Alışılmadık Bi' Karşılaştırma : LoL vs Dota2

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Selam dostlarım, forumdaşlarım. Yeni bir yazıyla devam ediyorum forum hayatıma...
Bu sefer ki konumuz LoL vs Dota2. Ancak bilen bilir daha önce karşılaştırmıştım bu iki oyunu. Yani bu sefer farklı bir şeyler olmalı değil mi ?
Evet farklılığımız şu: Ben bu iki oyunu da uzun süre oynadım ama son zamanlarda oynarken iyi yönlerinden çok kötü yönlerine odaklandım ! Yani anlayacağınız bu iki oyunun da bütün eksiklerini, kötü yönlerini, öfkeyle pc'lerimizi kapatma sebeplerini sıralayacağım...

- League of Legends
''Liç of Leçends dünyanın en iyi oyunuuuu'' diyen 10 yaşında kendini moba profesyoneli ilan eden arkadaş... Hayır değil. Sen varken... Değil !

Açıkça görülüyor ki League of Legends'ın, Türkiye server'ının en büyük sorunu ''Çocuklar''. Tabii ki de küçük arkadaşlarımızı kötülemek istemiyorum. Sonuçta ben de profesyonel değilim. Ama nasıl desem...
- Her oyun başı ''middle benim lan'' kavgası yapan,
- ''GASE ATMA GASE'' demesine rağmen ''Kill Steal''in ne olduğunu bilmeyen,
- ''Bırak la o hiroyu o ben alacam onu'' diyerek yine tam oyun başında moralleri alt üst eden,
- Yaptığınız en küçük hatada bir anda kendini ''pro abi'' ilan edip Küfürbaz Haydo'ya dönen,

kişi ne profesyoneldir, ne moba oyuncusudur ne de oyun hayatında gelişme kaydedebilir !!!
Maalesef ülkemizin en büyük oyunsal sorunu F2P bir oyun olunca ''her çeşit'' insanın oyuna doluşması. Değişmeyen bir olay. Eh LoL'da F2P olduğu için bu tür ''oyuncumsu''ların doluşması doğal.
Ancak League of Legends'ın sorunları burada bitmiyor. En azından benim için. Aslında bu sorunun kabul edilebilir bir mazereti de var.

League of Legends pek çok kişi fark etmese de -veya kabul etmese de- Pay 2 Win tabanlı bir oyun. Yani oyunda bulunan pek çok içeriğe para yardımı ile kolayca erişebiliyorsunuz. ''Yok öle bişi !'' diyen arkadaşa sesleniyorum:
Düşün ki sen 10 lv basit bir oyuncusun ve normal bir oyuna girdin. Karşındaki rakiplerinden biri de 10 lv ama onun cüzdanı daha geniş. Yani sen basitçe Ashe almış ona buna dondurma yaparken karşındaki 10 lv, Yasuo'yu almış fırtınalar estiriyor oyunda.
Ancak tabii ki buna kızamam çünkü LoL, Riot Games'in ekmek kapısı. Yani başka nasıl adam akıllı para kazanabilirler ?

- DotA 2

Evet. Sıra geldik Dota'ya - CYKA !!!-. Eminim anlamışsınızdır ne demek istediğimi... RUSLAR !
CİDDİ CİDDİ BIKTIM BUNLARDAN ! ADAM AKILLI BİR AVRUPA MAÇI ATAMAYACAK MIYIM BEN ?!
Demiş atarlı Türk oyuncu... Oyunun en büyük sıkıntısı ne derseniz DAVAY DAVAY diye bağırırım.

Dota 2 zaten alışması zor bir oyun. Cidden zor. Ben bile ilk oynayışımda iki ay kadar botlarla oynamıştım. Ancak bu Ruslar hele ki yeni başlayan Ruslar yürek yemişler... Direkt olarak normal bir oyuna girip illa modemimizin fişini çektirmeye zorluyorlar bizi. Büyük ama çaresiz bir sorun. Neden mi ? Çünkü Amerika'da oynamak ''kasıyor''.

Gelelim bir diğer soruna. Dota 2 maalesef öyle her bilgisayarda tam performans çalışmıyor. Yani siteminiz iyiyse oynarsınız yoksa ''DAVAY DAVAY''.
Bir soruna daha odaklanacak olursak o d
a eşleştirme sorunu olurdu. Çünkü cidden hangi 15 lv'lık biri 30 lv'lık bir kasıntı ''pro'' ile karşılaşmak ister ? Ha eğer ''o iş yürekle olur dostum !'' derseniz ''DAVAY DAVAY'' derim.

Evet arkadaşlar bu günlük benden bu kadar. Ben elimden geldiğince sıralamaya çalıştım ''istenmeyenleri''. Artık hangi oyunu oynayıp, hangisini oynamayacağınız size kalmış bir durum...

Flarrow

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
LoL'ün pay to win ile alakası yok. Ashe kasılıp Q'sunu açınca, 4 vuruşta karşı rakibi öldürüyor. yasuo ise aynı şekilde. Q'su kasıldığı zaman 4 veya 3 vuruşta öldürebiliyor. Ayrıca hayatımda RP ile karakter alacak kadar beyinsiz birini tanımak istemem. Kostümlerin de zaten her hangi bir buff'u veya güç artışı yok.

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
LoL'ün pay to win ile alakası yok. Ashe kasılıp Q'sunu açınca, 4 vuruşta karşı rakibi öldürüyor. Yasuo ise aynı şekilde. Q'su kasıldığı zaman 4 veya 3 vuruşta öldürebiliyor. Ayrıca hayatımda RP ile karakter alacak kadar beyinsiz birini tanımak istemem. Kostümlerin de zaten her hangi bir buff'u veya güç artışı yok.
Bunu söyleyen sensin ama gerçek bu. Para yatıran daha çok şeyi daha kısa zamanda elde edebilir. Zaten pay 2 win mantığı budur.

BT_GoD

Düşmüş Melek
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Bu konu bir kaç kere açılmıştı fakat kendi yorumunu kattığını düşünüyorum. :)

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Bana moba da yaptigin basariyi goster dediginde en cok kill aldigin maci gosteren adamlardan bir farkin yok. Sacma sapan seyler yazmissin ve onyarginla yine ruslari kotulemisin. Tamam ruslar kotude bir kendini elestir bakalim seni bir gorelim ?

GM FOX cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

owen_1

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Cyka, Cyka, Cyka !

Sherien

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
  • LoL'ün para kazanma olayı hatalı, başka yollar ile kazanabilir.. Sonuçta dota 2 de para kazanmak zorunda ve bunu kozmetik itemler ile sağlıyor.. Size özgürlük vermeyen oyun güzel oyun değildir.. Nasıl minecraft "çok iyi bir oyun" çünkü özgürüz diyoruz bu da böyle olmalı.. Heroları parayla almak oldukça saçma.. Bazı herolar hiç alınmaz böyle olursa.. Supların çoğu açılmaz..

• Dota'daki eşleştirme o kadar da kötü değil.. Bende ilk ezik zamanlarımda yüksek leveller ile karşı karşıya geldim ama o kadar etki etmedi.. Çünkü team oyunu 1v1 yapmıyorsun..

• Her 2 oyunda da sorunlar var.. Dota'da MMR sisteminde eşleştirme sorunu var.. Düşük MMRlı insanlarla eşleştiriyor arada (tabi 2-3 arkadaşla girince böyle oluyor).. Onun dışında LoL'de deny yok.. Karşıdaki adamın kasılmasını engelleyemiyorsun.. Adam kasıyor kasıyor.. Onu geçtim bazı heroları var herhangi bir şekilde durdurulmuyor tek başına karşı takımı full kesiyor.. Teamplay de atsan öyle kasabilen adamlar var.. Şimdi klasik örnek sven dersiniz ama deny var ve sveni kastırmamak çok basit.. Meele bir hero sven ve deny atmayı bilen biri onu 20. dk da anca mom bitirirtir.. Öyle bir oyun..

• LoL'ün bir diğer eksiği ise herşeye karşı bir hamle atamıyorsun.. O sistem oturmamış eksikleri var.. Dotada illa counter hero alman gerekmiyor itemlerle yine karşı koyabiliyorsun ama LoL'de bu mümkün değil..

Ayrıca ruslar her servere girer.. Heryerde onlar.. Cidden öyle denedim USA sunucusunu, Afrika, Çin hepsinde var..

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bana moba da yaptigin basariyi goster dediginde en cok kill aldigin maci gosteren adamlardan bir farkin yok. Sacma sapan seyler yazmissin ve onyarginla yine ruslari kotulemisin. Tamam ruslar kotude bir kendini elestir bakalim seni bir gorelim ?

Kendimin profesyonel bir oyuncu olduğunu belirtmedim. Ben sadece düzgün bir inceleme yapma amaçlı oynadım. Hayır, moba başarısı kill almak değil, takımca oynayabilmektir. Saçma sapan konusuna gelirsek: Bu senin düşüncen. Zaten bu yüzden sana saygı duyuyorum. Ancak ruslarla pek çok defa oynadım. Belki de oynarken iyi bir Rus gelmemiştir hiç. Ne yaptığımı, nasıl yazdığımı bilmeksizin yorum yapmamanı öneririm :).

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Kastettigim tek sey rus olayi degil. Sen ashe yi teamfightta yasuo gibi firtinalar estirecegini (!?) dusunerek direk teamfighta adc ashe ile daha ilk 2 slotunu doldurmamisken atlarsan yasuo sana firtina estirir (!) :) umarim anlatabilmisimdir. Ashe gibi bir adc kastigi zaman o firtinalar estiren yasuo ya 2 atar sadece q skilli ile. Carry karakterler erkenden teamfightlarda firtina estirebilseydi ah ah. Moba isini cok kolay zannediyorsunuz