Destiny 2 İncelemesi

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
incelemed2.png

Destiny'nin ilk oyunun demosu bile beni kendisinden uzaklaştırmıştı. Bir oyun nasıl bu kadar sıkıcı olabilirdi? Niye hikaye görevleri bu kadar kötüydü? Bu sorular aklımı hala kurcalıyor. Özellikle Bungie denilen firma ile ilk tanışmamın bu oyunla olması kesinlikle çok iyi bir eksiydi (Evet Halo oynamadım, her zaman CoD serisinin Sci-fi skini geçirilmiş hali gibi geldi. Ha bu değil ki sevenlerine saygım yok, istediğiniz oyunu sevin arkadaşlar!). İlk oyundaki bir kaç saatiniz böyle olunca 2.oyun için heyecan beslemiyorsunuz.​

Peki niye aldım?
Arkadaşlarımla oynamak için ve FPS oyunu oynamak istediğim için. Ve ilk oyuna göre hikaye görevleri daha vaat edici duruyordu.

Peki Destiny 2, ilk oyunun sıkıcılığını üstünden atabilmiş mi?

İncelemeye girmeden önce: İnceleme çok kopuk veya eksik olabilir... Şimdiden kusura bakmayın. İncelemeyi yaz bir ay mola tekrar yaz şeklinde iş yapınca bazı şeyler eksik olabilir... ve Spoiler var. Sonra vah anam daha oynayacaktım diye ağlamayın. İşinizi sağlama alın.

- Destiny 2 İncelemesi -
Bungie yıllardır FPS oyunu yapıyor ve artık bu işte usta adamlar. Destiny bana bunu hissettirmişti. Ancak hikayesi her şeyi öldürüyordu. En azından ilk bir kaç görevi iyi yapsaydınızda adam demoya kanıp oyunu alsaydı! Yok ama yok...

Destiny 2 sızdırıldığında ise herkese "aynı oyun olacak işte ya!" diyordum... Ve haklıydım. Ancak bazı değişiklikler yok değildi. Peki bunlar iyi mi? Gibi.

- Hikaye ve Görevler -
+ Bu oyundan niye hikaye beklersin arkadaş?
- Niye olmasın?

Destiny'nin hikayesinden bir kez daha yakınmam gerek.
Olayların anlatılış şekli çok kötü, karakterler gram ilgi çekici değil (ana karakterimiz zaten konuşmayan klasik FPS karakteri), görev ilerleyiş şekli "sık, bir yere gel, Ghost tarama yapsın, sık sık, Ghost tarama yapsın" şeklindeydi. Gerçi Activision'daki abilerimiz oyunu oynayan çoğu kişinin hikayeyi sadece tutorial kıvamında kullandığını biliyor. O yüzden kim uğraşacak o kadar karakterleri derinleştirmekle, hikayeyi iyi bir şekilde sunmakla, arkaplanı adam gibi anlatmakla...

Destiny 2 ise yayınlanan fragmanları ve yapımcıların açıklamaları biraz olsa bile "ha iyi" demem sebep oldu ama sadece oydu. Ne kadar geliştireceklerdi sanki?

Peki Destiny 2'nin hikayesi nasıl? Eh.
Peki Destiny 2'nin görev ilerleyişi nasıl? Eh.

Hadi hikayeye göz atalım.

"Şehir (The City)", Ghaul ve Red Legion tarafından saldırıya uğrar. Şehir'e gelen Gardiyanımız, Traveler'ın gücünü almak için ona saldıran Red Legion'ı geri püskürtmek zorundadır. Şehir'deki birlikleri öldürerek ilerler, Amanda Holiday tarafından Cabal kumandan gemisine bıraklır ve hedefi geminin kalkanlarını devre dışı bırakmaktır. Ancak kalkanlar kapansa bile Ghaul planına ulaşır ve Gardiyanlar ve Işık arasındaki bağ kopar. Böylece Gardiyanımız, Ghaul tarafından gemiden atılarak Dünya'nın toprağının tadına bakar.

indir (16).jpg

Gardiyanımız saldırıdan kurtulur ancak bitkin haldedir. Gardiyanımız kırık zırhı ile zar zor yürüyerek Ghost'una ulaşır. Ghost onu iyileştirse bile Işık sayesinde kazandığı güçleri artık yoktur. Biz hayatta olsak bile, diğer Gardiyanlar Red Legion tarafından tokatlanmıştır. Gardiyanımız, Red Legion'ın ele geçirdi Şehir'den kaçar ve yoluna devam eder. Günlerce süren yolculuğundan sonra Hawthorne ve yanındakilerle "Çiftlik (The Farm)" denilen yere kaçarız.

