Battlefield Hardline Hakkında, İnceleme ve Fikirlerim

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0

/ * * BATTLEFİELD HARDLİNE HAKKINDA, İNCELEME VE FİKİRLERİM * * \

Battlefield : Hardline
──────────────────

Çıkış Yaptığı Tarih / 17 Mart 2015
Çıkış Yaptığı Platformlar / Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One
Seri / Battlefield
Tür / Birinci Şahıs Nişancı, Aksiyon

Ortam / DVD, Blu-ray, Çevrim içi Dağıtım

Sınıf / PEGI +18
Biçimler / Tek ve Çok Oyunculu
Yayımcı / Electronic Arts

Geliştiriciler / Tek Oyunculu Bölüm: Visceral Games - Çok Oyunculu Bölüm: DICE

*/ ==─==─==─==─==─==─==─==─== \*

İlk olarak oyundan söz edelim:

Battlefield Hardline, çıktığı tarihten itibaren bugüne kadar tam tamına 1 milyon 200 binden fazla sattı. Hardline, birinci şahıs nişancı türü video oyunu olmakla beraber oyunun tek oyunculu kısmı Visceral Games, çok oyunculu kısmı ise DICE tarafından geliştirilen Hardline, büyük bir süpriz oldu. Neden diye sorarsanız, çünkü oyun diğer oyunlara göre polis temalıydı.

Oynanış kısmına gelir isek ilk olarak Tek oyunculu bölümünden bahsetmek gerekir...

Hardline, tek oyunculu kısmında bir Amerikan polisiyesi gibi bölümlere ayrılmaktadır. Burada bir dedektif oluyoruz ve ortağımız tarafından ihanete maruz kalıyoruz. Akabinde karakterimiz, intikam için ant içer. Karakterimiz pis işlere yanaşırken, bir yandan da intikamını alma yollarında yavaş adımlarla ilerlemektedir.

Geldik Çok oyunculu kısmına...

Hardline, oyununun çok oyunculu kısmına 4 adet farklı karakter sınıfı bulunmaktadır. Bunlar: Enforcer, Mechanic, Operator ve Professional. Oyun modları olarak da Blood Money, Heist, Hotwire, Team Deathmatch ve Turf War son olarak Rescue isimli modlar bulunmaktadır. Bunlara ek olarak oyunda bulunan tüm haritalar ise şunlardır Bank Job, Chinatown, Downtown, Backwoods, Dust Bowl, Thin Ice, Break Pointe, Alcatraz, Train Dodge, Hollywood Heights, Code Blue, Growhouse, Pacific Highway, Precinct 7, Diversion, The Docks.
Çok oyunculu kısmına polis veya soyguncu olarak bir taraf seçip, birbiriniz ile mücadele edebilmektesiniz.

Şimdi oyunu inceleyelim:

Kimse düşünmezdi aslında polis temalı bir Battlefield. Muhtemelen herkes kendini bir savaşın içinde arar iken, Miami'de suçluların peşinden koşarken bulduk. Yukarıda Hardline'yi biraz öğrendiniz, şimdi gelelim inceleme kısmına. Hardline iyi bir oyun mu? Sizi aşağı alalım.

Büyük Bir Değişim

Hardline, büyük bir değişim geçirdi. Savaş ortamlarından uzaklaşıp, Miami'de suçluların peşinden koşacağımız kimin aklına gelirdi? Gerçi oyuna baktığımız zaman çok iyi bir çıkardıklarını görüyoruz. Fakat burada ki en kritik nokta diğer Battlefield oyunlarına göre bu yeni tarzı oyunculara sevdirip, "Nerede bu eski savaşlar?" dedirtmemek. Sonuçta GTA gibi oyunlardan suçlu-polis tarzını çok gördük. Ancak günün sonunda Hardline iyi bir satış rakamına ulaştı ancak ne yazık ki Battlefield 4 ' e ulaşamadı. Keza önceden dediğim gibi Hardline, 1 milyon 200 binden fazla satmış iken, Battlefield 4 ise 1 milyon 800 binden fazla sattı. Fakat bu veriler 2015 yılına göre olan veriler. Başka bir deyişle bu veriler şu an ki verilerden daha az veya daha çok olabilmektedir.

Oyunda karakterimiz çaylak bir polis olan Nick Mendoza ve aynı bir polisiye diziden bölümler halinde sunulan hikaye moduna girdiğinizde oyun sizi ortağınız Khai ile tanıştırıyor ve yavaş yavaş oyunda ki olaylara dahil olmaya başlıyorsunuz. Her oyun gibi yine ilk başta Hardline, bizi oyun mekaniklerine alıştırıyor.

Bunlara ek olarak yeri geldiğinde suçlular teslim olacak
amma velakin yeri geldiğinde ise sizler ile çatışacaklar. Diğer oyunlara göre bu oyunda Hardline, sizi daha taktiksel düşünmeye teşvik etmekle kalmayıp, oyunu daha dikkatli oynamanız gerekmekte. Bunun nedenini okumaya devam ederseniz anlayacaksınız.

