1/3 Kızıltaş Rehberi-Başlangıç derecesi

PwParadox

Konun için düşüncem profil kapağımda
En iyi cevaplar
0
Merhaba, kızıltaş öğretmek için açıcağım 3 farklı konudan ilkine hoşgeldiniz.

Giriş
Kızıltaş öğrenerek harika icatlar yapabilirsiniz.
Bu sayede arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Bazı kısımları geçmekten sakınmayın.

Bu konular Başlangıç, Orta ve Gelişmiş olarak sıralanıcak

Başlangıç: Mantık, Kızıltaşın işleyişi ve kızıltaş araçları
Zaten burdasın :^ )

Orta: Kızıltaş etkileşimleri, Kızıltaş mekanizmaları ve Çifte piston ittiricisi
Burdan o konuya gidebilirsin

Gelişmiş: Kızıltaş İcatları!!! ve İcat kompaktlaştırma (Bu gerçek bir kelime)
Burdan o konuya gidebilirsin (daha konu yok)

İlk olarak kızıltaşı pratik değil teorik olarak bilmemiz gerekir. Kızıltaş bilgisayarlarda kullanılan 1/0 yani açık/kapalı durumu vardır. Buna mantık (Logic) deniliyor.

Kızıltaşın 2 durumu vardır açık ve kapalı. Bunu türlü araçlarla değiştirebiliriz en belirgini kızıltaş meşalesidir. Kızıltaş meşalesinin durduğu bloğa kızıltaş sinyali verilirse meşale söner bu da ters sinyal verir. Bu çok önemli bir etkileşim.

Bu kısmı geçebilirsiniz çünkü sadece mantık konusunu kavramanızı sağlıyor. Bu kısmı okursanız sonraki konularda beni daha iyi anlarsınız.

Mantık
1’i açık kızıltaş sinyali ve 0’ı kapalı kızıltaş sinyali olarak düşünün.
2 şalterimiz var birine “p” diğerine “q” diyelim
“/\” sembolü “veya”, “\/“ sembolü “ve” geçitidir.

Klasik bir “veya” ve “ve” geçidi.

Bu kısımı iyi okuyun ve benimle kalın.
p\/q=0 ise p=0 ve q=0’dır. sinyal yok
p\/q=1 ise p veya v=1’dir. sinyal var

p/\q=1 ise p=1 ve q=1’dir sinyal var
p/\q=0 ise p veya q=0’dır. sinyal yok

Hala ordaysanız tebrikler liseden 1 konuyu çözdünüz.

Her ne kadar mantığa bağlı olsada kızıltaş bundan ibaret değil. Zamanlama komedinin ve kızıltaşın en önemli elementlerinden biridir, diğeride trajedi :( Kızıltaş gecikmesi bu yüzden önemli bir araçtır. Bir kapının anında açılıp kapanmasını istemezsiniz.
Veya açık kalmasını istemezsiniz.

Kızıltaş Araçları
Şimdi kızıltaş araçlarını tanıyalım. Bu araçlar her türlü devre kurmamıza yardım edicek. Devreler ise icatlarımızda kullanıcağımız parçalardır.

Kızıltaş:
Oyunun kablo mekaniğidir. Tükenmeden en fazla 16 block öteye sinyal taşıyabilir. Bir yenileyici ile sinyali tazeleyebilirsiniz.
Kızıltaş Meşalesi:
Etrafındaki bloklara kızıltaş sinyali verir. Konulduğu bloğa sinyal verilirse söner ve ters sinyal verir.
865F7AFF-F52A-4839-B213-9538F664FBC9.jpeg

Not: Görsel efekt için şalterler bloğun altına konuldu normalde resimdeki devre çalışmaz. Kızıltaş meşalelerin arkasında da şalterler var.
Yenileyici:
Genelde kızıltaş sinyali geciktirmek için kullanır.
4 farklı modu vardır ve her mod 1 redestone tick’i (1 redstone tick’i = 0.2sn) geciktirebilir. Sadece geciktirmez sinyali uzatırda.
Bir başka özelliği kızıltaş sinyalinin ters yöne gitmesini engeller. En kullanışlı özelliği ise katı bloklar ile etkileşimi. Bunu sonraki konuda işleyeceğiz.
ADF971D1-DECB-4AAC-9819-9FD61EEED227.jpeg

Karşılaştırıcı:
Muhtemelen en garip araçlardan biri ve 2 farklı kullanımı var.
İlk kullanımı adındaki gibi kızıltaş sinyallerini karşılaştırmakta kullanılyor ayrıca sağ tıklayınca yandan gelen sinyal önden gelen sinyali, (yandan gelen) sinyalin gücüne eşit miktarda önden çıkan sinyalin gücünü azaltır. Arkadan 14 gücünde sinyal, yandan 12 gücünde sinyal gelirse önden 2 gücünde sinyal çıkar. Basitçe yandan gelen sinyal(ler) arkadan gelen sinyalden daha güçlüyse karşılaştırıcının önünden çıkan sinyal kesilir.
Anladınız mı? Evet bende anlamadım.

Asıl kullanımına gelirsek sandık/huni/müzik kutusu gibi blokların içindeki itemlere bağlı sinyal verir. birçok mekanizmanın ekmeği olarak görülüyor ama çözdüğünden çok soru işareti oluşturuyor.
DCDA910D-D86C-49D3-B2EE-8344DCBC356D.jpeg

Gözlemci:
Kısaca arkasındaki blokta oluşan her blok hareketini algılayıp önüne 0.5 tick kızıltaş sinyali verir.

Aslında gerçekten yararlı ama görmezden gerilen bir blok.

Pistonlar:
Klasik, blokları a’dan b’ye götürmek için kullanılan bloklar. Sadece bu iki nokta 1blok ötesi ile sınırlı, x’den fazla blok ve şu blokları oynatamaz(java versiyonu)
976928A8-EA6C-4966-A8C2-F6736146B3BA.jpeg

Yapışkan pistonlar biraz daha eğlenceli. Çünkü blokları sadece itmekle kalmıyor çekedebiliyorlar. Ayrıca slime blokları ile farklı etkileşiyor.

Huni:
Üstünden aldığı itemleri huniyi koyduğunuz bloğa verir. Hopper’a kızıltaş sinyali verilirse item vermesi engellenir.

Fırlatıcı/Bırakıcı:
Kızıltaş sinyali ile baktıkları bloğa doğru item fırlatırlar. İtem alabilen bir bloğun yanındaysa itemi o bloğa verir. Fırlatıcı bazı itemlerle farklı bir şekilde etkileşirken (Su kovası koyunca önündeki bloğa su koyması gibi) bırakıcı sadece itemleri atar (Su kovasını item olarak atar)
E79EDCEF-F199-44D8-AC43-B861D3BD42C5.jpeg

Basınç Plakası:
Üstüne basınca yanındaki ve altındaki bloğa kızıltaş sinyali verirler.
Taş: Sadece mob ve playerlardan etkileniyor
Tahta: Bütün entity’lerden etkileniyor.
Altın: Bütün entitylerden etkilenir ama entity sayısı arttıkça kızıltaş sinyalide artar.
Demir: Altın gibi sadece daha fazla entity gerekli.

Tamamdır Başlangıç için bu kadarı yeter. Kızıltaşın en sıkıcı konusunu bitirdiniz tebrikler sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Sonraki Konu: Orta Derece
3. Konu: Daha konu yok :^ )
@GodofMilker ’a resimler için özel teşekkürler ediyorum.

Son düzenleme:

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İnsanlara bir şey öğretmen çok güzel ama videolu bir şekilde yapsan daha akılda kalıcı anlatmış olursun.

PwParadox

En iyi cevaplar
0
İnsanlara bir şey öğretmen çok güzel ama videolu bir şekilde yapsan daha akılda kalıcı anlatmış olursun.
Çok isterdim ama bu sene sınavlarım var belki gelecek yıl yapabilirim. Bunu düzgün yazılı bir kaynak olması için başlattım.

Depth

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Umarım bu tarz konuların daha fazlasını görürüz.

PwParadox

En iyi cevaplar
0
Herkese teşekkür ediyorum ancak konuda bazı hatalar fark ettim bu yüzden bir düzenleme yapıcağım. Lütfen konuyu okumadan harika bir konu demeyin neredeyse hatalarımı fark etmiyordum.