Gardiyanımız rahat duramaz ve Işık'ını tekrar kazanmak için yola çıkar. Bir kapışmadan sonra Işık tekrar Gardiyanımız ile birleşir. Böylece Şehri almak için bir umut ortaya çıkar.

Bundan sonraki amacımız Kule'deki Öncü'leri toplayıp Şehri almak ve Traveler'ı kurtarmaktır. Titan'a gideriz Titan Öncüsü olan Zavala'yı buluruz, Nessus'a gideriz Hunter Öncüsü olan Cayde-6'i buluruz, IO'ya gideriz Warlock Öncüsü olan Ikora'yı buluruz.

Öncüler toplandıktan sonra ilerleyerek Şehir'e ulaşırız ve uzun bir savaşın ardından Ghaul'a ulaşırız, pek zor olmayan son savaşın sonunda Red Legion geri çekilmek zorunda kalır, Traveler ve Şehir kurtarılır.

Hikaye iyi gibi duruyor. Ancak anlatım çok önemli. Peki anlatım nasıl?
Genel olarak düşman keserken arkadan konuşan bir kaç karakter var... Vıdı vıdı konuşuyorlar...

indir (3).jpg

Eğer İngilizce dinlemeniz pek iyi değilse veya dikkat eksikliğiniz varsa uzak durun. Çünkü her köşe başında düşmanın olduğu bir oyunun arkaplanda konuşan bir kaç karakterle hikayeyi anlatmaya çalışması saçma.

Ancak ara sahneler de var. Çok değil ama var. Ve... Ara sahneler harika. Ara sahneler o kadar iyi tasarlanmış ki...
Evet yine anlatımda ve karakter gelişimlerinde sıkıntı var ancak ara sahneler özenerek tasarlanmış, hatta izlerken aklıma Blizzard'ın yüksek kaliteli Overwatch videoları geldi aklıma. Bungie burada çok iyi bir iş çıkarmış. Eğer oyunun hikayesi genel olarak bu ara sahneler ile anlatılsaydı hem çok daha etkili işler ortaya konurdu hem de hikaye isteyen ama arkadaki sesleri dinleyemeyen insanları mutlu ederdi.

İlk oyunda görevler düşman öldür, Ghost bir kapıyı açsın, öldürmeye devam, Ghost yine iş başına, öldür, ve son ssavaş gibi ilerliyordu. En azından başlangıcı öyleydi.

Bu oyunda ise... Hala iyi değil ancak diğer oyuna göre geliştirilmiş.

indir (6).jpg

Bu sefer sadece yürüyüp öldürmekten ibaret değil oyun. En güzel örneği Şehir'in düşmesinden sonra başlayan kısım mesela. Gardiyanımız artık güçsüz biri, yapabileceği tek şey kaçmak. Ve oyun bunu size güzel atmosfer ile biliyor (tabi Işık geri alındıktan sonra öldürme makinesi olmaya geri dönüyoruz ama...).

Onun dışında tank kullandığımız sahneler var. Oyuna değişik bir hava katıyor (ha oyunu daha kolay ilerletiyor mu? Hayır...).

Onun dışında ilk oyundaki görevlerde bir sönüklük vardı. Bu oyunda bu biraz daha düzeltilmiş. Özellikle Şehir'e ulaşma sahneleri ve Şehir'de geçen yerler baya güzeldi. Renk paletleri falan baya güzeldi.

Evet hikayede ve ilerleyişte yine bir sıkıntı var, ancak ilk Destiny'e göre bir gelişim söz konusu.

indir (19).jpg

Yan görevler ise... "Gardiyan şuna ihtiyacım var gidip al", "Gardiyan biri saldırıyor git ona dal", "Gardiyan git şu tipleri bul"... Gardiyanım kardeşim ben!... Kısacası yan görevler birbirinin aynısı içinde hiçbir şey olmayan görevler. Ancak lanet her şeyi bitirme takıntım yüzünden her şeyi yaptım... Her şeyi...

Onun dışında haritada gezerken pat diye karşılaşabileceğiniz "Public Event"ler var. O noktaya gelen bir düşmanı, orduyu veya bir şeyleri devre dışı bırakmak üzerine olan şeyler. Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız hemen düşmanı kesip, ganimetini alıp yolunuza devam edebilirsiniz. Veya diğer oyuncularla düşmanlara girişip ganimetinizle alandan ayrılırsınız.

