c# kontollerin kod ile oluşturulması (ders)

Penguenn

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merhaba Beyler bu gün sizinle beraber kontrollerin kod ile oluşturulmasını işleyeceğiz. Bunun kullanım amacı benim bildiğim kadarıyla RAM tasarrufu'dur ne kadar yanlış ne kadar doğru tam bilemem.
Alsında bu kontrollerin hepsi bir sınıftır ve biz bunları o sınıftan çağırmamız gerekir o yüzden ilk başta sınıftan bir button çağarıp yeni bir button oluşturucağız
Kod:
Label label1 = new Label();
burada label1 derken yapıcağımızın kontrolün ismini belirtiyoruz yani buraya ahmet de yazabiliriz mehmet de.
Kod:
label1.Location = new Point(x,y);
burada label1 kontrolünün nerede görüneceğini seçiyoruz (formun üstünde görünücekse x be y sini ona göre ayarlayın veya panelin üzerinde ise aynı şekilde).
Kod:
label1.Text = "Ben labelmişim :D";
Göründüğü gibi text'ini ayarlıyoruz.
Kod:
label.Size = new Size(x,y);
Text değiştirirken bazen boyut sorunları çıkabiliyor öyle bir şey olmasın diye boyutunuda böyle ayarıyoruz.
Sıra Eklemeye geldi şimdi Location'da değişim olay geçerli neyin üsütünde görünmesini istiyorsanınz onun boyutlarına göre ayarlamanız lazım.
Kod:
panel3.Controls.Add(label1);
ben burada panel3'ün üstünde oluşturuyorum.
Ders bu kadar'dı unutmayın ben burda label ile örnek gösterdim ama siz istediğiniz herşeyi sınıfından çağarıp aynı şekilde oluşturabilirsiniz.