Siyaset: Neden Kötü Bir Fikir Ve Neden Foruma Bulaşmamalı

PwParadox

Konun için düşüncem profil kapağımda
En iyi cevaplar
0
Selam forum halkı, ben en sevdiğiniz konu baltalıyıcı, pw.
Bugün dedim ki “Neden çoklu konu baltalamak varken tek bir konuyu baltalayayım ki?”

Partiler Kötü Bir Fikir
Bu konuyu anlatmanın en iyi yolunun tez-antitez yöntemi ile olacağını düşünüyorum ama ana fikri veriyim.
Partiler min. onbinlerce insanın bulunduğu bir ülkeyi en adil yolla yönetme biçimidir. (en azından şimdilik)
Ama bu sistemi forum gibi küçük bir siteye uyarlamanın iyi bir fikir olmadığını düşünüyorum.

Parti sistemi en adaletli yönetim biçimi dememiş miydin?
Evet ama forumda onbinlerce insan yok. Parti sistemi işleri yavaşlatır ve kafa karışıklığı yaratır.
Bunun yerine istek ve önerileri doğrudan yöneticilere aktarılması (bkz: bu zavallı forum) veya şu anda olan sistem yani “Danışman” aracılığı ile yapılması.

Çok okuma var biraz görsellik olsun (ve konudan kaçmayın) diye rastgele bir resim:
1776A106-CF88-488E-9E6C-C6794CBB5496.jpeg

Gerçekten siyaset yapmadığımız sürece sıkıntı çıkmaz
Haklısın, gerçekten sıkıntı çıkmaz. Ama asıl soru şu:
Gerçekten, siyaset yapmayacak mıyız?

Siyaset yapmak için her ortam hazırken siyasete girilmeyeceğini mi düşünüyorsunuz?
Mesela yeni açılan parti adlarına bakın. Yok komünist yok nasyonal sosyalist...
Milletimizin patlamaya hazır bir varil olduğu doğrudur. Bu yüzden parti ortamının çok geçmeden çirkinleşiceğini ve toxic bir ortama döneceğini, nihayetinde foruma zarar vereceğini düşünüyorum.
Bu olayın role play tarzında uygulanması belki arkadaş ortamında eğlenceli olabilir ama burada yanlış gidebilecek çok şey var.
Ve son olarak, zaten yeterince siyaset yok mu?

Eğlenceden nefret mi ediyorsun?
Evet.
Ama nefret ettiğim her şey için konu açsaydım muhtemelen spamdan banlanırdım.
Bu konuyu açmam bu tür “oyunların” forumu boş ve geçici bir şekilde aktifleştirmesi. Foruma genel olarak bakıldığında bir şey katmayan, kısa vadede işe yarıyor gibi duran ama uzun vadede zarar verebilecek bir şey. Farklı bir oyun olsa muhtemelen bu konuyu görmezdiniz ama siyaset ile alakalı olduğu için yazıyorum.
Çünkü hepimiz siyasetin bizi kontrol etmek için bizzat uzaylılar tarafından icat edilen hastalıklı bir sistem olduğunu biliyoruz. :)

Pekala benden bu kadar.
Sonra görüşürüz, gerçekçi kalın.

Son düzenleme:

MehmetChik

İnsan beklentisi kadar mutludur.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Parti tutsam dahi bunu ortamlarda dile getirmem, konusunu açtırmam.
Açtırmama sebebim çok basit:
Siyaset insanları böler. Siyasetçiler ise hiçbir şey olmamış gibi devam ederler.
Bunu en azından Türkiye için söylüyorum. Siyaset çok abartılıyor ve insanları birbirine düşürmekten başka bir şey yapmıyor. Maalesef insanımız birlik olmaktan çok uzak.
O kişi x partili onunla takılmam. Hayatımda duyduğum en saçma cümle.

Forumda ise bu "Roleplay" işinin ciddiye bineceğine inanıyorum. Umalım da yaşanmasın bu tür olaylar.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
★ ★ ★
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Forum içindeki roleplay siyasetini nasıl kontrol altına almayı düşünüyorsun peki? Konu açan herkes sadece rp yaptığı için banlanmalı mı?

Ben bu işin engellenmesi yerine dizginlenmesinden yanayım. Belli bir bölümde izin verilerek yaptırılabilir. Topluluk oluşturup etrafında birleşmek insanların istediği bir şeyse neden bunu kontrol edebilmek varken tamamen yasaklayalım? (Kendi konumda da söyledim, anlamayanlar için tekrar söylüyorum. Ben gerçek siyaseti kast etmiyorum. Danışman seçimleri adına adayların belli sınırları aşmadan serbestçe konuşmasından ve bunu belli bir sekmede yapmasından yanayım. Her şeye yasak getirdikten sonra forumun aktifleşmesini beklemeyin.)

PwParadox

En iyi cevaplar
0
Forum içindeki roleplay siyasetini nasıl kontrol altına almayı düşünüyorsun peki? Konu açan herkes sadece rp yaptığı için banlanmalı mı?

Ben bu işin engellenmesi yerine dizginlenmesinden yanayım. Belli bir bölümde izin verilerek yaptırılabilir. Topluluk oluşturup etrafında birleşmek insanların istediği bir şeyse neden bunu kontrol edebilmek varken tamamen yasaklayalım? (Kendi konumda da söyledim, anlamayanlar için tekrar söylüyorum. Ben gerçek siyaseti kast etmiyorum. Danışman seçimleri adına adayların belli sınırları aşmadan serbestçe konuşmasından ve bunu belli bir sekmede yapmasından yanayım. Her şeye yasak getirdikten sonra forumun aktifleşmesini beklemeyin.)
İlk cümleni tam anlamadım. Tahmin ettiğim kadarıyla beni yanlış anlamışsın. Rp’lere yasak gelsin demedim. Hatta yasak kelimesini kullanmadım hiç. Ancak siyaset rp’sinin kötü olduğunu düşünüyorum yukarıda belirttiğim sebeplerden.
Benim anlamadığım şey ise forumun en başından beri olan çok önemli bir kuralın yok sayılması acaba nasıl forumu canlandıracak? Canlandırabilir ama canlandırdığınız şey forumumuz olmaz.
4D76FE61-4855-4BE9-AE67-352335E602BF.jpeg

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
roleplay değil mi bu olay? bırak eğlensinler. biz de hahaha diye güler geçeriz.

TheGodFather

Emekli
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
roleplay değil mi bu olay? bırak eğlensinler. biz de hahaha diye güler geçeriz.
Bu durum bir süre sonra foruma zarar verebilir. Forumu canlandırayım derken, forumu batırmakta mümkün. Ben de siyasete karışılmamasını ve parti sisteminin zarar getireceğini düşünüyorum. Sizler buraya oyun forumu dediniz, o zaman siyasetin ne işi var oyun forumunda. He eğer ki oyun forumu değilse bırakın tarih konularını rahat rahat açabilelim, insanların açacağı konulara karışılmasın...

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu durum bir süre sonra foruma zarar verebilir. Forumu canlandırayım derken, forumu batırmakta mümkün. Ben de siyasete karışılmamasını ve parti sisteminin zarar getireceğini düşünüyorum. Sizler buraya oyun forumu dediniz, o zaman siyasetin ne işi var oyun forumunda. He eğer ki oyun forumu değilse bırakın tarih konularını rahat rahat açabilelim, insanların açacağı konulara karışılmasın...
2 gün sonra sıkılıp bırakırlar zaten, takma kafana. bırak biraz eğlenelim
115944
polis basacak değil ya burayı
115945

lSincapl

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Oğlum nerenizle anlıyorsunuz bu olayları ya olayların siyaset ile alakası yok ki çocuklar parti kurmuşlar kendi aralarında. Saçma mı? Evet saçma, garip garip bildirge, miting gibi konular görmek çok absürd, kendilerini aşırı ciddiye alıyorlar. Yapılacaksa açın bir discord kanalı gidin orada rp yapın burada saçma sapan bildirge falan yazmak ne lan?

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Açıkçası benim fikirlerim biraz çabuk değişti bu konuyla alakalı. Seçilen parti gerçekten forumu yönetecek olsaydı kaygılanmak doğru olurdu. Ancak hiçbir yetkisi dahi olmayan danışmanlık görevi için insanların gruplaşması ve aktifleşmesinde bir sakınca görmüyorum. Hepimizin geri gelmesini istediği grup sisteminin alternatifi olabilecek kapasitede, güzel bir fikir bence parti fikri.
Bildirge gibi olaylara girilmesi tabii ki absürd ancak insanlar forumu ilgilendiren bir konuda mizahla karışık rekabet yaşayacaksa bunun hem önünün açılması hem de kontrolden çıkmaması için parti kavramı foruma entegre edilebilir.
Hatırlarsanız @BurnerTroll danışmanlığında League of Legends turnuvası düzenlenmişti (detaylarını hatırlayamıyorum) ve her ne kadar ben pek ilgilenmesem de foruma bir miktar canlılık getirmişti. Yarın bir gün yeni bir danışman adayı çıkıp bu turnuvaları çeşitlendireceğini vaat etse, veya yapabileceği şeylerden bahsetse ancak bundan ortaya bir rekabet çıksa ben rahatsız olmazdım.

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Burada olayı ciddi anlamda eleştirmişsiniz ancak biz sadece aktiflik ve eğlence olsun diye roleplay yapıyoruz en azından ben eğlence amaçlı yapıyorum diğer partileri bilmem, tabi bu durumda ilerlerse partiyi kapatırım. Amacımız sadece eğlence ve aktiflik oluşturmak, ciddiye aldığımız yok

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Oğlum nerenizle anlıyorsunuz bu olayları ya olayların siyaset ile alakası yok ki çocuklar parti kurmuşlar kendi aralarında. Saçma mı? Evet saçma, garip garip bildirge, miting gibi konular görmek çok absürd, kendilerini aşırı ciddiye alıyorlar. Yapılacaksa açın bir discord kanalı gidin orada rp yapın burada saçma sapan bildirge falan yazmak ne lan?
Kimlerin bu konuları yaptığını bilmiyorum ama düşündüğüm şahıslar yapıyor ise zaten bunu neredeyse 1 yıldır discord sunucuları açıp orada yapıyorlar ve bu foruma da sıçramışsa daha çok görürsünüz bu konularını. Eğer aşırıya kaçma varsa yapılan şakanın/rol yapmanın suyunu çıkardıkları için kökten halledilmeli durum. (suyunu çıkardılar mı çıkarmadılar mı onuda bilmiyorum)

PwParadox

En iyi cevaplar
0
Açıkçası benim fikirlerim biraz çabuk değişti bu konuyla alakalı. Seçilen parti gerçekten forumu yönetecek olsaydı kaygılanmak doğru olurdu. Ancak hiçbir yetkisi dahi olmayan danışmanlık görevi için insanların gruplaşması ve aktifleşmesinde bir sakınca görmüyorum. Hepimizin geri gelmesini istediği grup sisteminin alternatifi olabilecek kapasitede, güzel bir fikir bence parti fikri.
Bildirge gibi olaylara girilmesi tabii ki absürd ancak insanlar forumu ilgilendiren bir konuda mizahla karışık rekabet yaşayacaksa bunun hem önünün açılması hem de kontrolden çıkmaması için parti kavramı foruma entegre edilebilir.
Hatırlarsanız @BurnerTroll danışmanlığında League of Legends turnuvası düzenlenmişti (detaylarını hatırlayamıyorum) ve her ne kadar ben pek ilgilenmesem de foruma bir miktar canlılık getirmişti. Yarın bir gün yeni bir danışman adayı çıkıp bu turnuvaları çeşitlendireceğini vaat etse, veya yapabileceği şeylerden bahsetse ancak bundan ortaya bir rekabet çıksa ben rahatsız olmazdım.
Nerenizle konuyu okuyorsunuz bilmiyorum ama aynı şeyleri söylemekten bıktım.

Burada olayı ciddi anlamda eleştirmişsiniz ancak biz sadece aktiflik ve eğlence olsun diye roleplay yapıyoruz en azından ben eğlence amaçlı yapıyorum diğer partileri bilmem, tabi bu durumda ilerlerse partiyi kapatırım. Amacımız sadece eğlence ve aktiflik oluşturmak, ciddiye aldığımız yok
Aferin kuralları çiğneyerek aktiflik oluşturdunuz.
Harika bir fikrim daha var. Hazır başlamışken aktiflik yaratmak için p*rnografik içeriklerin yayınlanmasına da izin verelim.

Şu konuyu okuyun artık. Cidden iyi noktalars değindim.

Rozenberg

Dovahkiin RPG
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Rol yapacağınız bir sürü ortam varken, niye forumgamer ? ha şimdi aktifliği arttırmak için diyecekler. Fakat onu siz değilde forum görevlileri düşünsün.

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Kendi oluşturduğum partimi kapattım, artık onlar düşünsün.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Nerenizle konuyu okuyorsunuz bilmiyorum ama aynı şeyleri söylemekten bıktım.

Aferin kuralları çiğneyerek aktiflik oluşturdunuz.
Harika bir fikrim daha var. Hazır başlamışken aktiflik yaratmak için p*rnografik içeriklerin yayınlanmasına da izin verelim.

Şu konuyu okuyun artık. Cidden iyi noktalars değindim.
Okumamıştım şimdi okudum galiba fotoğraf beni konuya pek bağlamadı

Sanmıyorum ki komünist, sosyalist, x-ist gibi konular açan insanlar bunların anlamını tartışacak ve savunacak bilgi yeterliliğine sahipler. Veyahut forum içine, konuda belirttiğiniz gibi toxic bir ortam oluşturacaklarını da düşünmüyorum. Ha eğer haklı çıkarsanız ve dedikleriniz yaşanırsa, forum yönetiminin bu sistemi kaldırmakta zorluk yaşayacağını düşünmüyorum. Ne de olsa minecraft konseptinden genel bir oyun konseptine bir anda geçiş yaptık, ne kadar başarılı oldu tartışılır, ancak burdan anlayabileceğimiz nokta şu ki; evet konuda güzel noktalara değinmişsiniz ancak forum ortamında bu tarz değişiklikler tek yönlü bilet olmadığı için bizleri bunu denemekten alıkoyacak bir sebep göremiyorum ben.