Bir sevdadır sunucu açmak!

Cuva

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uzun bir anım olabilir , imla hatalarım olursa kusura bakmayın .

Sene 1.8'in patladığı zamanlar. Minecraft da deli gibi sunucuların açıldığı , erişimin çok yüksek olduğu zamanlar. Biz de bir arkadaşımızla bu serüvene atlamak için adımlarımızı atmıştık. Deli gibi sunucularda oynuyorduk. Okula gitmemeler , sabaha kadar oynamalar , başımızı sunuculardan kaldırmıyorduk kısacası. Fakat ilerleyen zamanlarda oynadığımız sunucularda adil bir ortamın olmadığını anlamıştık. Çünkü her girdiğimiz sunucuda ya yardım ya da adam kayırma gibi işler oluyordu kısacası bu da bizim canımızı sıkıyordu. En son canımıza tak etti ve dedik ki "bizde bir sunucu açmayalım mı?". Bu cümle aslında bilmiyorduk ki minecraft da yeni bir maceraya atılmanın ilk adımıydı. Sunucu açma fikri arkadaşımla kulağa çok hoş geliyordu fakat eksik olan bir şey vardı, para. O zamanlar öğrenciyiz öyle çok para biriktiremiyoruz yani ben biriktiremiyordum. Paramın çoğu sigaraya vb. şeylere gidiyordu. Bir gün elime yüklü bir miktarda para geçti 70tl. O zamanlar 70tl'ye çok rahat 4-6 gb'lık bir sunucu ve plugin paketi rahat alınabiliyordu. Her şey hazır derken asıl önemli konuyu unutmuştuk , reklam. Bütün bütçemizi sunucuya ve plugin paketine harcamıştık. Elimizde 5 kuruş para yoktu. Gel zaman git zaman sunucuyu açtık. Öyle tanıdıklar ve tanıdıkların arkadaşları sunucuda oynuyordu. Aktif kişi sayısı 5 bilemedin 10 kişiydi. Her ne olduysa yaptığımız vip paketlerinden satın alımlar olmuştu ve 100tl'ye yakın bir para vardı elimizde. Hiç düşünmeden bir youtuber'a reklam verelim dedik. Youtuber'ın adını vermek istemiyorum çünkü hala utanıyorum... :).Her neyse anlaşmalar yapıldı gün ve saat ayarlandı , canlı yayın eşliğinde sunucunun reklamı yapılacaktı. Arkadaşımla o kadar mutluyuz ki , her şey hazır reklamlar verildi , keyfimize diyecek yoktu kısacası. Yayın başlamıştı, youtuber ile sesli bir sohbet de sunucumuzu ona ve izleyicilere tanıtıyordum. Her şey o an başlamıştı , felaket! Sunucu çökmüştü... O an ki rezilliğimi tarif edemem çünkü 400-500 kişi izliyor yayını ve youtuber bana sesleniyordu " sunucuya ne oldu? , neden kapandı sunucu?" sorularını bana yöneltiyordu fakat ben ağzımı açamıyordum. Sunucu'yu şansa tekrardan başlatmayı becerdim. Sunucu açıldı ve çakma lobide herkes , bu sefer asıl sunucuya geçilmiyor... Bitmiyordu felaketler. Sonra lobide'ki sohbet kısmına baktığımda birisi , sunucuda ki hatayı bildiğini ve düzeltebileceğini söylemişti. Güvendim ve inandım çünkü sorunu bende biliyordum o da sorunu söylemişti ama biz düzeltemediğimiz için güvenip vds kullanıcı ve şifremizi verdik. Bu olaylar yaşandığı sırada biz hala yayındayız ve hala 400-500 kişi izliyor. Her neyse asıl olay burada başlıyor. Vds kullanıcı ve şifreyi verdiğim an, sunucu bu sefer tekrardan kapandı. Ve sizinde düşündüğünüz gibi sunucu elimizden alınmıştı. Sadece bir kaç dakikada sunucu elimizden uçmuştu. Arkadaşımla e-posta şifre bizde olduğu için vds'yi tekrar aldık fakat bu sefer vds'de ne varsa masaüstünde bütün her şeyi silmişti giren kişi. Sadece bir not vardı o da notun içinde discord adresi vardı. "BENİ EKLEYİN!" diye bize bir not bırakmıştı. Tabi bu en son vds patlama olayında ben bilgisayarı kasadan elimle kapatmıştım çünkü kıpkırmızı bir haldeydim ve çok büyük bir kitleye rezil olmuştuk. Her neyse biz arkadaşı ekledik konuştuk. Sebebini öğrendik , neden böyle bir şey yaptığını. Meğerse plugin paketini satın alan takım arkadaşımız bu discordunu bırakan arkadaştan almış fakat , parasını dahi vermemiş. Parasını vermeyince haklı olarak arkadaşımız vds'yi patlattı. Bizim hiçbir olaydan haberimiz yoktu olsaydı tabii ki de parasını geri verirdik. Zaten öyle de oldu parasını geri attık. Hamdolsun arkadaş çok iyi kalpli birisiymiş , sunucu da ki birçok hatayı buldu, çözdü ve bize yardım etti. Sunucu zaten o skandal olaydan sonra 1-2 ay açık kalıp , maddi durumlardan dolayı kapanmıştı. Minecraft serüvenimde en utandığım anımdır , zaten bu olaydan sonra sunucu açma gibi bir düşünce olmadı olmaz da inşallah . Buraya kadar okuyan var ise yorumlarda düşüncelerini belirtmesini isterim. İYİ OKUMALAR!

peRfeKt

bruh moment
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
düşünemiyorum o rezilliği. şimdi 300 400tlye açılır sunucu. test sunucusu(skript,lag,plugin denemeleri)
ben 5gblık vds aldım 2 ay önce para sıkıntım olduğundan 2.ayı ödeyemedim emeklerim yarıda kaldı :(

Cuva

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
düşünemiyorum o rezilliği. şimdi 300 400tlye açılır sunucu. test sunucusu(skript,lag,plugin denemeleri)
ben 5gblık vds aldım 2 ay önce para sıkıntım olduğundan 2.ayı ödeyemedim emeklerim yarıda kaldı :(
Aslında sunucu olayları olarak yaşadığım birçok olay var. Zamanı geldiğinde , kendimi toparladığımda hepsini güzel bir şekilde paylaşmayı düşünüyorum.

LawrenceDevroey

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
ahh o 2011, 2012 yıllarına dönebilsem keşke :) önceden nitrado en iyisi derken server kurmak, benimde zamanında yaptığım bir şeydi, lükstü bildiğin :) şimdi aternos falan bedava olmuş yahu.

TugayTKSZ

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
ahh o 2011, 2012 yıllarına dönebilsem keşke :) önceden nitrado en iyisi derken server kurmak, benimde zamanında yaptığım bir şeydi, lükstü bildiğin :) şimdi aternos falan bedava olmuş yahu.
off eskiden nitrado 14 kişilik sv 25 tl ydi hiç unutmam yav

Cuva

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bir sevdadır sunucu açmak! (Bölüm II) geldi arkadaşlar.

LavivaSurvival

IP: LavivaNW.Keyubu.Com
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Konuyu gerçekten çok sevdim. Eminim o yıllarda birçok kişi buna benzer olay yaşamıştır.
Okursan insan duygulanıyor iyiki bu konuyu açmışsın.