koduna takıyoruz.

2funat.gif

Ardından "Çalıştır"'a basıp klavyenizdeki yön tuşlarını kullanarak evin içindeki oyuncuyu sandığa götürmeye çalışalım. Eğer bu bölümü geçemediyseniz, sol alt köşede bulunan "Yardım ister misiniz ?" kısmına bakabilirsiniz.

2funwq.gif

Bu bölümü geçtiğimizde, bize şu şekilde bir ekran gelecektir.

1534254779473.png

Dilerseniz bu bölümü tekrar deneyebilir veya bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

"Kodu Görüntüle" yazısına tıklayarak oluşturduğunuz JavaScript kodlarını görebilirsiniz.

Birinci bölüm bu şekildedir. Diğer bölümleri de bu şekilde yaparak geçebilirsiniz.

- Minecraft Tasarımcısı -

Bu eğitimde, hayvanları ve diğer Minecraft yaratıklarını programlamak size düşüyor. Minecraft, siz olmadan bomboş bir dünyanın içinde yaşıyor. Hiçbir hareketlilik yok. Çünkü bu olayları çalıştıracak bir kod bulunmuyor. Hadi birlikte bu bomboş dünyayı milyonlarca kişinin oynayacağı bir oyuna dönüştürelim.

Birinci Bölüm

Bu bölümde hareketsiz duran bir tavuğu hareket ettirmeye çalışacağız. Bunu tabii ki de yazacağımız kodlarla yapacağız.
Aşağıdaki gibi kodları dizerek tavuğumuzu hareket ettirelim.

2fuq5v.gif

Ve elde ettiğimiz sonuç:

2fuuzt.gif

İkinci Bölüm

İkinci bölümde ise 4 adet tavuğu döngü kullanarak sürekli hareket ettirmeye çalışacağız.

2fuqe4.gif

Ve elde ettiğimiz sonuç:

2fuwqs.gif

- Minecraft Maceracısı -

Bu Minecraft eğitim platformunda, klasik Minecraft'ta yapılan hayatta kalma işlerini programlıyoruz. (Ağaç kesme, ev yapma, maden kazma, yaratıklardan kaçma vb.)

Birinci Bölüm

Bu bölümde karakterimizi "ilerle" kod bloğunu kullanarak hareket ettirmeye çalışıyoruz.

İkinci Bölüm

Bu bölümde ise karakterimizi ağaç kesmeye programlıyoruz. Bu bölümde "ilerle" ve "blok kır" kod bloklarını kullanarak karakterimizi programlıyoruz.

Konuma zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

efekec55

Team Arcenia
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok güzel bir konu olmuş eline sağlık hiç görmemiştim öğrenmiş oldum elinize sağlık.

AlperKTS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Resimleri güncellemelisin :) (Bandicam'leri kaldır)