Amazon Orman Yangınları

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
amazon-yangin1.jpg

Amazon ormanları 5,5 milyon km² büyüklüğünde ve en az 400 milyar ağaca sahip. Ayrıca bitkiler kadar hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Dünyanın başka yerinde görünmeyen hayvanların dahi bulunduğu devasa bir çeşitlilik..
Amazon ormanları dünyadaki oksijenin %20'lik bir dilimini üretiyor.

Ne yazık ki uzun bir süredir koca orman yanıyor. Hafta içinde binlerce yangın daha çıktı. Kimisi bunu kıyamet olarak adlandırıyor ki haksız sayılmazlar. Amazon ormanlarına ''Dünyanın Akciğerleri'' deniyor. Binlerce belki de daha fazla hayvanın ölümüne sebep olan yangınlar aynı zamanda siyasal krize de yol açtı.

Yangınlar NASA tarafından da görüntülendi. Bilim insanları ormanın yenilenmesi için en az 200 yıla ihtiyaç olduğunu duyurdu. Tabii 200 yıla bir dünya kalırsa. Küresel ısınma bu hızla artarsa 200 yıl değil, milyonlarca yıl bile ormanı geri getirmez.

Sadece ormana ev sahipliği yapan ülkeler değil de tüm dünyanın ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Umarım insanlar ''Nereye hangi oteli yapsak?'' diye değil de, ''Ormanı eski haline nasıl getirebiliriz?'' diye düşünürler.

806x378-amazon-ormanlari-nerede-amazon-yangini-son-durum-nedir-1566470070880.jpg

Unknownloce

Dare Desu Ka?
En iyi cevaplar
2
Ya benim anlamadığım tek şey, bu yangınlar durup dururken çıkamaz. Bir insanın, küçük bir cam parçası atması bile böyle bir büyük yangına sebep olabiliyor. İnsanlar niye kendi yaşamını kurutmak istiyor hiçbir fikrim yok. Madem yaşamını kurutmak istiyorsun kendini bir şekilde öldür ama bunu diğer insanlara yansıtma daha doğrusu doğaya. 200 yıl çok büyük bir süre doğru diyorsun 200 yıla kadar dünyanın kalacağını hiç düşünmüyorum. Zihniyetsiz insanlar varken böyle olaylar daha çok olur. Yani yapılacak hiçbirşey yok.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
İnsanlar doğru düzgün bilinçlendirilmiyor. O yüzden küçücük bir hatanın nelere sebep olabileceğini bilmiyorlar.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Bizimkiler otel yapma işini büyütmüş anlaşılan...

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Bizimkiler otel yapma işini büyütmüş anlaşılan...
Ormanlar bize para vermiyor ki. Oksijen, huzurlu bir manzara, sağlık, hayvan çeşitliliği falan veriyor. İnsanoğlu ne yapsın bunlarla.

ByLex

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
ağaçlar fidana

dostveviski

Yazıyor...
Sponsor
★ ★ ★
En iyi cevaplar
17
Ruh hali
Bilinçlenmek adına bu tarz şeylerin paylaşılması çok hoş olmuş. Zaten ben bu tarz yangınların kendiliğinden çıktığına inanmıyorum. Bir şey oluyor genelde arkasında.