Applied Energistics 2 Rehberi #1

YeQiu

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Oyun Sürümü
Forge
Herkese merhaba!

Son günlerde arkadaş arama bölümüne açtığım konuda modlu survival için arkadaş aradığımdan bahsetmiştim. Aradığımı buldum ve çok da eğlendik fakat şunu fark ettim. Gelenler Applied Energistics 2 bilmiyordu. Dolayısıyla ben de bir karar aldım ve bu konuyu açmaya karar verdim.

Gereken materyaller.
Hepsinden önce şunu belirtelim.
AE2 (Applied Energistics 2) oldukça fazla demir, kızıltaş, altın ve elmas yiyor. Üzerine bir de kendi eklediği maden olan Certus Quartz'a yüklü miktarda ihtiyacınız olacak.

Certus Quartz Ore aşağıda:

1598859032059.png

Madenler bu kadar, fakat gerekenler bitmedi.

Bunlara ek olarak bir de etrafta yüksek ihtimal gezerken denk geldiğiniz meteorlardan bulmanız gerekiyor.

1598859555148.png

O meteorların içinde, tam ortasında, bir sandık olacak.

1598859772021.png

O sandığı açıp içindekileri alın. İçinde 2 adet press plate (kalıp) olacak. Bu kalıplar olmadan modun craft'larını yapamazsınız.

(Press Plate'lerin fotoğraflarını bulamadım.)​

Toplam 4 adet kalıp bulunuyor. Her meteordan farklı kalıplar çıkacağı garanti olmadığından maalesef bulmanız gereken meteor sayısı en az 2.

1598860032608.png

Meteorları bulmak için kullanabileceğiniz bir de pusula var (Meteorite Compass) fakat bununla ilk meteoru bulduktan sonra tüm skystone (gök taşı) parçalarını kırmanız lazım. Yoksa pusula aynı meteoru işaret edecektir.

Not: Eğer çok oyunculu oynuyorsanız hepsinden birer tane bulmanız yeterli. Kolayca kopyalayabilirsiniz. Ancak tek oyunculu oynarken biraz zorlanabilirsiniz. Benim şansım iyi olduğundan defalarca başlamama rağmen en fazla 3 tanede buldum. Genelde 2 yeterli oluyor.

Materyaller bu kadar sayılır. Hadi devam edelim.

Şarj olan madenler!

Bu modda gerçekten bir şeyler yapmaya başlamadan önce, bize Fluix Crystal gerekecek. Bunun yapılışı alıştığınız yöntemden biraz farklı olabilir.

Önce zeminden bir blok kırın. Ardından oraya su koyun! Evet, artık bir crafting table yapmış sayılırsınız.

Nasıl mı? Şöyle. AE2'de kristaller ile oldukça fazla uğraşacaksınız. Bu kadar kristali hep madenden çıkaracak değilsiniz ya. Bir yerden sonra kristallerinizi kendiniz büyütüyorsunuz. Tabii onlar sonraki iş.

Fluix Crystal yapmak için suya 1 adet Kızıltaş, 1 adet Nether Quartz ve 1 adet Charged Certus Quartz atmalısınız. Ardından biraz bekleyin ve elinize 2 adet Fluix Crystal gelecek.

Soldan sağa:
Fluix Crystal | Pure Certus Quartz Crystal | Pure Nether Quartz Crystal | Pure Fluix Crystal

1598861773497.png
Ne?!?

Charged Certus Quartz da ne dediğinizi duyar gibiyim. Charged Certus Quartz bir madendir. Yukarıda söylemememin nedeni tam olarak ayrı bir maden olmaması. Sadece Certus Quartz madeninin elektrik yüklenmiş versiyonu. Doğada epey nadir bulunuyor ve uzun süre aramanız gerekebilir. Tavsiyem bunun için mağaraları kullanmanız çünkü uzun bir mağara hattı bulabilirseniz çok büyük bir alanı yer altına kısa sürede gezebilirsiniz.

Şimdi, Certus Quartz'a elektrik yüklemenin ve onu Charged Certus Quartz yapmanın bir yolu var. Fakat bunun için Charger adlı makine gerekiyor bize. Fakat yapımında 2 adet Fluix Crystal gerekiyor. Yani en az 1 adet Charged Certus Quartz bulmak zorundasınız.

Charger enerji ile çalışır. Enerjiyi kuracağınız sistemden, herhangi bir güç kaynağından çekebilirsiniz veya gerçekten işsizseniz hand-crank kullanarak el gücü ile çalıştırabilirsiniz.

1598866856863.png

Quartz büyütme yöntemlerine gelirsek.

Gerçekten de quartz miktarınızı arttırmak için bir yol var. Onu saflaştıracaksınız. Önce sizi uyarayım. Bu yöntem erken oyunda başınızı epey ağrıtır. Basitçe anlatırsam, öncelikle Certus Quartz Dust ile kumu birleştirmelisiniz. Certus Quartz Dust elde etmek için Certus Quartz kristalini parçalamanız gerekiyor. Thermal Foundation modundan Pulverizer, Mekanism'den Crusher veya aynı işlevdeki herhangi bir makine kullanabilirsiniz.

Şimdi elinizde 2 adet Certus Quartz Seed var. Bunu suya atmanız gerekiyor. Sonra ne mi? Bekleyeceksiniz. Beklemeye devam edin. Sonra biraz daha bekleyin. Dikkatli olun! Yok olmasına izin vermeyin. Sonra azıcık daha bekleyin. Bir kaç saatcik. Kristaliniz büyüdüğünde sudan alabilirsiniz.

Bunu hızlandırmak için tabii ki bir yol var. Adı Crystal Growth Accelerator olan blokları kullanabilirsiniz. Fakat bunlar dehşet-ül vahşet miktarda enerji yiyen makinalar yani kullanmıyorsanız kapatmanızı öneriyorum. Ayrıca bunları yapmak da pek ucuz değil.

Devre basmak!

Tamam, şimdi gerekenleri hallettiğimize göre, hadi üretime geçelim!

Aa, geçmeden önce, yapmamız gereken son bir küçücük minicik ufacık şey var!

Size anlattığım meteorlardan çıkan kalıpları hatırladınız mı? Onların hepsine şimdi ihtiyacınız var. Ve onları kullanmak için bir de makine gerekiyor: Inscriber

1598862105229.png

4 farklı kalıbın kullanıldığı 4 farklı materyal var.

Logic Press + Altın = Printed Logic Circuit

Gold Circuit.png

Calculation Press + Pure Certus Quartz Crystal = Printed Calculation Circuit

Pure Circuit.png

Engineering Press + Elmas = Printed Engineering Circuit

Diamond Circuit.png

Silicon Press + Silicon = Printed Silicon

Silicon.png

Bir işlemci yapmak için, Inscriber'de materyal devresini üste, silikon devresini alta ve ortaya da redstone koymalısınız.

Süreci otomatikleştirmek istiyorsanız hopper kullanabilirsiniz.

Steve'nin ilk ME Network'ü!
Şimdi size bir iyi bir de kötü haberim var.

İyi olandan başlayayım, ME Network'ünüzü ilk kurduğunuzda bir ME Controller gerektirmez.

Kötü haber de şu: ME Controller gereken noktaya geldiğinizde, işler epey karışacak.

Fakat telaşlanmayın, şimdilik epey basit.

Ancak yine de bunun için güce ihtiyacınız olacak. Ve güç için, bir Energy Acceptor yapmanız gerekiyor. Bunun için, size yeni bir şey tanıtmalıyım:
Quartz Glass! Certus Quartz Dust ve Cam'ı birleştirerek yapılıyor.

Quartz glass.png

Energy Acceptor'lar birçok farklı moddan EU (IC2), MJ (BuildCraft), RF (Thermal Foundation), J (Mekanism) ve daha birçok enerjiyi kabul edip kullanabilir.

Şimdi bunları anladığınıza göre, biraz depolamaya ihtiyacımız olacak. Bunun için kesinlikle ME Drive öneriyorum. Bunun sebebi ise henüz değinmemiş olduğumuz bir konu: Channel'lar!
MED.png

Sisteminize bağladığınız her bir makine bir adet kanal kullanır. Bir sistemin kanal sayısı 8 adettir. Dolayısıyla ME Chest bağlarsanız bağladığınız her ME Chest bir adet kanal yiyecektir ki bu kesinlikle sıkıntı çıkartacaktır.

Şimdi, bize ME Cable gerekiyor. Bu da demektir ki Quartz Fiber ile tanışmanın zamanı geldi.

3 adet Quartz Camını çalışma masasında düz bir hat şeklinde koyarsanız 4 adet Quartz Fiber elde edersiniz. Quartz Fiber'in kullanım alanlarından birisi sisteme makine bağlamaktır. Quartz Fiber ile bağlanan makineler sisteme bağlanır fakat kanal harcamaz. Ancak onlara sadece enerji verirsiniz. Örnek verirsem depolama sistemine erişemez.

QF.png

ME Drive 1 adet kanal kullanır ve depolama disklerini barındırmak için kullanılır. Ancak kendisi bunun dışında bir işe yaramaz. Şimdi de depolamaya ihtiyacımız var.

Genel olarak, 4K Storage Cell'leri tavsiye ediyorum. Tüm Storage Cell'ler (Depolama Diskleri) 63 farklı eşya depolayabilir. Disklerin isimlerindeki miktarlar ise aynı eşyadan kaç tane depolayacağını gösterir. Örneğin. 4K Storage Cell, tam 4 bin toprak depolayabilir. Fakat eğer sayı 4 bin'i geçerse sistem 1 yerine 2 item olarak saymaya başlar ve sınırı 4 bin daha arttırır. Yani sınırı geçen eşyalar farklı bir eşya yerini daha kapatır.

Erken oyunda 1K'lık diskler de kullanabilirsiniz. Tavsiyem Quarry kullanmıyorsanız 1K'lık diskler kullanmanız.

Depolama diski yapmak için önce depolama parçası yapmanız gerekiyor. 4 adet Certus Quartz ve 4 adet kızıltaş'ı altın işlemcinin etrafına dizmeniz gerekiyor. 4K disk yapmak için ise bunlardan 3 adet, bir Pure Certus Quartz işlemcisi ve biraz daha kızıltaş ile Quartz Glass gerekecek.

Tamam, şimdi depolamayı yaptığımıza göre bu depolamayı nasıl kullanacağımıza geçebiliriz: ME Terminal.
Bu tam olarak bir blok değil. Kabloya takılan bir yüzey diyebiliriz. Buradan sistemin içine eşya atabilir ve içeriden eşya alabilirsiniz. Atılan tüm eşyalar otomatik olarak depolama disklerine koyulur. Sıralama seçenekleri ve arama çubuğunun oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

MET.png

Daha kullanışlı ne mi var?

ME Crafting Terminal.
Bunu yapmak için ME Terminal yapmanız gerekiyor. Bir üst sürümü de diyebiliriz. Bunu yaparsanız eşya alıp verdiğiniz yerde aynı zamanda craft yapabilirsiniz. Ayrıca NEI kullanıyorsanız ve yapacağınız eşyanın tüm malzemeleri sistemde zaten varsa, eşyaya sol tıkladığınızda bir "+" tuşu göreceksiniz. Buna basarsanız ME Crafting Terminal sistemden eşyaları otomatik olarak çeker ve sizin için eşyanızı yapar. Size düşen eşyanızı oradan almak.

MECT.png

Ah, sonunda bitti. Buradan sonra kanalları anlatmam gerekiyor fakat o artık bir sonraki konuya. AE2 temel olarak bu kadar. Sonrası otomatik craft, ısıtma vb. gelişmiş otomasyonlar için kullanılıyor. Depolama sistemlerinde bundan fazla bir şey yok.

Bunu yazdığım için ödül verilir mi bilmiyorum ama inşallah vardır. :D

Kaynaklar:
FTB Gamepedia
Applied Energistics Resmi Sitesi

Son düzenleme:

KardasLand

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
8
Ruh hali
Bir aralar çok uğraşmıştım bunlarla ya :/ Deli gibi 150 teknik modlu girdiğim zamanlar..
Eline sağlık.

YeQiu

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bir aralar çok uğraşmıştım bunlarla ya :/ Deli gibi 150 teknik modlu girdiğim zamanlar..
Eline sağlık.

Teşekkürler. 172 Modlu Pack kurduk onu oynuyorduk arkadaşla, her gelen bilmiyorum diyince yazayım dedim.

VGserhat

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
aslında güzel bir anlatım,Başlangıç için ideal. 1.7.2 mod paketi biraz değişik geldi. 1.7.10 yapılması daha iyi olurdu oynayış açısından