Bir Uçak Nasıl Uçar?

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
13
Ruh hali

ucak.png

Bir Uçak Nasıl Uçar?
Günümüzde artık en güvenli ulaşım çeşidi olan hava yolu ile ulaşım, kara ve deniz ile ulaşımın tamamıyla önüne geçmiş, özellikle ticarette maliyet açısından tasarrufta bulunmak dışında, kıtalar arası denizcilik ulaşımı neredeyse son bulmuş durumda. Ülkemizde her geçen gün gelişmeye devam eden havacılık, dünyadaki en büyük özel sektör mesleklerinden biri olma hedefinde yol almaya da devam ediyor. Teknolojinin her bir adım atması demek, havacılıktaki teknik bilgilerin bir kısmının da değişme uğraması demektir. Bu da özellikle teknik eğitim alan gençler açısından zorluklar yaşatsa da, istikbalin her zaman göklerde olduğu anlayışının bilinci içerisinde olanlar bunu ta'n etmiştir.

Peki, hepimizin hayatında en az 1 kere kesin olarak gördüğü, kimilerimizin de bindiği uçaklar nasıl uçar? Hadi bu soruya çok detaya inmeden, klasik fizik bilgileri ile fikir oluşturalım.

etkiedenkuvvet.jpg

Uçağa Etki Eden Kuvvetler
Uçağa etki eden 4 temel kuvvet vardır:
  • Taşıma (Lift): Bildiğimiz kaldırma kuvvetidir.
  • Ağırlık/Yer Çekimi (Weight/Gravity): Uçağın ağırlığı sonucu oluşan yer çekimi kuvvetidir.
  • Çekme (Thrust): Motorların itme kuvveti sonucu oluşan kuvvettir.
  • Sürükleme (Drag): Thrust kuvvetine bağlı olarak oluşan sürtünme kuvvetidir.
Bir uçağın uçması için kaldırma kuvvetinin, yer çekimi kuvvetini aşması gerekecektir.
Kaldırma kuvveti artacağından, daha fazla sürtünme kuvveti oluşacaktır. Bundan dolayı da daha fazla çekme kuvveti gerekecektir.

airfoil.gif

Airfoil Yapısı
  • Öncelikle bir uçağı havada tutmak için gerekli olan kuvvetin adının "Kaldırma Kuvveti" olduğunu bildiğimizi düşünüyorum. Bunun için de hangi model uçak olursa olsun, kanadı her zaman taşıyıcı güç üretmelidir. Bunu da sağlamak adına, kanatlarda "Airifoil" adını verdiğimiz yapı çeşidi kullanılmaktadır. Bu yapı profilinde, kanadın üst kısmı daha çok bombeli iken, alt kısmı ise daha az bir eğime sahiptir.
  • Bernoulli Prensibine göre, airfoil yapının üstünde bulunan havanın, bombeli yapıyı aşabilmesi için daha fazla yol alması gerekecektir ve buna bağlı olarak hızlanacaktır. Hızı ve aldığı yol miktarı artan havanın basıncı düşer. O zaman alt kısımda daha yavaş hızda hareket edecek olan hava yüksek basınca sahip olacağı için bir kaldırma kuvveti oluşturacaktır.
  • Motorlar sayesinde çekme kuvveti/hızı artan uçağımızın airfoil yapısının üzerindeki hava, kaldırma kuvveti oluşturmaya daha müsait olacaktır.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Mıknatısla uçar. Hep yanlış bilgi bunlar hocam. İnsanları kandırmayalım.