Hardline, size oldukça özgür olarak haraket edebileceğiniz bir ortam sağlıyor. Bunun kanıtı olarak sonuca nasıl ulaşacağınızı size bırakması kanıt olarak gösterilebilir. Bunlara ek olarak görevlerde düşmanlarınızı, önemli kişileri, alarmları ve objeleri işaretlemeniz size avantaj sağlıyor. Düşmanları tutuklayarak veya ( duyduğuma göre önüne geleni tutuklayabiliyorsun ) doğrudan saldırarak onları etkisiz hale getirip, oyuna devam etme şansınız var. Oyunun sizi gizli davranmaya teşvik etmesinin nedeni şu: Çünkü olduğunuz bölgede alarm varsa ve siz o alarmı tetiklerseniz daha fazlasına hazırlıklı olmanız gerek. Yok efendim ben taktiksel oynarım, adamın arkasından gizli gider onu öldürürüm derseniz oyun sizi ödüllendiriyor.

Hardline'nin hikaye modu gayet eğlenceli ve oyuncuları tatmin edercesine fakat oyunda ilerledikçe bence sahneler gerçekçiliğini biraz da olsa titrercesine olmuş. Oyun ne kadar güzel dursa da hikaye asla Başyapıt olarak gösterilemez. Fakat yaşadığımız olayları öyle bir yansıtmışlar ki hikayenin eğlenceli ve akıl karıştırmayıp, aksine sade olması oyunu oynamamıza hatta ve hatta bağımlısı olmamıza sebebiyet veriyor. Ve Hardline'nin en çok sevdiğim bir özelliği ise çıktığımız görevlerde ortağımız ile konuşmalarımız ile geçmişte ki yaşanmışlara kapı aralaması çok hoşuma gitti.

Battlefield: Hardline'ın çoğunlukla geçtiği Miami şehri ise, başarılı biçimde oyuna aktarılmış ve harika betimlenmiş. Gezdiğiniz sokaklar ve özellikle iç mekanlardaki detay seviyesi mükemmel. Kimi zaman ışıklandırmalar ile kimi zaman detaylarda Frosbite'nin tadını alıyorsunuz. Bu yüzden oyunun grafikleri ve vuruş hissi muazzam. Oyunda ki düşmanlar, insanlar çok ayrıntılı ve teker, teker modellenmiş. Yapay zeka ise şüphesiz ki hiç fena değil. Bunun kanıtı olarak ise düşmanlar sizi zorluyor ve yeri geldiğinde çevreyi kullanıyorlar. Dahası ortağınız da yeri geldiğinde yardım etmekte.

Şimdi çok oyunculu bölümlerini biraz inceleyelim. Hardline'nın polisiye temalı olacağını öğrendikten sonra en çok merak edilen konu oyunun diğer serilere göre konuyu kendi tarzına yedirebilip, iyi bir oyun ortaya koyup, koyamayacağıdı. Bunun tam tersine gayet iyi bir çıkış yapan Hardline, sunucular bakımından iyi. Sunucular gayet rahat işliyor. (Bu sözümü tamamen oyuncu görüşlerine göre söyledim..)

Battlefield: Hardline'ın en iyi betası benim fikrimce ikinci betası. Çünkü bu betada birçok iyileştirme yapılmış ve bu betada gelen en büyük güncellemelerden biri de sınıflar arasındaki dengelemeler yapılması, ek olarak grupların sahip oldukları silahların birbirinden farklılaştırılması idi. Dahası farklı sınıfların sahip olduğu ekipmanları ve dahasını haritada bulup, kullanabiliyoruz.

İnceleme ve bir ton yazı sonunda oyunun gerçekten güzel bir oyun olduğunu hataların olduğu kadar iyi şeylerinde olduğunu görüyoruz. Bence bu oyuna bir şans verip, alacaklar listesine koymanızı tavsiye ederim.

Oyuna puanım 100 üzerinden 82. Eğer bir emoji ile bu oyunu sevip sevmediğimi göstermek isteseydim. Bunu görürdünüz...

Son olarak oyunu satın alıp, oynayan bazı kişilerin görüşlerini buraya yazayım.

- Bir Oyun Sever, diyor ki: -

" Oyun aşırı kötü ve sadece gizlilik ile bölümleri hemen geçiyorsun. Senaryo çok klasik ancak diyaloglar komik. "

- Bir Oyun Sever, demiş ki: -

" Ben daha oyunu yeni satın aldım, ve oynamaya başladım. Ancak sinematikler uzun, kısa bir oynayış ve tekrar sinematik. Şaka mı bu? "

Bonusumuz ise oyuna verilen puanlar. ( Puanlar 100 üzerinden verilmiştir. )

- Shack News – 6
- Destructoid – 6
- Polygon – 7
- Gamespot – 7
- IB Times UK – 7 (Tekli oyuncu)
- Eurogamer.it – 7
- USGamer – 3.5/5
- Ausgamers – 7.3
- PlayStationLifestyle – 7.5
- DailyStar – 4/5
- Hobby Consolas – 85/100

*/ ==─==─==─==─==─==─==─==─== \*

Yapması uzun, beğenmesi kısa bir konunun daha sonuna geldik.
Unutmuyoruz, oyunları seviyoruz ama zaman, zaman dışarı çıkıyoruz!

Sağlık ve huzurla kalın...

Son düzenleme: