Bukkit, CraftBukkit, Spigot, PaperSpigot, TacoSpigot Nedir ve Aralarındaki Farklar!

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Bukkit, CraftBukkit, Spigot, PaperSpigot, TacoSpigot Nedir ve Aralarındaki Farklar!

Selamlar!

Bugün birçok kişinin sorduğu, bilmediği veya merak ettiği bir konuya değinmek istiyorum.
Başlıkta yazanın aksine ilk önce her şeyin başından yani Vanilla dediğimiz Mojang'ın kendi sunucu yazılımından başlamak istiyorum.

Vanilla

Vanilla, Mojang'ın sağladığı orijinal minecraft sunucu yazılımına denir. Bu sunucu yazılımlarında eklenti desteği bulunmaz. Yani sadece normal oyunu oynayabilir, oyunun size sunduklarını kullanabilirsiniz.

Bukkit

Bukkit ise sunucu yazılımları için alt bir kütüphane kuran, eklenti desteği sağlayan sisteme denir. Aslında Bukkit'in Vanilla ile hiçbir alakası yoktur. Bukkit'in üzerine, misal Glowstone gibi alternatif sunucu yazılımları da kurulabilir. CraftBukkit ise sadece Bukkit altyapısını Mojang'ın Vanilla yazılımına enjekte eden sistemdir.

CraftBukkit

CraftBukkit, Bukkit kütüphanesini / altyapısını Mojang'ın dağıttığı resmi sunucu yazılımlarına enjekte eden sistemdir. Yani aslında Bukkit bir sunucu kuramazsınız. Onu Vanilla'ya enjekte eden veya vanilla'ya benzer, en baştan yazılan bir sunucu yazılımına enjekte eden bir yazılım kullanmak zorundasınız.

Spigot

Spigot ise, "High Performance Minecraft" sloganı adı altında bir CraftBukkit kopyası olarak ortaya çıkan, fakat günümüzde çok fazla popüler olan ve CraftBukkit'in yerini almış, hatta Bukkit ve CraftBukkit'i de şuanda bünyesinde - resmi olarak olmasa da - geliştiren platformdur. Bukkit ve CraftBukkit'in neden kapatıldığı konusuna daha sonra DMCA başlığı adı altında değineceğim.

PaperSpigot

PaperSpigot, adından da anlaşılacağı üzere bir Spigot kopyasıdır. Kopya burada aşağılama anlamında değildir. İngilizce'de Fork kelimesini böyle çevirdim. Daha nasıl çevirilebilir bilemiyorum. Fakat kısaca kopya derken vermeye çalıştığım anlam şu; "bir şeyi alıp, üstüne koymak, değiştirmek" gibi. Paper'da yine Spigot gibi performans vaat eden bir başka kopya. Bunun yanında Timings ve eklentilerin kullanması için daha geniş kütüphaneler de sunuyor.

Tüm bunların yanında Paper ve onun diğer kopyaları, 1.7.10, 1.8.8 gibi eski sürümlere Spigot'dan daha uzun süre destek veriyor, yeni sürümlerden de iyileştirmeler sağlıyor. Bu nedenle belli nedenlerden dolayı sürüm güncelleyemiyor veya bir sürümde kalmak istiyor iseniz bile, yine de en güncel kopyayı kullanmak önemli.

TacoSpigot

TacoSpigot ise, daha daha fazla performans vaat eden (bir devrin sorunu; LAG!) bir başka PaperSpigot kopyası. Güzel şeyler vaat ediyor ve yukarıda dediğim gibi eski sürümlere yeni sürümlerden iyileştirmeler vesaire de getiriyor. Kullanmanız tavsiyem.

--

Checkpoint Reached

Buradan sonrasını okumanıza fazla gerek yok. Başlıkta gördüğünüz sorulara cevapları verdim. Daha fazla detay istiyor iseniz okumaya devam edebilirsiniz. Ama uyarayım, sonra çok uzun yazmışsın demeyin. :D

LifeSpigot

Biraz reklam gibi olacak ama buda benim yıllardır açık olan 1.7.10 sunucum için yaptığım özel bir sürüm. PaperSpigot 1.7.10 kopyası olarak yola çıkıp, Bukkit, CraftBukkit, Spigot, PaperSpigot, TacoSpigot ve Vanilla'da, ileriki sürümlerde olan iyileştirmeleri, bugfixleri getirdiğim özel bir Spigot sürümü.

Kendim geliştirmeme rağmen, kendi ihtiyaçlarıma göre geliştirdim. Yani fazla övmeyeceğim. Kullanmak isterseniz aşağıya yine de link bırakacağım. Stabilite konusunda hiçbir garanti veremiyorum çünkü tüm kütüphaneleri son sürüme güncelledim ve performans arttırmak için birçok değişiklik yaptım.

Bu arada bu sürümü kullanır iseniz 1.7 - 1.8.9 arası tüm sürümler ile sunucuya giriş yapabilirsiniz. Fakat yeni sunucu açacaksanız veya 1.8.8 kullanıyorsanız kesinlikle bu sürüme geçmenizi önermem; ViaVersion gibi eklentiler çalışmaz, 1.8'de ki bloklar kullanılamaz vesaire.

Stabil Sürüm (TimingsV2 içerir):
https://www.lifemcserver.com/LifeSpigot.jar

Snapshot Sürümü (Performans iyileştirmeleri, EssentialsX desteği, vb. içerir):
https://www.lifemcserver.com/LifeSpigot-SNAPSHOT.jar

Stabil sürümde olan tüm özellikler ve daha fazlası snapshot sürümünde de vardır. Snapshot kullanmanız tavsiyemdir fakat herhangi bir garip sorun ile karşılaşır iseniz stabil sürüm ile de test etmeniz veya bana ulaşmanız tavsiyem.

Bukkit & CraftBukkit'e Ne Oldu? DMCA Olayı

Her şey den önce; olması gereken oldu. Bukkit ve CraftBukkit'in lisansları zaten başından beri karışıktı. Bunun dışında projeye katkı sağlayan İngilizcede contributor dediğimiz kişiler hakkında herhangi bir sınırlama, sözleşme yoktu. Bu sözleşme olayına da İngilizce de CLA yani Contributor License Agreement deniyor.

Başından beri lisanslarının karışık olmasını geçer isek, Bukkit'i veya CraftBukkit'i bitiren şey aslında Mojang'ın Bukkit'i ve CraftBukkit'i satın alması, ve bunun üzerine proje de Mojang'ın satın aldığını bilmeden saatlerce bedavaya Mojang için kod yazmış katkı sağlayan kişilerin (contributorlerin) Bukkit'i DMCA Takedown denilen olay ile bitirmesi.

DMCA, benim bildiğim kadarıyla bir Telif Hakları Koruma şirketi. Bukkit'i bitiren kişi tam olarak Bukkit'e emek veren ve yapımcılarından olan birisi; Wesley Wolfe. Bu isimi araştırır iseniz, veya Google'a Bukkit DMCA'ed tarzı arama yapar iseniz tarihin eski sayfalarına gömülüp giden bir sürü makale, forum yazısı vesaire bulabileceğinize eminim (tarih demişken çokta eski değil, 2014 yılları falan işte. en hızlı dönemler :D).

Eski olaylara değinmek, anmak nedense benim çok hoşuma gidiyor. Her zaman içimden "ne varsa eskilerde var" desem de maalesef eskiler eskide kaldı, yeniye odaklanmamız gerekiyor; her şeye rağmen. Bunun farkında olup da yine de eskileri anmak, değinmek gayet güzel bir his.

Bu yukarıda değindiğim "ne varsa eskilerde var" hissine dair bir şey daha söylemek isterim; bir yerde okuduğumu hatırladığım kadarıyla beynimiz eski olayları olduğundan daha iyi tanır, öyle gösterir, benimser. Bununla alakası var mı bilemiyorum.

Bukkit'in ve CraftBukkit'in son resmi sürümü 1.7.10'dur. Bukkit ve CraftBukkit 1.8 için çıktıktan hemen sonra Wesley Wolfe'nin yaptığı bir DMCA Takedown işlemi, tüm Bukkit ve CraftBukkit kaynak kodlarını, indirme linklerini kaldırmıştır.

Ardından Spigot'un 1.8'i çıkarması ile, Spigot kullanımları tavan yapmış, Spigot; Bukkit ve CraftBukkit'in yerini almıştır. Artık Spigot'un olması nedeniyle, Bukkit ve CraftBukkit'in orijinal 1.8 sürümüne sahip olan kişiler varsa bile bana kalırsa paylaşmak veya saklamak istememişlerdir.

Tabii bu olaya tanıklık etmediğim için tam bilemiyorum.
Belki de 1.8 çıkmadan hemen önce kaldırılmıştır, belki de çıktıktan hemen sonra. Ben benim çıkarımlarımı yazıyorum. :D

Şimdilerde ise Spigot, resmi olarak olmasa da kendi bünyesinde Bukkit ve CraftBukkit'i geliştirmeye devam ediyor.

Peki Wesley Wolfe aynı şeyi Spigot'a neden yapamıyor?

Evet, güzel bir soru. Fakat zaten yaptı. Spigot, sırf bu yüzden GitHub yerine kendi sitesinde barındırılmakta, herhangi bir NMS kaynak kodu verilmemekte, herhangi bir resmi JAR dosyası da paylaşılmamakta, kendiniz BuildTools ile build etmek zorundasınız. Tüm bunlar dışında projeye katkı sağlayan herkesin bir CLA yani sözleşme imzalaması - kabul etmesi - gerekiyor.

Maalesef.. Konumuzun sonuna geldik!

Ben ve uzun okumayı, yazmayı seven arkadaşlar her ne kadar maalesef dese de bu sizin için bir "oh be, bitti sonunda!" olabilir. Uzun yazmam konusunda bir kaç geri bildirim aldım, bunlar genelde "basit, kısa, sade anlatırsan daha çok okuyan, anlayan olur" tarzıydı. Basitlik kısmında elimden geldiğince basit anlatmaya, her şeyi açıklamaya çalışıyorum. Zaten bu yüzden uzun oluyor. Sade anlatmak konusunda zaten çok sade diyebilirim. Siyah beyaz, renk yok, ayraç yok, grafik yok. Aklıma geldiği gibi yazıyor ve konu açıyorum.

Umarım her şey istediğiniz gibi gider;
Bir sonraki konularda, daha iyi görüşmek dileğiyle!

__NiqhtRide__

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Spigot geldikten sonra bozdu her şey :D