PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Geliştirilmesini bekliyorum. Başarılar :şapka:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
İşletim sistemi linux değildir. Altını çizmek istiyorum, alt yapısında herhangi bir LİNUX modülü YOKTUR.
Bazıları diyecektir ki "Linux kullanmış", "Ahaha cmd'nin adını değiştirmiş", "kopya". Bunlar umurumda bile olmaz, ben yaptım yaptığımı. Eğer o kadar kolaysa onlarda yapsın :)

Neden Linux kullanmadığına bu kadar deyindin bilemiyorum, ki bir Linux From Scratch tarzı bir şeyin kurulumu bile takdir edilebilecek ayrı bir çaba. Kendi paket yöneticini falan eklesen üzerine, al sana Türk yapımı distro, ki o bile saygı duyulması gereken bir şey. (Bana göre, en azından)

Kendi işletim sistemini yapmak tabi kolay değil, tebrikler. Ben de bir aralar deniyordum (ASM/C ile) ama fazla ilerleme katedemedim, belki sen daha güzel bir şeyler yapabilirsin, beklemedeyim.

GUIdir, JVM'i portlamaktır düşünüyorum demişsin, iyi şans diliyorum sana, ki COSMOS altyapısı UNIX-imsi bir şey değil ise zor olacağını düşünüyorum. Tavsiyem bu tür büyük hedefler almadan önce, küçük başla. Önce yüksek çözünürlük terminal yap, socket erişimi falan ekle HTTP isteği gönderebil. Python gibi dilleri portlamayı dene.

Böyle bir proje yapan başka biri vardı gördüğüm, ama bir yere gitmedi. Seninki nasıl olacak onu merak ediyorum.

edit: demişken kendi distromu mu yapsam acaba

İrfanTOPAL

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Neden Linux kullanmadığına bu kadar deyindin bilemiyorum, ki bir Linux From Scratch tarzı bir şeyin kurulumu bile takdir edilebilecek ayrı bir çaba. Kendi paket yöneticini falan eklesen üzerine, al sana Türk yapımı distro, ki o bile saygı duyulması gereken bir şey. (Bana göre, en azından)

Kendi işletim sistemini yapmak tabi kolay değil, tebrikler. Ben de bir aralar deniyordum (ASM/C ile) ama fazla ilerleme katedemedim, belki sen daha güzel bir şeyler yapabilirsin, beklemedeyim.

GUIdir, JVM'i portlamaktır düşünüyorum demişsin, iyi şans diliyorum sana, ki COSMOS altyapısı UNIX-imsi bir şey değil ise zor olacağını düşünüyorum. Tavsiyem bu tür büyük hedefler almadan önce, küçük başla. Önce yüksek çözünürlük terminal yap, socket erişimi falan ekle HTTP isteği gönderebil. Python gibi dilleri portlamayı dene.

Böyle bir proje yapan başka biri vardı gördüğüm, ama bir yere gitmedi. Seninki nasıl olacak onu merak ediyorum.

edit: demişken kendi distromu mu yapsam acaba
Teşekkürler, şu an bir kaç değişiklik yapmayı planlıyorum yakında duyurum.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
★ ★ ★
En iyi cevaplar
1
Selamlar dostlar! Bugün yeni ÇILGIN bir projemle tekrardan sizler leyim ( evet uzun zamandır yoktum )
Şuanda bir işletim sistemi kodladım! Evet yanlış duymadınız yeni bir Türk yapımı işletim sistemi!

---
Bazıları diyecektir ki "Linux kullanmış", "Ahaha cmd'nin adını değiştirmiş", "kopya". Bunlar umurumda bile olmaz, ben yaptım yaptığımı. Eğer o kadar kolaysa onlarda yapsın :)

Kolaysa siz yapın diyorsun da C# ile birkaç komut eklemişsin. Bari GUI destekli bir şey yap daha profesyonel olsun ondan sonra böyle de. Biraz erken bu cümleler için. :)

FerhatGec

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Hevesin için tebrik ederim fakat sen yazmadın bu işletim sistemini. GitHub'dan aldın. Burada insanları kandırmasan iyi olur.
Düzenleme: COSMOS kullanmış, zaten sen yazmıyorsun çekirdeğini tamamen. Bir bakıma COSMOS çekirdeğini kullanmış oluyorsun. Kullanmadım fakat tahminen dahili gelen kütüphanelerin fonksiyonlarıyla yaptın (printf("Hello world, oooo yazılımcı oldum, ben işletim sistemi yazdım!!"):) ayrıca bu kadar kolay değil bu işler. Geliştiriyorum da söylüyorum bunu. :) Yine de başarılar.

Son düzenleme:

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Geliştir, gelecek görünüyor!
Başarılar!

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Hevesin için tebrik ederim fakat sen yazmadın bu işletim sistemini. GitHub'dan aldın. Burada insanları kandırmasan iyi olur.
Düzenleme: COSMOS kullanmış, zaten sen yazmıyorsun çekirdeğini tamamen. Bir bakıma COSMOS çekirdeğini kullanmış oluyorsun. Kullanmadım fakat tahminen dahili gelen kütüphanelerin fonksiyonlarıyla yaptın (printf("Hello world, oooo yazılımcı oldum, ben işletim sistemi yazdım!!"):) ayrıca bu kadar kolay değil bu işler. Geliştiriyorum da söylüyorum bunu. :) Yine de başarılar.
Yardım komutunun yazılabildiği bir işletim sistemi gösterebilirsen gerçekten kendisi yazmamış diye yorumlayabilirim. Eğer çekirdek kullanmak alıntı olduğunu bu kadar ortaya çıkartıyor ise yaptığım tüm projelerimin hepsi çöp. Kendi uğraşları ile bir şeyler yapmış İrfan. Cosmos kullanmasında ne sorun var da dalga geçiyorsun?

Ayrıca COSMOS mu kullandın? .d

Yürümeyi öğrenmeden koşmayı başarabilen varsa bu şekilde konuşmana saygı duyarım. Fakat kim olursa olsun bir işe başlarken her yaptığı şeyden gurur duyacaktır. Ve bu gururu elbette paylaşmak isteyecektir. Tamam henüz içerisinde çok az komut olabilir fakat bu onun devam etmesine engel, aşağılanmasına da sebep olmamalı.

FerhatGec

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Yardım komutunun yazılabildiği bir işletim sistemi gösterebilirsen gerçekten kendisi yazmamış diye yorumlayabilirim. Eğer çekirdek kullanmak alıntı olduğunu bu kadar ortaya çıkartıyor ise yaptığım tüm projelerimin hepsi çöp. Kendi uğraşları ile bir şeyler yapmış İrfan. Cosmos kullanmasında ne sorun var da dalga geçiyorsun?

Yürümeyi öğrenmeden koşmayı başarabilen varsa bu şekilde konuşmana saygı duyarım. Fakat kim olursa olsun bir işe başlarken her yaptığı şeyden gurur duyacaktır. Ve bu gururu elbette paylaşmak isteyecektir. Tamam henüz içerisinde çok az komut olabilir fakat bu onun devam etmesine engel, aşağılanmasına da sebep olmamalı.

Dalga geçmiyorum. Sadece,"tamamını kendim yaptım" gibi söylemlerine atıfta bulundum. COSMOS kullanmasında sorun yok, dalga da geçmiyorum. Bir sürü var bu arada GitHub, GitLab vb. platformlarda.

FerhatGec

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ayrıca heveslenmesi çok güzel fakat Make a Simple Operating System burayı incelemeni öneririm. Yaptığı ona göre büyük(!) bir şey gibi gelebilir fakat COSMOS ile yapınca dahili gelen kütüphaneleri kullanmış olunca if, else, switch, case gibilerini kullanarak kolayca yapmış oluyorsun. En azından GitHub vb. platformlardaki projeleri basitçe inceleyebilir. Yeni gördüm mesela: willdurand/willOS ya da iknowbrain/NIDOS gibi.

TeknoLokum

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
Selamlar dostlar! Bugün yeni ÇILGIN bir projemle tekrardan sizler leyim ( evet uzun zamandır yoktum )
Şuanda bir işletim sistemi kodladım! Evet yanlış duymadınız yeni bir Türk yapımı işletim sistemi!
Biliyorum şu an herkes bayrakları asmak istiyor, hadi asalım :)
Peki diyeceksiniz, nasıl yaptın bunu? Ahahah çok basit; programladım :)
İşletim sistemi linux değildir. Altını çizmek istiyorum, alt yapısında herhangi bir LİNUX modülü YOKTUR.
İleri zamanlarda size ISO'sunu paylaşmayı planlıyorum, hadi bakalımmm :)
şu an sadece bir kaç komutu var, ileride paket yüklemeden tutun gui'ye kadar eklemeyi planlıyorum.
Bir kaç fotoğrafa ne dersiniz :)
Bootlanınca çıkan ekran;
Ekli dosyayı görüntüle 119611
"yardim" yazınca çıkan ekran ve bilinmeyen bir komut yazınca çıkan hata;
Ekli dosyayı görüntüle 119612
Yazdırma komutu;

Ekli dosyayı görüntüle 119613
Temizle komutu;
Ekli dosyayı görüntüle 119614

İşletim sisteminde sadece bu komutlar var, ama en yakın sürede daha çok geliştireceğim!

Herhangi eklenmesini istediğiniz bir fikrini var ise alta yazmayı unutmayın!
Saygılarla, İrfan Topal.

Abi, işletim sistemi güzel olmuş beğendim. Ama bu işletim sisteminin arayüzü yok mu?
Birde kendi Uygulama paketi olsa harika olur. Mesala uygulamaların uzantısı (kurulum dosyası) .uyg olabilir. minecraft.uyg gibi. Sistem bu arada çok güzel olmuş başarılarının devamını dilerim.