Battlefield 1 İncelemesi

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
bf1.png

2016 çeşitli kapışmaların yılı oldu. Kaptan Amerika mı Demir Adam mı? Batman mi Süperman mi? Ve... Battlefield 1 mi Call of Duty: Infinite Warfare mı?

Yeni CoD'un fragmanı yayınlandığında herkes YouTube üzerinden "dislike" gömdü. Ancak Battlefield 1 ilk göründüğünde herkes zafer çığlıkları atıyordu. İnsanlar modern ve gelecekte geçen nişancı oyunlarından bıkmıştı artık! İnsanlar eski zamanlara gitmek istiyordu. Ve Battlefield 1, 1.Dünya Savaşı'nda geçecek bir oyun olarak duyurulduğunda oyuncular istediklerini bulmuştu. Açıkçası ben daha geleceğe dönük oyunları severim ama...

Herkes Battlefield 1'i heyecanla bekliyordu! Peki ben???... Pek heyecanlanmadım desem beni öldürür müsünüz?

- BATTLEIELD 1 İNCELEMESİ -
Battlefield 1'in çıkacağı zamanlar "Ya bu oyun gömülecek bir oyun olacak siz bana güvenin" diyordum. Çoğu zaman yanlış çıkmasam bile... EA beni şaşırtmıştı. Kötü olmasını beklediğim oyun gayet güzel ve eğlenceli çıkmıştı. Ancak bazı şeyler hiç ama hiç yeterli değildi...

-HİKAYE-
2017.02.02-10.20.png

Çoğunlukla bir oyunda bakarım. Battlefield 1'in hikaye modu uzaktan ilginç gözüküyordu ancak...
5 tane ana hikaye bölümü ve 1 giriş bölümü var.

-Çelik Fırıtna-
Pek bir özelliği olmayan ve hikaye olarak -doğal olarak- bir şey anlatmayan bölüm. Ancak her öldüğünüzde o askerin adını göstermesi teması gerçekten çok hoşuma gitti. Savaşın tüm acımasızlığı bu bölümde diğerlerine göre çok daha iyi gösteriliyor.

-Çamur ve Kan İçinde-
Kesinlikle favorim!
Bir otomobil sürücüsünün bir tank süremeye başladıktan sonra ve savaşı gördükten sonraki durumunu görmek gerçekten ilginç bir his. Hikayesel olarak en sevmiş olduğum bölüm olsa bile oynanış olarak bence en sıkıcı bölümdü.

-Rütbeli Arkadaşlar-
Kesinlikle diğer bölümler arasında en iyi olabilecek bir bölüm. Ancak sadece potansiyeli var...
Çok kısa olması gerçekten insanın şevkini kırıyor.
Gerçekten hikaye çok güzel. Baş karakter iyi. Uçak sürme fikri hoş. Ancak o kadar kısa bir bölüm olmuş ki bu olan potansiyel ortadan kayboluyor!

-Avanti Savoia!-
Anlatması gereksiz olan bölüm!
Karakterler sıkıcı, hikaye konsepti doğru yapılsa iyi olabilecek bir cinsten ancak sıkıcı, oynanış klasik, çok çok kısa...

-Haberci-
Gelibolu'yu bilmeyen yoktur herhalde! Ve kendi memleketimizde savaşıyoruz!... Düşman olarak...
Kesinlikle en iyi ikinci bölüm. Kesinlikle olay yaratacak bir şey yok ortada. Evet askerlerimizi vurmak biraz can acıtıyor... Ancak son bölümdeki gibi Türk kötü gösterilmiyor!
Ana karakter ve diğer karakterler çok güzel, hikaye iyi, oynanış klasik ve bir süre sonra "bu ne ya öldür babam öldür" moduna girebiliyorsunuz.

-Hiçbir şey Yazılı Değil-
Kesinlikle olmaması gereken bir bölüm... İngilizler iyi adam, Osmanlı kötü adam ha?
Diğer bölümlerde bu kadar objektif olan adamlar n'oldu bir anda döndü?
He hatanızı anladıktan sonra bölümün sonuna "İngilizler yalançı" yazın. OLDU!

Kızmayı bitirdiğime göre...
Karakterler pek iç açısı değil, hikaye sıkıcı, oynanış klasik ve artık bu noktadan sonra "yether" moduna giriyorsunuz. Kesinlikle zayıf halka bu...

-ÇOKLU OYUNCU-
2016.12.30-19.17.png

Pek çoklu oyuncu oynamayan biri olarak bile bana kısa sürede 30 saat oynatmayı başardı ancak bundan sonra oynamak içimden gelmiyor...
Neden mi? Çünkü oyun diğer oyunlarına göre çok az içerikle karşımıza çıkıyor. Kesinlikle nedenini biliyor ve saygı duyuyorum ve saçma sapan silahlar eklemeye çalışmadıkları için teşekkür ediyorum ancak oyun bir süre sonra aynı silahların dürbünsüz versiyonuyla ilerliyor. Buda beni ve başka oyuncuları oyundan soğutuyor.
Uçaklar daha kolay kullanılıyor, tankların sürüş olarak diğer oyunlardan pek farklı olduğunu göremedim, motor aynı motor ancak yeni gelen atları oynaması... Çok yetenekli bir oyuncu olarak (!) pek kullanamadım. Ancak ata bindiğinizde hem daha hızlı hem de daha güçlü oluyorsunuz. Sırf bunun için bile binmek lazım aslında...
2017.02.02-10.21.png

Oyundaki "Savaş Tahvili" sistemi pek iyi de değil kötü de. Seviye atlayarak aldığınız bu puanları kazanamak bazen uzun sürebiliyor.
2017.02.02-10.20_01.png

Oyun seçme ekranı sonunda basit ve güzel! Battlefield 4'de çıldırmış biri olarak kesinlikle çok mutlu oldum ve EA'yi tebrik ettim.

-DİĞER KONULAR-
2017.02.02-10.24.png

Grafikler kesinlike şahane. Frosbite motoru yine elinden gelenin en iyisin yapmış!
Arayüzü -ve fontu- diğer oyunlarda olduğundan çok daha fazla beğendim.
Sesleri ve seslendirmeleri çok beğendim (Takviye eyle!).

-SON SÖZLERİM-
Battlefield 1 kesinlikle oynaması zevkli bir oyun ve çoklu oyuncu odaklı bir oyun. Ancak benim gibi hikaye bazlı oyunlar oynamayı seviyorsanız ya almayın ya da ucuza getirip kısa süren hikayelerin tadını çıkarın.
Çoğunlukla objektif bir oyun olsada bazen yaptığı salakça hatalar oyunun tadını kaçırabiliyor.

Artıları
+ Eğlenceli Oynanış
+ Grafikleri
+ Yeni Sunucu Sistemi

Eksileri
- Hikaye Modu
- Kendini Bir Süre Sonra Çok Tekrar Etmesi

10 ÜSTÜNDEN 7

Son düzenleme:

bikkik

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hoş bir yazı olmuş :) (Her ne kadar oynayabileceğimi sanmasamda insan bu tarz konularda hasret gideriyor işte :cay:)