Beyninin Yarısı Olmadan Yaşayan İnsanlar

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
141762

Günlük yaşantınızda beynimiz olmadan yaşayabilir miyiz sorusu size yöneltildiğinde kuşkusuz "yaşayamayız"cevabını yapıştıracağınızı düşünüyorum. Yoksa yanlış mı düşünüyorum? Bu soruya "yaşayabiliriz" diyen bir kesim var. Bu kesim genele oranla daha az olmasına rağmen haklı.

Konuda anlatacağım kişilerden birisi günümüzden çok uzun yıllar önce beyninin yarısı alınmış bir kadın. 8 yaşındayken "Rasmussen'in Ensefaliti" isimli hastalıktan muzdarip olan "Christina Santhouse" oldukça zorlu bir dönem geçiriyordu. Bu dönem içerisinde dönemin doktorlarından "Ben Carson" tarafından ameliyata alındı. Yapılacak operasyonun tıp bilimindeki ismi "hemisferektomi". Operasyon sonucunda Christina beyninin sağ lobuna artık sahip değildi. Beynin sağ tarafının üstlendiği vücudun sol yarısını kontrol etme, sol göz ile görüş gibi çok değerli fonksiyonlarını kaybetti.

Gördüğünüz gibi. Tıp biliminde beyni kesip alma gibi şeyler oldukça normal. Ayrıca Christina Santhouse oldukça iyi bir yaşam sürmekte.

Ayrıca bu duruma bir örnekte ülkemizden var. 2015 yılında büyük bir trafik kazası geçiren Niyazi Topal isimli genç olmayan umutlara rağmen beyninin ön tarafı alındıktan sonra hayata tutundu. Ciddi operasyondan sonra hafıza kaybı, aşırı asabilik, vücut fonksiyonlarında bozukluk gibi semptomlarla yaşamaya bir süre devam etse de yapılan tedaviler ile tüm semptomları yok oldu. Günümüzde ise gündelik yaşamına normal olarak devam edebiliyor. Yaşadığı kazaya dair hiçbir şey hatırlamadığını da eklemeden geçmemek lazım.
Kaynak: DHA

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
kafasız tavuk mike