- Oynanış, Mekanikler ve Çoklu Oyuncu -
Arkadaşlar, bu bir FPS oyunu. Halo'yu geliştiren bir firmadan FPS oyunu. Yani FPS mekaniklerinin kötü olmaması gerek! Ve öyleler. Mekanikler çok oturaklı ve vurduğunuzu hissediyorsunuz.

Aslında biraz detaylara inmek lazım...

indir (13).jpg

Oyuna 3 sınıftan birin seçerek başlıyorsunuz.
Titan'lar daha ağır karakterler. Diğer sınıflara göre daha dayanıklı olan arkadaşlar.
Hunter'lar daha hareketli karakterler. Eğer yerinizde duramıyorsanız bu sınıfı seçin.
Warlock'lar benim başta seçtiğim ve iyi ki seçtim dediğim sınıf. Warlock'lar iki sınıfın ortası olan karakterler.

Sınıf seçtikten sonra karakteriniz oluşturuyorsunuz gibi gibi...

Oyunda silahlarını var, zırhlarınız var, güçleriniz var, Ghost'unuz var, uzay geminiz var, var da var!

Her şeye girişmeden önce envanterlerden bahsetmek istiyorum.

indir (1).jpg

Oyunda "karakter" ekranında fazlaca zaman geçireceksiniz.
Resimde olduğu gibi sol tarafta baştan sonra alt sınıfılar, kinetic silahlar, energy silahları, power silahları ve ghost var.
Sağ tarafta ise sırasıyla para birimleri, kask, eldiven, göğüslük, pantalon ve sınıflara özel eşyalar var.
Ayrıca alta kaydırarak uzay geminizi, aracınızı gibi kozmetik şeyleri ayarlayabileceğiniz kısma geçebilirsiniz.
Ayrıca gerçekten "envanter" kısmı var. Bu kısımda Engram'larınızı görebilirsiniz (Legendary ve Exotic olmak üzere 10 Engram taşıyabiliyorsunuz.).
"Envanter" ekranında diğer eşyaları da bulabilirsiniz. Ne gibi eşyalar bunlar?
Her gezende bir tane bulunan özel kişilerde harcayabileceğiniz token'lar ve gezegene özel materyaller, neredeyse her şeyinizi renklendirmenizi sağlayan shader'lar, silahlarınız üzerinde değişikler yapmanızı sağlayan eşyalar gibileri var.

Onun dışında genel olarak arayüzden bahsetmem gerekirse... Baya hoş. Destiny'nin en iyi yaptığı şeylerden biri zaten arayüzler bence. Kim ne derse desin ben çok çok seviyorum Destiny oyunlarının arayüz yapısını. Kendine olan tarzını seviyorum.

Her şeye girişmeden önce birde Engram'lardan bahsetmem gerek. Engram'lar düşman öldürerek rastgele düşen, veya görev yaparak alabildiğiniz eşyalar.
Basit, Yaygın, Nadir, Efsanevi ve Exotic Engram'lar bulunmakta. Efsanevi ve Exotic olanlar dışında hepsini aldığınız yerde size bir eşya veriyor. Efsanevi ve Exotic Engram'lar ise nadirliklerinden dolayı sizi biraz uğraştırıyor. Bu Engram'ları oyunun başında sonunda kadar Çitlik'deki Tyra Karn'dan, oyunun hikayesi bittikten sonra Kule'deki Master Rahool'dan açabilirsiniz.
Oyunun amacı bu işte: Exotic Engram'lar bulmak.
İlk önce hedefiniz Pembe renkteki Efsanevi Engramlar oluyor ama daha sonra Efsanevi'de dolu taşınca tek hedefiniz Sarı renkteki Engram'ları bulmak oluyor. Hatta bunun için bir başarım bile var!
Onun dışında Bright Engram'lar var. Gerçek parayla satılan Engram'lar... Ancak üzülmeyin çünkü bunlar oyun değiştirici olan şeyler değil. Envanter kısmında bahsettiğim incik cıncık eşyalar. Kozmetik kısacası. Ve burada oynanan bir oyun var...
İlk önce her seviye atladığınızda size Bright Engram'lar pat pat veriliyor. Daha sonra 20 seviyeye gerdiğiniz için Bright Engram'lar ücretsiz verilmeyi bırakıyor... Hayır. Artık 20 seviye olarak kaldıysanız bile (ki genişlemeler ile bu sınır yükseliyor) her deneyim puanı sınırın geçtiğinizde, seviye atlamak gibi, Bright Engram'lar düşmeye devam ediyor. Ancak bunun için uzun uzun düşman öldürmeniz lazım... Kısacası Bungie bize uyuşturucu satar gibi davranıyor. Alıştır ve parasını al. Şaka maka harbiden eşyalar çok hoş gözüküyor! Bu arada bu güzel eşyalara malesef silahlar ve zırhlar dahil değil.

indir (5).jpg

(Geminizin tek amacı yükleme ekranlarında daha havalı bir sahne görmenizi sağlamak...)

Oyunda silahlar için 3 sınıf var.
Kinetic Silahlar; bildiğimiz taramalı, tabanca gibi silahları barındıran sınıf. Sıkça kullanacağınız sınıf.
Energy Silahları; Kinetic silahların elementel hasara sahip olan halleri. Farklı hissettiriyor mu? Hayır. Ne olursa olsun zaten sıkacaksınız. Normalde bu silah tününün mermilerinin daha az çıkması lazımdı ama Kinetic silahlara göre daha yaygın olarak bu tür için mermi buldum. İlginç...
Power Silahları; Bazuka, bomba atar gibi silahlar... Ayrıca pompalı ve dürbünlüler de var.

indir (4).jpg

Silah sınıflarının dışında bir de silahlara bakalım.
Scout Rifle'lar taramalı silahlardan, pek bir şey hatırladığım söylenemez. Çünkü bu silahlarla bir sıkıntım yok.
Pulse Rifles... Niye? Taramalı gibi bir şey ama daha etkisizi. Engram ile düştüğünde "ya sen ciddi misin..." gibi sözcükler savurdum. Kullanışsız ve gereksiz!
Auto Rifles'lar yine taramalı silahlar. Ana hedefim bu silahları düşürmek oldu. Kullanımı rahat ve saatlerce düşman öldüreceğiniz için rahat bir silah işinize yaracaktır.
Hand Cannons'da, Pulse Rifle gibi sevilmeyenler listemde. Kullanımı zor, ve gerçekten iyi hasar verdiğini hissetmiyorsunuz.
Submachine Guns... taramalı silahlardan... öyle işte.
Trace Rifles, Coldheart gibi lazer saçan silahlar. Kullanmaları eğlenceli ve hasar verdiğinizi hissediyorsunuz. Şahsen ben Coldheart düşürdükten sonra bir daha onu çok çok uzun süre elimden bırakmadım.
Shotguns, pompalı silahlar. Ancak sıkıntım şu: Niye bu silahlar Power Silahlarında? Niye bomba atar gibi şeyler varken kendimi bunlarla uğraştırıyım?
Sniper Rifle'ların hali ise daha kötü arkadaşlar! Normalde bu silahın Power olmaması lazım. Hem Power'a yakışır bir hasar veremiyorsunuz, hem de kurşunu az bulunuyor. İnsan haliyle zar zor bulduğu 10-15 kurşunu riske atmak istemiyor. Malesef burada çok kötü bir seçim yapılmış. Eğer Kinetic veya Energy Silahı olsa kesinlikle sürekli bulunduracağım bir silahı öldürmüşler.
Fusion Rifle'ları bir kez ateşlendiğinde bir anda kurşunlar saçan bir silah. İyi ancak kurşunlarınızı harcamaya değer mi?
Rocket Launcher, gerçekten Power silahınızı hak eden 3 silahtan beri. Ben kullanmayı becerememiş olsam bile doğru şekilde baya baya kullanışlı olur.
Sword... Arkadaş bunlara bayılıyorum! Gerçekten güçlü denilemez ama beni cezbeden bir kaç özelliği var. Hem kurşun olmadan kullanılıyor hem de animasyonları çok güzel gözüküyor. Eğer farklı bir deneyim istiyorsanız bir gezegende belirli bir süre sadece bu silahla gezin!
Grenade Launcher'ları yine güçlü ve çoklu hasar verebilen silahlardan.

Peki elimize aldık silahımızı, üstümüze ne giyeceğiz?
Zırh olarak giyebileceğin 5 parça var.
Kask, Eldiven, Göğüslük, Pantolon ve Her sınıfta özel olarak Sınıf Eşyaları.
Warlock için bu belinin etrafına sarabileceği bir bağ.
Hunter için bir pelerin.
Titan için bir marklar (etek gibi bir şey...).

Ve güçlerimiz. Aslında Alt sınıfılar. Ama çok çok uzun hikaye bunlar... Oynayıp görünüz.

Oyunda yapabileceğiniz şeyler sadece gezegenlerle sınırlı değil. Ayrıca Strike, Crucible gibi etkinlere de katılabilirsiniz.

Strike'lar 20-25 dakika süren co-op görevler.