Kovalski_Eyes

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
yeterli olduğunu sanmıyorum, direkt olarak modern uçağa girmek öğrenmek için yeterli değil daha basit bir şekilde anlatılabilirdi

KadirSpecial

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uçak ileriye doğru hareket ederken, kanatlar, altlarındaki havayı sıkıştırır üstlerindeki havayı ise seyreltir. Bu durum uçağın alt ve üst kısımları arasında bir basınç farkı oluşmasına neden olur. Böylece uçağa yukarı yönde net bir kuvvet etki etmeye başlar ve uçak yükselir.
Kaynak: wiki, google

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
13
Ruh hali
yeterli olduğunu sanmıyorum, direkt olarak modern uçağa girmek öğrenmek için yeterli değil daha basit bir şekilde anlatılabilirdi
Uçağa etki eden kuvvetler ve "airfoil yapı profili" adını verdiğimiz yapı, günümüz uçaklarının çoğu için geçerlidir o yüzden hepsinde teknik aynı. Sırf bu soruya cevap aramak için teknik liselerde "Uçuş Aerodinamiği" adında bir ders var ve sanırım bundan daha basit anlatılamaz, üzgünüm. :(

Uçak ileriye doğru hareket ederken, kanatlar, altlarındaki havayı sıkıştırır üstlerindeki havayı ise seyreltir. Bu durum uçağın alt ve üst kısımları arasında bir basınç farkı oluşmasına neden olur. Böylece uçağa yukarı yönde net bir kuvvet etki etmeye başlar ve uçak yükselir.
Kaynak: wiki, google
Evet, temelinin aslında basınç farklılığından oluştuğunu bilmek önemli. Teşekkürler.

daimy2017

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Aslında bir geminin onca ağırlığa ve metale rağmen nasıl yüzdüğü de az bir muamma değil.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Aslında bir geminin onca ağırlığa ve metale rağmen nasıl yüzdüğü de az bir muamma değil.
Yoğunluğa bağlı. Gemi değilde deniz altılarının nasıl yükselip alçaldığı daha ilginç geliyor. Araştır derim :D.

Uçak kazalarına dair bir konu mu hazırlasak napsak

Kovalski_Eyes

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
şöyle bi mantık yürütebiliriz, eğer bir nesne batıcaksa suyun taşması gerek denizi mi taşırıcak gemi :D (ben böyle hayal ettim)

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
şöyle bi mantık yürütebiliriz, eğer bir nesne batıcaksa suyun taşması gerek denizi mi taşırıcak gemi :D (ben böyle hayal ettim)
Deniz derinliklerinde elbet mağara gibi yerler vardır. O kısımlarda bulunan havayı sıkıştırır. Su oraya doluşur. Basınç oraya girecektir. Aşağılarda en küçük bir yer kalmazsa üste taşar :D

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uçaklar yakt para ve enerji israfı. Çevreyi kirletir.
Gemi kullanın.

KimkiO

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uçaklar yakt para ve enerji israfı. Çevreyi kirletir.
Gemi kullanın.

Deniz kirliliğinin en önemli kaynaklarından biri gemilerdir.
En büyük örneği petrol sızıntıları, ham petrolün içerisinde polisiklik aromatik hidrokarbonlar bulunmakta, bu deniz canlılarının zehirlenmesine sebep oluyor ve temizliği zor olduğundan onlarca yıl deniz tabanında kalıyor.

Tabii tek zararı bununla kısıtlı kalmıyor, geminin dengesini sağlamak için kullanılan balast suları, üzerinde çeşitli kaçaklar bulunan boru hatları ve denize dökülen motor yağları çevreye olan zararlarına örnek gösterilebilir. Örneğin 1982 de bir geminin balast suları sayesinde Karadeniz'e bir deniz anası türü taşınıyor, bu deniz anası balık lavralarıyla besleniyor ve popülasyonu katlanarak artıyor. Yerel balıkçılık bu yüzden büyük bir darba alıyor ve Karadeniz'deki hamsi, istavrit gibi balıklar gittikçe azalıyor.

Ayrıca Türkiye boğazlarından her yıl 50.000 den fazla gemi geçiyor ve bu gemilerin yaklaşık %20 si tehlikeli yük taşıyor. Bu sebeple en ufak bir kazada belki tüm denizin petrole bulanması gayet olası. Kıssadan hisse: Çevreyi düşünen yok, herkes cebini düşünüyor.

Liwany

Yaşa Mustafa Kemal Paşa!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali