Avengers: Sonsuzluk Savaşı İncelemesi [SPOILER İÇERİR]

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
Avenger.png

Sonunda! 10 yılda yapılan 18 film, işlenen onlarca karakter bunun için bir hazırlıktı.... SONSUZLUK SAVAŞI.

SPOILER VAR! Sonra vay ben filmi izleyecektim niye söyledin demeyin. Ha normalde puana bakın çıkın derdim ama yanlışlıkla gözünüz kayar falan üzülürsünüz. Yapmayın. Filmi izledikten sonra görüşürüz.

- Avengers: Sonsuzluk Savaşı İncelemesi -

İlk önce benim Marvel Sinematik Evreni geçmişime bakalım.

Phase One benim için çok büyük bir hayal kırıklığı! Iron Man 1 ve 2, Thor, Captain America ve hatta çoğu kişinin öve öve bitiremediği Avengers (evet süper kahramanları bir araya getirmek iyi bir fikir olsa aslında diğer saydığım filmlerden çok daha iyi olduğunu düşünsem bile...) benim sevmediğim hatta neredeyse nefret (Iron Man ve Avengers dışında elbette...) ettiğim filmler.

Phase 2'nin ilk filmi olan Iron Man 3 yine sevmediğim bir film olsa bile yinede diğer filmleri gibi bir tarafından sevmiştim. İyi bir başlangıç! Ancak sonrasında gelen Thor filmi yerlerde sürünen bir filmdi. Bu film Thor'dan beni tamamen uzaklaştıran filmdi. Daha sonrasında sevdiğim The Winter Soilder çıktı işte Marvel'ın Sinematik Evrenine buralarda girmeye başladım. Daha sonrasında gelen GotG beni MSE bağımlısı yaptı. Hatta en sevdiğim filmler arasında girdi. Daha sonrasında Age of Ultron ile Avengers'a daha çok yakınlaştım (ve not düşeyim çoğu kişi bu filmin ilk filimden daha kötü olduğunu düşünüyor, niye?). Bu Phase'in son filmi olan Ant-Man biraz kuru bir film olsa bile çerezlik olarak izlenebilecek bir filmdi.

Phase 3 ise benim tıpkı bu film için heyecanlandığım Civil War ile başladı. Civil War çok sevdiğim bir filmdi, bazı noktaları meh olsa bile genel olarak pek sevdiğim bir filmdi. Daha sonrasında gelen Doctor Strange pek sevdiğim bir film değildi yalan söylemeyeyim. Evet Benedict Cumberbatch (veya Battlefield Counterstrike adlı abimiz) yine güzel bir oyunculuk çıkartmıştı ve kesinlikle izlenebilirdi ancak tonu nedeniyle biraz sıkıcı gelmişti.

Marvel 2017 sezonunu açan film benim bayıldığım bir filmin devamı açmıştı, Guardians of the Galaxy Vol. 2! Yine bu filmde Age of Ultron durumuna düştüm. Ben filmin ne kadar iyi olduğundan bahsederken dieğr insanların çoğu filmin ilkinden nasıl kötü olduğundan bahsediyordu. Evet ilk filmden daha iyi değildi ancak aradaki fark çok azdı benim için. James Gunn bu filmle de beni güzelce doyurmuştu.

2017'i Marvel için henüz bitmemişti ve henüz ellerinde 2 bomba isim daha vardı. Bunlardan biri ise mahallenizin dost canlısı Spider-Man'iydi! Ha şunu yazayım ben Spider-Man'e çoğunuzun ilgi duyduğu kadar ilgi duyamadım. Peter Parker her zaman iyiydi ancak diğer kahramanların etkisini bırakmıyordu. Peki biz Homecoming'e dönelim.
Homecoming hem beklentilerimin karşılandığı hem de biraz karşılanmadığı bir filmdi. Öncelikle bu film tam olarak bir Marvel Studios filmi değil. Sonuçta Spider-Man'in isim hakları Sony'de (ha bu arada Marvel's Spider-Man için hype!... 300 TL olsa bile.). Ve malum Spider-Man filmleri. Evet çoğu kişi gibi ben de Andrew Garfield'ın filmlerini sevmiyorum ancak şöyle bir şey var ben herkesin ağzından düşürmediği Tobey Maguire'in Spider-Man üçlemesini de sevmiyorum (lütfen beni öldürmeyin). Ancak bu film benim için yeni bir sayfa olmuştu, benim hayal ettiğim MSE kalitesine ulaşamamış olsa bile Homecoming çok memnun olarak ayrıldığım bir filmdi. Film hem Tom Holland hem de Micheal Keaton'ın oyunculuğu ile bir üst seviyeye taşınıyor.

