Allah aşkına hyardım edin bilgisayarımda 6 gb ram var fakat 2 gb takılı diyor

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar mağdurum pc de 6 gb ram var heryerde yazıyor bazen ram bilgisine bakıyorum 6 gb falan iyi fakat bugün bi ayzdım 2 gb gösteriyor (kullanılabilir değil) direk takılı ram miktarına 2 gb diyor neden ya blgisayar kasıyor acaba yerinden mi oynamıştır diye düşünüyorum ama hayır ıoynıyamaz sizce ne yapmlayımım aç kapa düzelirmi bilmem ama 6 gb takılı varken 2 gb ye düşmüş lütfen yardım edin

notaldo

If you want this, dream it!
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merhaba;

Öncelikle sakin ol ramlerin yok olmamıştır :) Bana bilgisayara sağ tıklayıp özellikler kısmını açıp foto atabilirmisin ? Bir de ek olarak Windows + R tuşuna bas çıkan run(çalıştır) sekmesine dxdiag yaz ilk çıkan ekranın fotosunu at :)

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Merhaba;

Öncelikle sakin ol ramlerin yok olmamıştır :) Bana bilgisayara sağ tıklayıp özellikler kısmını açıp foto atabilirmisin ? Bir de ek olarak Windows + R tuşuna bas çıkan run(çalıştır) sekmesine dxdiag yaz ilk çıkan ekranın fotosunu at :)
sss.png

notaldo

En iyi cevaplar
1
Ruh hali
2 Gb ram gözüküyor. Kasaya herhangi bir darbe falan verildi mi ? Çözüm olarak şunu önericem.
1- Bilgisayarı kapat, fişten çek(ya da psu düğmesini kapalı duruma getir).
2- Kasayı aç
3- Ram slotlarının olduğu yere bak ve ramleri çıkar tak yap.
4- Bilgisayarı aç

Olmazsa tekrar yaz. Eğer kasayı açtığında hafif yanık plastik ya da slikon kokusu alırsan :) maalesef iyi haber veremicem yanmış olabilir ramlerin :)

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
2 Gb ram gözüküyor. Kasaya herhangi bir darbe falan verildi mi ? Çözüm olarak şunu önericem.
2- Kasayı aç
4- Bilgisayarı aç

Olmazsa tekrar yaz. Eğer kasayı açtığında hafif yanık plastik ya da slikon kokusu alırsan :) maalesef iyi haber veremicem yanmış olabilir ramlerin :)
Bu işlemi bir yetkili servis olmadan sakın yapmayınız! Eğer kasayı önceden yetkili servis hariç birileri açmadıysa ve siz açarsanız garantisi iptal olur ve servis bir daha sizin garantinizi kabul etmez. Lütfen kullanıcıyı yanlış yönlendirmeyin.

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
2- Kasayı aç
4- Bilgisayarı aç

Kasa ile monitör ile olan kablolarında bir sıkıntı var bu yüzden ekran kayıyor renkler kayıyor düzeltmek için her zaman kasayı sağa sola ittiriyorum baya günde 20 defa sertçe ittiriyorum o yüzden çıkmış olabilirmi mi ( ittirme dediğim tokat şeklinde ama sadece itiyorum vurmuyorum)

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Bu işlemi bir yetkili servis olmadan sakın yapmayınız! Eğer kasayı önceden yetkili servis hariç birileri açmadıysa ve siz açarsanız garantisi iptal olur ve servis bir daha sizin garantinizi kabul etmez. Lütfen kullanıcıyı yanlış yönlendirmeyin.
garantisi biteli uzun zaman oldu zaten

notaldo

En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Evet ama pro-2000 firması bildiğim kadarıyla şu an hizmet vermiyor. Ama dediğiniz doğru eğer daha önce kasa açmadıysan açma kasayı. Direk yetkili servise git(Hala hizmet veriyorlarsa).

Eski bilgisayarım da pro 2000 di :) Garantiye en son 2013 ya da 2014 de ihtiyaç duydum ama kendim hallettiğim için zaman kazanmıştım.

notaldo

En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Kasa ile monitör ile olan kablolarında bir sıkıntı var bu yüzden ekran kayıyor renkler kayıyor düzeltmek için her zaman kasayı sağa sola ittiriyorum baya günde 20 defa sertçe ittiriyorum o yüzden çıkmış olabilirmi mi ( ittirme dediğim tokat şeklinde ama sadece itiyorum vurmuyorum)
Ramler aşırı sarsıntıda hasar görmüş olabilir. Ama dediğim gibi bende aynı sorunu Pro - 2000 bilgisayarımda yaşadım. 8 GB ramim vardı 4 gb okuyordu arada. Çıkar tak yapınca düzeliyordu :)

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
garantisi biteli uzun zaman oldu zaten
Ama yinede bilgisayarınızın bozulma ihtimali yüksek. Dediğim gibi bir yetkili servise veya profesyonel birine gösteriniz. Bilgisayar kasası demir olduğu için öyle vurmayla bozulacak bir alet değildir. Muhtemelen ekran kartından kaynaklı olabilir. Ama %90 ihtimalle uzun süre kullanımdan sonra ram boyutu otomatik azalıyor. Ben yazın Samsung Galaxy J7 Prime 2 telefon aldım 3gb ram. 70'e yakın uygulama indirdim 1,22gb rama falan indi. Zaman geçince olması normal korkmayın yani.

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ramler aşırı sarsıntıda hasar görmüş olabilir. Ama dediğim gibi bende aynı sorunu Pro - 2000 bilgisayarımda yaşadım. 8 GB ramim vardı 4 gb okuyordu arada. Çıkar tak yapınca düzeliyordu :)
gerçekten öyle mi oluyordu yani 8 gb olmasına rağmen 4 gb okuyor du ve tak çıkar yapınca düzeldimi lütfen dopru söyleyin çok korkuyorumm ağlıyacağım resemn korkudan

notaldo

En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Ama yinede bilgisayarınızın bozulma ihtimali yüksek. Dediğim gibi bir yetkili servise veya profesyonel birine gösteriniz. Bilgisayar kasası demir olduğu için öyle vurmayla bozulacak bir alet değildir. Muhtemelen ekran kartından kaynaklı olabilir. Ama %90 ihtimalle uzun süre kullanımdan sonra ram boyutu otomatik azalıyor. Ben yazın Samsung Galaxy J7 Prime 2 telefon aldım 3gb ram. 70'e yakın uygulama indirdim 1,22gb rama falan indi. Zaman geçince olması normal korkmayın yani.
Bilgisayar ne kadar metalden bir alet olsa da bilgisayar denen mefhum içerisinde nano transistörler barındırıyor. Kasaya sürekli darbe ram slotlarının sarsılmasına ve ramlerin ufak yer değiştirmesine ya da ram slotundan çıkmasına neden olur. Bu da bilgisayarım ramleri görmesini engeller.

LilNykS

Marangoz
En iyi cevaplar
0
bendede j6 var bu yaz çıktı telefon yeni 3 gb ram aynı bendede çok olmasada bi kaç uygulama var ve ayatrlardan ram temizleme yeri var sistem 1.5 gb kullanıyo ordan istediğim zaman girip rami boşaltabiliyorum çok kullandığımda pyubg falan 800 mb kadar indiği luyordu rami boşaltıyorum 1.5 gb ye çıkıyor tekrar