The Crucible Destiny'deki PvP etkinlikleri. Adam öldürerek puan kazanma, bayrak ele geçirme, düşman öldürerek puan engramı kazanma gibi modlar var. Ancak niyeyse, niyesi Bungie az oynana modlara oyuncu çekebilmek yerine onları oynamaya zorluyor, hangi oyun modunu oynamak isteyeceğimizi seçemiyoruz!

Raid'ler... 6 kişinin beraber hareket ederek bitirmesi gereken zorlu kanserler... 3 sonra ancak %25'ine gelince kapadım oyunu çıktım... Çekilmez arkadaş! (ancak ödülleri iyiymiş)

- Teknik Özellikler ve Grafikler (Orijinal PS4 Performansı) -
Hadi ilk Destiny oyunu önceki nesildeki konsollara da çıkıyordu ama sadece bu nesli hedefleyen bu oyun için grafiklerin böyle olması? Hayır çok kötü değiller ve rahatsız etmiyorlar ve detay seviyesi yüksek, ışıklandırma da hoş ancak onun dışında oyun bir PS3 nesli oyununu andırıyor.

Ancak bunun iyi bir yanı... Oyun stabil, baya stabil. Onlarca saat oynamama rağmen hiçbir şekilde FPS Düşüşü yaşanmadı.

indir (2).jpg

Ancak bu performansta oynamak için her gezegene giderken bir süre beklemek zorunda kalıyorsunuz... Hayır bu eksi değil. Artı da değil. Haritalar tek kocaman bir parça olunca doğal olarak beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak o kadar bekledikten sonra saatlerce zaman geçirebileceğiniz bir gezegene iniş yapıyorsunuz. Ancak oyun bittikten sonra sadece ufak tefek görevleri yapmaya başladığınızda ve Engramlar patır patır dökülmeye başlayınca o zaman gezegenler arasında geçiş yapmak pek bir sıkıcı oluyor.

- Sanat ve Bölüm Tasarımı -

Sanatsal olarak bu oyunu çok beğeniyorum.

Arayüzü, mekanların renk paleti ve tasarımı, kozmetik eşyalar. Belki karakterlerin düşük seviyedeki kıyafetleri ve silahları birazcık daha iyi yapılabilirdi.

indir (18).jpg

Ama bu bir gerçeği değiştirmiyor... KONSEPT ÇİZİMLER HER ZAMAN DAHA GÜZEL! Evet. Bazı ekranlarda karşınıza oyunun konsept çizimleri eliyor ve "wow" diyorsunuz. Ancak elbet oyun buna pek yaklaşamamış. Her oyunda yaşanan şey sonuçta!

Bölüm tasarımı ise... Sadece düşman katletmeniz için hazırlanan güzel görünen ama bom boş koca koca alanlar. Biraz çeşitliliği ufak tefek Titan gezegenindeki gibi küçük küçük parkurlar sağlıyor ki zaten bir gardiyan için oralara tırmanmak çocuk oyuncağı...

- Son Sözlerim -

indir (15).jpg

Destiny 2 herkes tarafından yerden yere vuruldu. Bazı kişiler ilk oyunun aynısını olduğunu söyleyerek geri çekildi ancak ben... Sevdim. Hayır normalde diğer oyunlarda sevdiğim şeylere sahip olduğu için değil. Sadece adam sıkarak beni eğlendirmeyi başardığı için. Aslında Destiny 2 iyi bir oyun değil ancak eğlenceli bir oyun ve aslında oyunları eğlence faktörleri için almıyor muyuz?

- Notum, Artılar ve Eksiler -

100 Üzerinden 80

+ Çok başarılı olan sanat yönetimi ve arayüzü.
+ Mekanikler iyi, vuruş oturaklı.
+ Kozmetik anlamda oyun çok çok güzel. Sırf bunun için bile Bright Engram kasma işine girişebilirsiniz.
+ Performans harika ve FPS Düşüşü yaşanmıyor.

- Hala hikaye kendini önemsetmiyor veya yapımcılar önemsetmek için bir uğraş içine girmemişler.
- Karakter oluşturma işi pek detaylı değil.
- Grafikler önceki nesile ait duruyor

- Kimler Almalı? Kimler Almamalı? Nasıl Alınmalı? -
Eğer tek başınıza veya arkadaşlarınızla bir süre girip sohbet eşliğinde düşman öldürecekseniz ALIN.

Eğer hikaye odaklı oyunlar seviyorsanız ve saatlerce tek bir exotic eşya için adam öldürüp durmak istemiyorsanız ALMAYIN.

Son düzenleme:

DarkRazer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ellerine sağlık dostum, senin gibi yazar olmak isterdim ama moderatör rütbesindesin. :D