spider-man.png

Marvel'ın 2017 ile işi bitmedi, sırada Thor: Ragnarok! Evet önceden Thor filmlerine ne kadar kıl olduğumu anlatmıştım. Ancak bu film için çok ama çok heyecanlıydım. Niye? Çünkü benim GotG'de doyamadığım renkli tonlara sahip olduğu için. Peki film nasıldı? MUH-TE-ŞEM! Thor filmelerinin iğrenç ve karanlık havasında kurtulması gerçekten ortaya bir mükemmel bir film ortaya çıkmasını sağlamıştı. Karakteler ve diyalogları, aksiyon ve diğer her şey yerli yerindeydi. Marvel 2017 yılını çok büüyk bir başarıyla bitirmişti.

2018'in açılışını Civil War'da sevdiğimiz Black Panther ile yapıyordu. Ben karaktere çok ısınmış olsam bile filmin kötü çıkmasını bekliyordum ama içimden umut ediyordum "Umarım Elinize Yüzünüze Bulaştırmayın"... ve haklı çıkmadım. İyi ki haklı çıkmadım! Black Panther Rotten Tomatoes gibi sitelerde övüldüğü kadar mükemmel olmasa bile korkunç derecede başarılıydı. Ancak çok fazla sıkıntım olduğu bir filmdi. En başta CGI diğer Marvel filmlerinin yanına bile yaklaşamıyordu, baş karakterimizi oynayan Chadwick Boseman iyi bir oyunculuk sergilemiyordu ve fazlası. Ancak filmin aksiyonu, CGI dövüş sahneleri kötü olsa bile bazı noktalarda olan krallık için yapılan savaşlar, Micheal B. Jordan (en iyi MSE kötü adamlarından biri) , Danai Gurira, Letitia Wright, Andy Serkis gibi oyuncuların çok iyi olan oyunculukları gibi sebepler benim için filmi yapılmış en iyi MSE filmleri arasına sokuyordu.

"It Was All Leading To This...", onlarca karakter ve 18 film sonrasında buradayız.

Film Thor Ragnarok'un after credit'lerinden devam ediyor. Asgard'lı mültecileri dağıtan Thanos ilk sonsuzluk taşı olan Uzay Taşı'nı alır ve ilk karakterimizi öldürür. Heimdall tarafından kurtarılan Hulk memleketine, Dünya'ya geri döner. Thor ise uzay boşluğuna bırakılır.

Bruce son sürat olarak Doctor Strange'in evine girer ve Doktor ve Stark'dan yardım ister. Ancak Zaman Taşı'na sahip olan Doktor Strange Ebony Maw tarafından kaçırılır. Onu kurtarmak için Iron Man, Iron Man'e destek çıkmak için de Spider-Man halka uzay gemisine binerek uzaya doğru yolcuk yaparlar. Ebony Maw taşı almak için Doktor'a işkence eder ancak doktor kararlıdır, taşı bırakmayacaktır. Neyse ki Iron Man ve Spider-Man, Doktor için buradadır ve onu kurtarırlar. Bundan sonra "Titan"a doğru yol alırlar.

Gardiyan'lar kendi kendilerine takılırken camlarına yapışan bir tanrı yüzünden dururlar ve onu içeri alırlar. Thor uyanır ve olanları anlatır. Thor'un bundan sonraki amacı kendine yeni bir silah yapmaktır. Rocket ve Groot, Thor'a katılır ve Stormbreaker maceraları başlar. Diğer gardiyanların hedefi ise Thanos'u başka bir taşı almaktan alı koymaktır.

Thor istediği yere ulaşır ve eski günlerine benzemeyen bu yerde zorda olsa bile kendine yeni bir balta yapar ve hızla dünyaya döner.

Gardiyan'lar tuzağa düşürülür ve Thanos'u üvey kızı olan Gamora kaçırır. Amacı Gamora'nın yerini bildiği Ruh Taşı'nı bulmaktır. Thanos ve Gamora taşı bulur ancak Thanos'un taşı alabilmek için sevdiği birini kurban vermesi gerekmektedir. Ve sizce sevdiği ve en yakınında olan kişi kimdir?

Bu arada 2 yıldır süren bir ilişkiye sahip olan Vision ve Scarlet Witch Black Order tarafından saldırıya uğrar, amaçları Vision'ın kafasında bulunan Akıl Taşı'nı almaktır. Ancak planları "Nomad" ve ekibi tarafından bozulur. Bundan sonra hedefleri bir kaç kişi daha toplayıp Wakanda'ya gitmek, Vision'a zarar vermeden taşı çıkarmak ve onu yok etmektir.

Hem Titan'da, hem Uzay'da hem de Wakanda'da hararetli savaşlar döner ancak Thanos amacına ulaşır ve tek el hareketiyle evrenin yarısını yok eder.

avengers-infinity-war-1920x1080-don-cheadle-robert-downey-jr-josh-12752.jpg

Evet kısa özetimizi bitirdikten sonra filmi incelemeye gelelim.

İlk önce film gerçekten ama gerçekten diğer filmlerden farklı bir yapıya sahip. Normalde bir film size karakterlerini sunar, olay başlar ve biter. Bu film ise size ne karakterlerini sunuyor ne de olayı sonlandırıyor (ki şaşırmamak gerek çünkü bu film aslında iki parça halinde olacak bir serinin ilk parçası). Peki bu filmde ne var?
18 yılda bize anlatılan onlarca karakterin ve Thanos'un arasında geçen bir savaşı anlatan iki buçuk saatin neredeyse tamamında aksiyon içeren bir film. Film karakterleri önceden size anlatığını var sayarak başlıyor ve direk olarak savaşa giriyor. Eğer MSE'nine yakınsanız bundan benim gibi korkunç derecede memnun kalabilirsiniz. Ancak MSE'nine bu filmden girmek istiyorsanız YAPMAYIN. LÜTFEN YAPMAYIN.

İlk önce karakterlere girişmeden önce evet bu spoiler içeren bir inceleme ancak bir kaç karakter dışında karakterlere sonda olanları anlatmayacağım. Ancak şunu söyleyebilirim ki filmden önce kesin öldü gözüyle bakılan çoğu karakterin neredeyse tamamı hayatta kalıyor, Cap ve Iron Man'de dahil. Son olarak bu filmde güzel bir katliam olmasını bekledim ve oldu... Ancak isteğim tatmin duyguları yerine göz yaşlarını tattım...

Thanos'dan bahsetmek istiyorum. Eğer çizgi roman okuyorsanız veya Marvel'a yakından ilginiz varsa büyük ihtimalle Thanos'un niye bu taşları topladığınız biliyorsunuzudur: Ölüm Hanım'ı etkileyebilmek için. Ancak bu filmde Thanos'un hayali bambaşka bir şey.
İlk önce Josh Brolin'in oyunculuğu korkunç derecede iyi ve arka planda çalışan abilerimiz bu oyunculuğun hakkını korkunç derecede başarılı olan görsellik sayesinde veriyor. Ayrıca Thanos kesinlikle çoğu MSE kötü adamı gibi boş değil. Tam tersine mantıklı ve duygusal bir adam. Ayrıca adamın fikri çok mantıklı ve siz de hak verebilirsiniz. Peki bu fikir ne?
Thanos'un bütün bunları yapmasının nedeni evrende kaynakların sınırlı olması ve evrenini bir kısmı yok olmazsa hızlıca yokuş aşağı gideceğimiz fikri. Mantıklı değil mi sizce de?
Ayrıca Thanos öyle boş ve kişiliksiz biri değil. Bunu size çoğu sahnede hissettiriyor. Özellikle Ruh Taşı sahnesinde gözlerinden yaş akması ile aslında hisleri olan biri olduğunu anlıyoruz. Sonuç olarak Thanos en iyi MSE "kötülerinden" biri, hatta benim için en iyisi.

Filmin pazarlamasında sürekli öne sürülen Iron Man nasıldı? Eh. Klasik Tony Stark. Pek bahsedebileceğim yeni bir şey yok malesef. Ancak son sahne sayesinde gönlümü kazandı.

Ah kaptan, vah kaptan. Civil War'dan sonra kayıplara karışan Steve Rogers karşımıza "Nomad" olarak dönüyor. İlk önce şunu söyleyeyim filmin en çok görünen karakterlerinden birinin Cap olacağını düşünmüştüm ancak yanılmışım. Cap'in göründüğü sahnelerin neredeyse tamamı fragmanda vardı. Ayrıca bu sefer Steve Roger bana çok itici geldi. Hem kendisinin filmde pek etkisinin bulunduğunu düşünmediğin için hem de nedenini bilmediğim bir şekilde itici olduğunu düşündüğüm için bizimle değilsin Cap!

Thor ise eski arkadaşlarını ve kardeşini kaybetse bile yeni arkadaşlar bulur ve yoluna devam eder. Ayrıca yeni silahı baya OP. Ragnarok'u sevdiğim gibi yeni Thor'u da seviyorum. Böyle devam!

Rocket yine bildiğimiz şakacı ve rahat tip. Filmde en sevdiğim ve izlerken keyif aldığım karakterlerden oldu.

Groot neredeyse filmdeki en gereksiz karakter. Aslında GotG 2'de de öyleydi ancak orada biraz şirinliği vardı, bu filmde ise sürekli oyun oynayan ve asi bir şekilde takılan bir ergen. Ancak bir baltaya sopa olabiliyor...

Tom Holland yine Spider-Man'in hakkını vererek işini yapmış ve özellikle son saniyelerdeki ölümü gözlerimin yaşarmasına neden oldu. Sırf o sahne için bile film tekrar tekrar izlenir.

Gamora çok büyük bir rol oynamasa bile kilit karakterlerden biri. Bu sefer Gamora'nın duygusal taraflarını daha baskın olarak görüyoruz.

Nebula görünmesi kadar gözüküyor, yeterli olmuş (O değilde niye Marvel sayfalarında yayınlanan çoğu tanıtım videosunda ve görselinde karakteri oynayan Karan Gillian baş karakter gibi?).

Star-Lord benim korkunç derecede hayal kırıklığı oldu. Star-Lord Marvel evreninde en sevdiğim karakterlerden biri ancak bu filmde savaşta yardımcı olacağına neredeyse köstek oluyor! Sen de bizle değilsin!

Drax yine şakacı kişiliğine sahip ancak Knowhere'de yine olay çıkartmaya çalışmasında dolayı boğasım geldi! Mantis çok aktif olmayan bir karakter filmde.

Hulk yok, yaşasın Bruce... şaka maka Bruce film boyunca Hulk'a dönüşmeye çalışsa bile Hulk "hayır ya bana ne bana ne" diyerek gelmiyor. Mark Ruffalo yine çok iyi bir oyunculukla karşımıza çıkıyor.

T'Challa yine ortalama bir karakter, Okoye yine iyi hatta T'Challa'dan sahneyi çalıyor gibi oldu bile... Shuri'yi ise neredeyse görmüyoruz.

wallhaven-607017.jpg

Film görsel olarak... MUH-TE-ŞEM. Marvel bu filmde döktürmüş! Zaten Thanos'un nasıl gerçekçi gözüktüğünden bahsetmiştim. Ancak bu görsel şölen filmin %99'unda sürüyor. Bazı noktalarda CGI pek gerçekçi durmasa bile film görsel yönetim olarak parmakla gösterilecek bir film. Marvel Black Panther'daki gibi saçmalamamış ve CGI'ın asını bizlere sunmuş.

Karakterler arasındaki diyaloglar çok iyiydi, özellikle Thor ve Rocket ikilisi iyiydi. Ayrıca film ciddiyeti ve esprileri mükemmel bir şekilde harmanlıyor ve bu müthiş iş ortaya çıkıyor.

- Son Sözlerim -
Bol bol övdüm, neredeyse hiç sövmedim çünkü bu film gerçekten çok iyi bir film. Ancak kime göre?

Sonsuzluk Savaşı dramın ve aksiyonun çok yoğun olarak hissedilebileceği nadir filmlerden biri ve ikinci bölümü için 2019'u sabırsızlıkla bekliyoruz!

- Notum, Artılar ve Eksiler -

100 Üzerinden 90

+ Karakterlerin çoğu tatmin edici. Baş kötü Thanos mükemmel bir şekilde yazılmış.
+ Hikaye size kendini önemsetiyor ve Marvel seven biriyseniz direk olarak aksiyona girilmesini seveceksiniz.
+ Görsel olarak fazla iyi. Thanos'un bazen bir CGI ürünü olduğunu unutuyorsunuz bile.

- Bazı karaktere hayal kırıklığı

+/- İki bölüm olacağını bilsek bile yarım biten hikaye ve insanı 1 yıl boyunca kafayı yedirtecek şekilde bitmesi.
+/- Marvel evrenine girmek için iyi bir film değil.

- Kimler İzlemeli? Kimler İzlememeli?-
Eğer Marvel Evreni ile yakınlığınız varsa ve aksiyon filmlerini seviyorsanız %100 İZLEYİN.

Eğer Marvel nedir ve nasıl yenir bilmiyorsanız, başlayan gelişen ve biten bir hikaye arıyorsanız İZLEMEYİN.​