Biraz Felsefe Yapalım? Bölüm 1

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
DİKKAT!
Konuda tamamen tarafsız,kışkırtma,hakaret,teşvik gibi art niyetli olaylar yoktur konuda konuşulacak şeyler şahsi görüşlerimdir.Ayrıca konu kesik kesik anlık düşünceler içermektedir beyinlerin yanması normal.
Evet, merhaba forum gamer veya minecrafttürk ailesi.Ben TyGuardian bazılarınız Melike55 olarak bilirdiniz.Ben bir şeyler sorgulamak istedim insanoğlundan.İnsan olupta insandan iğrenmek nedir?Hayır yaptıkları ile değil.Tanımıyorsunuz hiç kimseyi sokağa çıktınız fırına ekmek almaya gidiyorsunuz, meydandan geçiyorsunuz. bir sürü insan var kaldırımda yoldaki arabada dükkanlarda, Ama hepsinden nefret ediyorsunuz.Hayatınızı önceden çalmış bir şey sizi sürekli beyninize darbe yapıyor ki Bilgisayardır o.Ne kadar HAŞMETLİ bir isim bilgisi sayıyorsun falan :D tamam Cem Yılmazlık bir tarafa. 10 yıl gibi bir süre Asosyallikle ve Oyunlara harcamış bir çocuğun hikayesi bu.Gördükleri yüzünden hep kıskanan herşeye tamam değil daha fazla istiyorum diyen biri,bir gün kafasına dank etti bu çocuğun.Filozof olmaya karar verdi,orta çağ mı lan bu neyin filozofu boşver filozof işte.Universitede felsefe dersi hocası oluyosun sonra falan.Ööffff beyinler patates oluyor tabi.13 Yaşındaki bir çocuk yetişkin zekasına erişmiştir.Artık milleti yaştan yargılamayın ey bazı insanlar ve,her görüşe saygınız olsun hemen eleştiri ayağına mahfedim sorna eleştiri derim falan yada şöyle yapim ay istemeden oldu ay şöyle oldu yapmayın kötü insanlar.Dünyada iyilik de olmazsa zaten mahfoluruzki yaşayacak bir dünya kalmaz, Japon atom bombası atsa Usa Atsa Türkiye atsa, Hepimiz patates oluruz zaten insan oğlu kendi kıyametini getiricek de zaten hepimiz biliyoruz dolar oldu 6 euro 7 Derken soruyorum kendime.Ben ne yapıyorum ben kimim klasik sorular bunlar ben Allah tarafından yaratılmış bir kulum, veya öyle zannediyorum.Düşünsenize ama sakın beni gayrimüslim falan algılamayın her insanın sorucak sorusu var sınavdayız da.Ama yinede sorumu söylim. Hz.Muhammed(SAV) Dönemlerinde artık kötülüklerden bıkmış insanlar yalan bir din çıkarsa tarihçilerde yalanlasa eskiden şöyle oldu diye.Ölünce yok olsak falan.Hadi biraz overthink yapalım. Öldünüz, hiçbir şey yok falan nefes almıyosun görmüyosun çok korkunç bişi değilmi ya sonsuzluk.Bu bir teori olabilir ama buna fazla kafayı takmayalım.Sonraki mesele ise hayal kurmaktan vazgeçen insanlar amaç gütmeyen insanlar hiç düşünmeyen insanlar, yaptığınız her şeyi bırakın ve bir şeyler düşünün hayal kurun bir işle uğraşın.
Dünyayı değiştirmek için tek istemen gereken şey, iyi bir kelebeğe dönüşmek. Onu hayatının müziği haline getirmek. Tek istediğim bunun gibi bir şey.
Gerçek bir kahramanın gücü kaslarının değil, kalbinin kuvvetiyle ölçülür. Aradığım böyle bir kalp. Tek istediğim bunun gibi bir şey".

Öyle ya. Biz ya bir hayali yaşarız ya da bir korkuyu. Düşük not alma korkusu. Sınav korkusu. İşsizlik korkusu. Başarısızlık korkusu. Gelecek korkusu. “Esas korktuğun şey senin içinde. Korkularını içine çek. Onlarla yüzleş.” - Batman Begins

Çünkü olman gereken kişi olduğunda, sen artık bir süper kahramansın. Bunun kolay olduğunu söylemiyorum. Eğer kolay olsaydı herkes yapabilirdi. Bunun için korkularınla kendin mücadele etmelisin. Kendini bir tırtıl kadar çirkin ve zayıf hissediyor olabilirsin. Ama unutma! İçinde bir kelebeğe dönüşme gücü var.

Şimdi.İlham kaynaklarını bir kenara bırakalım ve benim zihnimdeki olaya geri döneyim.Hayatta bazı istisnalar olabilir fakat her şeyin ortası en iyisidir, Su mu yarım bardak falan paranın çoğu zarar azıda oyun oynamanın çoğu azıda zarar mesela.Sonra fazla kitap okumak zarar az okumakta, çok uyumak zarar az uyumakta.Çok yemek zarar az yemekte, anla işte ORTA ağabeyciğim.
Hadi biraz felsefe yapalım artık düşünmeyi dene çalıştır saksıyı her insan oğlunun bir beyni var, Mr.Robot dizisindeki MR.ROBOT Mesela adam beyninden bir parça düşüncesi gibi hani, tamam diziyi izlemediysende sana örneğim şu kafanın içinde başını ağrıtan sese düşünce diyoruz dinle artık onu.Dışarı çık ve parka otur bunu yaşlandığında yapma ŞİMDİ YAP! Dışarı çık ve otur parka çimene yada manzaraya bak etrafına aklın ailende okulunda veya bilgisayarında olmasın sadece odaklan doğaya amacın ne niye yaşıyon oğlum veya kızım de kendine, Allah seni sınava soktu kaderimi nasıl çizicem yoksa daha önceden bellimi bu postu okuyosam bu bana bir uyarımı de kendine.Evet ben sana bir uyarı yapmış olabilirim ama insanlarda bir İRADE var kullanın onu insanın iradesi gece düşer kandırılması daha kolaydır geceye kalmayın şeytanlar yer sizi[yalancılar falan] İrade bir şeye karar verme gücüdür. Evet mi? Hayır mı? Budur irade. Aşk karşındaki kişiyi mutlu etme isteğidir varını yoğunu harcayasıya kadar mutlu edebilirsen ona aşk derler öbür türlü geçici seviyosundur.
Okul açıldı, sınıfa girdin. herkes hahah kiki sınıfta kalan avanaklar serserilik peşinde eski uniformayla öğretmen masasına oturup 2 veya fazla kişi hava atıp kas gösterisi yapıyorlar katlanmamak istemiyorsan bilgi güçtür çalıştır o saksıyı ne yap dersine çalış cidden çalıştın ve geçtin stajdasın. Tamam o kadar hızlı bitirmeyeyim konunu, arkadaş edinmeyin öyle fazla yoksa yersiniz o kazıkları canınız çıka çıka.Ağlatırlar sizi o hainler onun için al bi kitap bi günlük defteri tenefüste falan tut hocana saygılı ol bitti. 100 100 Aldın by by.Staj döneminde iyi değerlendir işini yap üşenme kalk asker gibi ol askere gitmektense OKU! Ben çokmu büyüğüm senden hayır bunu yazan adam 17 yaşında şu an 3 ay sonra 18 ine giricek :D Neyse bu bölümlük bu kadar okuyana teşekkürler.Bu benim felsefem.

Zulu

Hurra, Die Welt Geht Unter.
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
hocam felsefemi yazıyorsun destan mı? benim felsefem kısa ve öz biçimde anlamak, anlatmak, hissetmek, hissettirmektir :)

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uzun yazıyı okuma sorunsalı olmasa bunun yerine başka bir yorum yapabilirdim.
Ama o kadar emek verdiğin için beğendim.

Zulu

Hurra, Die Welt Geht Unter.
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Uzun yazıyı okuma sorunsalı olmasa bunun yerine başka bir yorum yapabilirdim.
Ama o kadar emek verdiğin için beğendim.
hocam ben spoiler kısmına tıklayıp onlarıda okumadan geçtim :)XD

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Şu yazınsalı daha doğru kullanılan bir türkçeyle bahşedin. Kitap okumanın azı zarar olabilir ama çoğu zarar değildir, böyle bir düşünce empoze edersen 30-40 sayfa okuduktan sonra okuyucunun beyni ona daha eğlenceli şeyler sunacaktır, o da "tabi ya biri demişti okumanın çoğu zarardı diye, ya uzmanlar falan önermiştir şimdi ben çok okursam beynime zarar verir" düşüncesine kapılarak elindeki o kitabı bırakacaktır. Bu böyle devam ede ede, öyle istese de istemese de, beyin kitabı bir tarafa itecektir. Felsefe mi yapmak istiyorsunuz ? Kitap okuyun. Düzgün bir ışık altında okursanız zarar görmezsiniz. Işık şiddeti konusunda haklısın, ortalayın. Yüksek ışık ile beraber okunan kitap göz damarlarına zarar verebilir ve çok az ışıkta okunan kitaplar da körlüğe kadar götürebilir. Ha, böyle dediğime bakıp da "ulan şimdi kör olma riski var, okumamam lazım" gibi saçma söyleşilere kapılmayın.

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Şu yazınsalı daha doğru kullanılan bir türkçeyle bahşedin. Kitap okumanın azı zarar olabilir ama çoğu zarar değildir, böyle bir düşünce empoze edersen 30-40 sayfa okuduktan sonra okuyucunun beyni ona daha eğlenceli şeyler sunacaktır, o da "tabi ya biri demişti okumanın çoğu zarardı diye, ya uzmanlar falan önermiştir şimdi ben çok okursam beynime zarar verir" düşüncesine kapılarak elindeki o kitabı bırakacaktır. Bu böyle devam ede ede, öyle istese de istemese de, beyin kitabı bir tarafa itecektir. Felsefe mi yapmak istiyorsunuz ? Kitap okuyun. Düzgün bir ışık altında okursanız zarar görmezsiniz. Işık şiddeti konusunda haklısın, ortalayın. Yüksek ışık ile beraber okunan kitap göz damarlarına zarar verebilir ve çok az ışıkta okunan kitaplar da körlüğe kadar götürebilir. Ha, böyle dediğime bakıp da "ulan şimdi kör olma riski var, okumamam lazım" gibi saçma söyleşilere kapılmayın.
Güzel yorumun için teşekkürler.Bilgisiyar üzerinden pek imla kurallarını kullanamıyorum.

daimy2017

Marangoz
En iyi cevaplar
0
daldan dala atlamışsın ama güzel konulara değinmişsin, kafa karışıklığı var biraz. Bence çok düşünmekte zarar, çok kurcalamakta. Orta yolu seçmek sünnettir.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Biraz okumayı denedim ancak yordu. Yine de okudum. Yazım hataları çok rahatsız etti ve anlatım şekli akıcı değildi. Konu düzeni, yazı boyutu göz yordu. İnsanlara kendi felsefeni aktarabilmek içi önce bunu ilgi çekici hale getirmen gerekiyor. Ama senin bir sorunun daha var, "felsefe" dediğin şeyi henüz kendin bile oturtamamışsın sınırlarını çizmemişsin, dert dökmüşsün buraya. Ha anlatılan şeyler yanlış mı, hayır, hepsi değil. Ama kendi içinde bile çelişen garip bir yazı bu.

hocana saygılı ol bitti. 100 100 Aldın by by

Az önce kelebeğe falan dönüşüyorduk, hayallerimizin peşinden koşuyorduk, şimdi hayat gayemiz 100 almak olmuş.

Düşük not alma korkusu. Sınav korkusu. İşsizlik korkusu. Başarısızlık korkusu. Gelecek korkusu.

Yukarda bu yazıyorken aşağılara bakıyoruz;

çalıştır o saksıyı ne yap dersine çalış cidden çalıştın ve geçtin stajdasın.
Staj döneminde iyi değerlendir işini yap üşenme kalk asker gibi ol askere gitmektense OKU!

Korkularımızla yüzleşmemiz söyleniyor, okumaya devam ediyoruz, bizi korkutan şeylere itaat ediyoruz.

Bu arada staj falan yazmışsın, yanlış tahmin etmiyorsam turizm meslek lisesinde okuyorsun. Dolayısıyla verdiğin öneriler fen veya anadolu lisesinde okuyanları kapsamıyor tam olarak. Ha bu benim felsefem dersen, başkalarıyla paylaşmanın anlamı olmaz. Felsefe deyip paylaşıyorsan evrensel olman gerek.

Sanırım demek istediklerimi aktarabildim, iyi forumlar.

ByNovem

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Yazınızda Freud defans mekanizmalarından olan Projeksiyon baya ön plana çıkıyor.Bence siz bu 2. kısımda kendi felsefenizi uygulayamamaktan muzdaripsiniz vede bazı arkadaşsal sorunlarınız yansıtılmış.

Şimdi çok hızlı bir şekilde konu atlamışsın muhtemelen konuştuğundan daha hızlı düşündüğünden ve çoklu işlem yeteneğindedir. Buda zeka olarak ortalamadan yüksek olduğunu gösteriyor.Ayrıca dikkat bozuklukların var, gene bir gösterge.

Ama hangi okula gitmiş isen çevrende senin seviyene yakın insan yokmuş yada onlarda senle aynı durumdan şikayetçi ve birbirinizi bulamamışsınız gibi gözüküyor. İnsan soysal bir canlı olduğundan ne kadar zeki olursan ol iç güdüsel olarak bir grubun içine kaynamak istersin ve aradığın grup yoksa mecbur olarak diğer gruplara kaynaşman gerekir ve bunların sonu kötü olabilir.Ama hiçbir zaman arkadaş edinmeyin dememelisin.Bu konu hakkında benim "felsefem" şu;

Her insanın dışında başkalarını etkilemek ve kabul edilmek için davranışlarından oluşan bir kabuk vardır, içini açıncaya kadar hangi güzellikler veya hangi çirkinlikler ile karşılaşacağınızı asla ilk bakıştan bilemezsiniz.Ve ne olursa olsun bazen bu kabuktan kişilik dışarı kaçmayı başarır, çok kaba zannettiğiniz bir insanın bilinçsizce ağzından iltifat kaçırması, Sürekli çok sert takılan bir kişinin kedi görünce dayanamayıp çocuğa bağlaması gibi.Ve eğer o insanın kişilik kaçamaklarını sizde görürseniz, ve bu hoşunuza giderse siz o kişiyle gerçek dost olmanın ilk adımını atmışsınız demektir çünkü o kabuktaki çatlak siz onu tanımaya çalıştıkça daha çok açılacaktır ,ve sonunda o kişi sizin yanınızda kendisi gibi davranacaktır ,en açık ve en savunmasız hali ile çünkü o kişi ,sizin onu kendisi olduğu için sevdiğinizi biliyordur, tabi bunu yapmaya çalışırken sizin kabuğunuz çoktan onun yanında kırılmıştır bile.İşte gerçek dost dediğimiz kavram budur.

Bende inanıyorum ki seninde aslında yakın olduğun dostların var sadece biraz çekiç lazım.

Gece 05:011 Felsefeye bağlarken ,ama kafamız nası güzel.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ya ben şeyi merak ettim daha çok...

Adın Melike55'ken kaç erkek sana kız olduğunu düşünerek mesaj attı?