Arka planda veri tutma

Elfen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sürekli olarak veritabanı ile etkileşimli olacak bir script üzeride çalışıyorum fakat performansı arttırmak amacıyla bir arkadaşın önerisiyle başka bir yol ile halletmeye karar verdim her neyse konuya giriyim. Şimdi örnek üzerinde anlatıyim. Kullanıcı sayfa1.php de. Adam inputa bir veri girip kayıt ettikten sonra girilen veriyi benim oluşturduğum dizi nin içerisine yerleştirecek. Sonra kullanıcı sayfa2.php ye geçecek yine aynı işlemi yapıcak. Bu böyle devam ediyor gelelim probleme benim bu veriyi örnek veriyorum sayfa10.php ye kadar tutmam gerekiyor en son kullanıcı sayfa10.php de dizideki elemanları bir butona tıklayarak veritabanına göndericek. sayfa1.php den sayfa10.php ye kadar bu girilen verileri arkaplanda nasıl tutabilirim acaba ?

Berk

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
3 tane farklı yol var bunun için
- Cookie
- Session
- local storage

Olarak 3 ünü de farklı şekillerde kullanabilirsin.

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Veri güvenliği açısından Session(Oturum) kullanman en doğrusu olacaktır. Ayrıca çerezler veya lokal saklama yolunu kullandığınız takdirde veri kirliliği olmaması adına ve güvenliğin sağlanması adına bu verilerin temizlenmesi işlemi ile ekstradan uğraşmış olacaksınız. Session ile hem veri güvenliğinizi sağlamış olacak hemde PHP'nin kendi fonksiyonu olması sebebiyle ekstra uğraştan sizi kurtaracaktır.

hacii_

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
3 tane farklı yol var bunun için
- Cookie
- Session
- local storage

Olarak 3 ünü de farklı şekillerde kullanabilirsin.
kesinlikle katılıyorum sunucu tabanlı dil kullanılmayacaksa javascript ile veri saklayabilirsin fakat şöyle bir sıkıntı var local storage ve cookie arasında kararsız kalabilirsin çünkü eski tarayıcılarda local storage mevcut degil ama her güncel tarayıcıda mevcuttur eski tarayıcılarlada uyumlu olsun diyorsan ikisinide kullanabilirsin şu şekilde:
PHP:
if(typeof window.localStorage !== "undefined"){
  // yeni tarayıcı localStorage kullanımı
}else{
  // eski tarayıcı document.cookie kullanımı
}

Berk

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
kesinlikle katılıyorum sunucu tabanlı dil kullanılmayacaksa javascript ile veri saklayabilirsin fakat şöyle bir sıkıntı var local storage ve cookie arasında kararsız kalabilirsin çünkü eski tarayıcılarda local storage mevcut degil ama her güncel tarayıcıda mevcuttur hem ikisinide kuallanabilirsin şu şekilde:
PHP:
if(typeof window.localStorage !== "undefined"){
  // yeni tarayıcı localStorage kullanımı
}else{
  // eski tarayıcı document.cookie kullanımı
}

Ya da basit bir fonksyon dizisi yazıp eğer tarayıcı destekliyor ise localStorage desteklemiyor ise cookie çalışacak şekilde

hacii_

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ya da basit bir fonksyon dizisi yazıp eğer tarayıcı destekliyor ise localStorage desteklemiyor ise cookie çalışacak şekilde
cookiede şöyle bir sıkıntı var bunu nasıl halledeceginide söyliyelim:
isim=hikmet; diye cookie kullandı diyelim kişi noktalı virgül koyarak cookieden dışarı çıkış yapabilir bunun için encrypt yönetimini kullanmalı en basiti verileri encodeurlden geçiri sonra base64 ile şifreler çözerkende önce base64 çözer sonra urldecode yapar böylelikle noktalı virgül eşittir işaretleri cookiede gözükmez:
isim=aGlrbWV0;

Elfen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Session ile hallettim olayı Cookie ve localStorage'ye nazaran daha rahat geldi.