Beş Bilim Adamı ve Hayatı

EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emekli
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
astrology2018.jpg

Beş Bilim Adamı ve Hayatı
Hangimiz insanlığa bir şeyler katan bilim adamlarının hayatını merak etmez mi? Peki onlar bugünlere nasıl geldiler ve nasıl bir hayatları oldu? Bu soruları siz de benim gibi merak ediyorsanız gelin birlikte göz atalım onların hayatlarına.

Democritus
Democritus, milattan önce 460 yılında Abdera'da doğmuştur. Babası Xerxes zengin bir adamdır. Democritus, babası ölünce bir yolculuğa çıkmıştır. Belli bir süre sonra Atina'ya dönmüştür. Ondan sonraysa Abdera'ya giderek kendini okulunu kurmuştur. Democritus, atomun varlığını bulmuştur. Lakin bir deneyle kanıtlamadığı için bu kişinin düşüncesinin kanıtlanması çok sonralara kalmıştır. Democritus, atoma bölünemez anlamında atomos adını vermiştir.

indir.jpg

Aristo
Aristo, milattan önce 322 yılında Stageria'da doğmuştur. Aristo aynı Democritus gibi bir Yunan filozofudur. Aristo bir süre Platon'un öğrencisi olmuş ve bir süre ondan eğitim almıştır. Aristo, Platon ölünce Lesbos'a oradan da Atina'ya gitmiş ve Lykeion lisesi fikrini haya geçirmiştir.

aristotle-face-min.jpg

Henry Moseley
Henry Moseley, 23 Kasım 1887'de Weymouth'da doğmuştur. 1906'da Eaton College'ı oradan da 1910'da Trinity College'ı bitirerek 1910-1912 yılları arasında eğitim görevlisi olmuş, 1913'te ise Avustralya'da katıldığı bir konferansta I. Dünya Savaşı'nın başladığını öğrendi ve vatana borcu olduğunu düşündü. Ailesinin ısrarlarına rağmen orduya katılan Moseley 1915'de Gelibolu'da dünyaya gözlerini yummuştur.

henry-moseley-1.jpg

Nikola Tesla
Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde Smiljan'da doğmuştur. Nikola Tesla'nın babası papaz olduğu için oğlunun da papaz olmasını istiyordu. Babası ne kadar ona papaz olmaya zorlasa da o mühendislik okumaya karar vermişti. Nicola Tesla kardeşi ölünce psikolojisi bozulsa da Graz'da eğitim alır ve sonraysa Prag'da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi'nde eğitim alır. Babası ölünce eğitimini yarıda bırakıp Paris'e gider. Bir firmada işe başlayan Nikola Tesla orada kendini geliştirip ilk icadını yapar. Bunun dışında birçok çalışma yapan Tesla 7 Ocak 1943'te hayata gözlerini yumar.

file-20180102-26163-d9wlms.jpg

Niels Bohr
Niels Bohr, 7 Ekim 1885 tarihinde Kopenhag'da dünyaya gelmiştir. Babası Kopenhag Ünivertesi'nde bir tıpçı olduğu için kendisi de orada okumuş ve kardeşiyle orayı büyük bir başarı ile bitirmişlerdir. Niels Bohr ise bir süre sonra Cambridge Ünivertesi'ne Joseph John Thompson'un yanına gitmiştir. Oradan ise ünlü bir bilim adamı adamı olan Rutherford'un yanına geçmiştir. 1912'de atom modeli inşa etmiştir. Bu şu an kimya derslerinde de gösterilmektedir zaten. Sonraysa 1916'da ise Kopenhag Üniversitesi'ne geri dönmüştür. Bohr 2.Dünya Savaşı'nda ABD'ye geçti ve orada atom bombasının geliştirilmesinde yardımda bulundu. Birçok bilim adamı gibi Bohr'da atom bombasına karşı çıkmıştır. Savaştan sonraysa tekrardan Kopenhag'da dönerek hayata gözlerini yummuştur.

f76b3ad6-9587-4b5f-8fb6-7946c0a15a2c.jpg

Bugün sizlerle beş önemli bilim adamının hayatını inceledik.
İyi Forumlar!

mertylol

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunların arasında Türk bilim adamlarının olmaması çok üzücü bir durum. :pof::pof: