Bakkallar mı, Marketler mi?

Bakkallar mı, Marketler mi?

• Bakkallar

Kullanılan: 1 20.0%
  • Marketler

Kullanılan: 4 80.0%

• Kullanılan toplam oy
    5
  • Anket kapatılmış .

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
Merhaba tamamen merakım nedeniyle böyle bir konu açıyorum. Kendi gözlemlerime göre bakkal ve marketlerin pozitif ve negatif yönlerini yazacağım. Sizde yukarıdan ankete katılırsanız ve yorum olarak kendi gözlemlerinizi, görüşlerinizi yazabilirsiniz. Bu konuda bakkal olarak mahalle bakkallarını, market olarak ise A101, Bim, Şok gibi daha çok mağazaya sahip market zincirlerinden bahsediyorum.

Bakkalların Pozitif Yönleri
1 - Evlere daha yakındırlar, yerel anlayışa sahiptirler. Bakkala yakın olanları ve müşterilerini genelde tanırlar.
2 - Eğer bakkalın binasında oturuyorsanız, sepeti salıp alışveriş yapabilirsiniz. Üşengeçlerin tercihidir.
(( Kendi gözlemlerime göre bu kadar bulabildim, varsa sizlerde yorumlar kısmına yazabilirsiniz. ))

Bakkalların Negatif Yönleri
1 - Sizi takmazlar, eğer tanıdıkları yanlarındaysa hiç takmazlar sohbet ederler. Uzun süre beklemek ve soru sormak durumunda kalabilirsiniz.
2 - Fiyatları genelde marketlere göre çok pahalı olur, zamdan direk etkilenirler. Çok fazla zam gelir.
3 - Bakkalların içi karışıktır, bir ürünü bulmak için uzun süre beklemek durumunda kalabilirsiniz.
4 - Bakkallar marketlere göre daha pis olabilir, özellikle daha çok haşere görebilirsiniz.
5 - Bakkalcılarla mahalle sohbetine girme durumlarında kalabilirsiniz, dedikodu, kavga v.b durumlarda yaşayabilirsiniz.
6 - Gözlemlerime göre bakkalcılar daha terbiyesiz ve sokak ağzına sahip oluyorlar, ben öyle gözlemledim.
7 - Eğer bakkalcı tanıdık biri değilse iade konusunda çok sıkıntı yaşayabilirsiniz.
8 - Ürünlerin kullanım tarihlerine dikkat etmeniz gerekir genelde geçmiş olabilirler.

Marketlerin Pozitif Yönleri
1 - Daha resmi bir anlayışa sahip oldukları için, daha iyi bir hizmet ve saygı görebilirsiniz.
2 - Fiyatları genelde ucuzdur, özellikle indirim günlerinde çok ucuz ürünler görebilirsiniz.
3 - Çalışanlar lise mezunları oldukları için ve "çalışan" oldukları için daha iyi davranırlar.
4 - Marketlerin içi düzenlidir, çeşitli ürün reyonları bulunur. Kolayca istediğinizi bulabilirsiniz.
5 - Marketler genelde günlük 2 kez açılışta ve kapanışta temizlenirler, kolay kolay haşere göremezsiniz.
6 - Ürün fişinizi aldığınız sürece kolayca ürün iadesi yapabilirsiniz.
7 - Günlük kontrol yapıldığından ürünlerin kullanım tarihi genelde geçmez.

Marketlerin Negatif Yönleri
1 - Nadiren hoşunuza gitmeyecek durumlar yaşayabilirsiniz. Mesela ürün iadesi konusunda, indirimli ürünlerin gelmemesi konusunda, bazı çalışanların saygısız olması nedeniyle , bu gibi durumlar çok az yaşanır.
(( Kendi gözlemlerime göre bu kadar bulabildim, varsa sizlerde yorumlar kısmına yazabilirsiniz. ))

Tercihim:
Ben evde genelde tek yaşadığımdan dolayı ev alışverişini marketten yapıyorum, yaklaşık 3-4 aydır dükkana gitmiyorum, her konuda marketi tercih ediyorum.

ErhanERT

www.Rabisu.com
Emektar Üye
En iyi cevaplar
57
Ruh hali
Marketler iyidir iyidir.

KarışıkTost

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Marketler. Bakallar ara sıra kazıklayabiliyor. Ayrıca marketteki fiyatlar daha uygun oluyor

DoctorCaptainR

cananyoneteachmeJavaplease
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bakkallar için + özellik : İsimleri genellikle Mahmut, Celal vb. Olur

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
bakkalına bağlı...

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Marketler her türlü daha sağlıklı.

Bakkal nostajicileri spor ayakkabı yerine kundura, araba yerine at, internet yerine gazete kullansın.

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Marketler.

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
hangisi daha yakınsa

Açıkçası oturduğum yer caddenin dibinde A101, 2 tane BİM, Şok market birbirlerine çok yakın. Hangisi uyarsa ona gidiyorum. Sadece yakınlığa bakmak yeterli olmaz, ben burada gözlemlerimi yazdım. Bu gözlemler kafadan sallanarak oluşturulmadı en az 1 - 2 hafta bakkallardan marketlerden alışveriş yaptım, gözlemlerimi yazdım, gerisi size kalmış.

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Açıkçası oturduğum yer caddenin dibinde A101, 2 tane BİM, Şok market birbirlerine çok yakın. Hangisi uyarsa ona gidiyorum. Sadece yakınlığa bakmak yeterli olmaz, ben burada gözlemlerimi yazdım. Bu gözlemler kafadan sallanarak oluşturulmadı en az 1 - 2 hafta bakkallardan marketlerden alışveriş yaptım, gözlemlerimi yazdım, gerisi size kalmış.
yoksa aynı yerde mi oturuyoruz?

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Herhangi bir bakkal ile mahallenin bakkal amcası arasında fark var bence. Açıkçası dükkanının önü temiz ve tertipli değilse tanımadığım bir bakkaldan alış veriş yapmayı tercih etmiyorum; durumuna göre mahallenin bakkal amcasına anahtar bile emanet edebilirsin. Ürünlerin kullanım tarihi konusunda hem bakkalların hem marketlerin (evet marketlerin) kullandıkları yöntemler mevcut. :(

SarkDeer

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Marketler

Son düzenleme: