[Dev Tanıtım] SkillAPI | MMORPG Sunucuları İçin Vazgeçilmez

tree

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
birçok arkadaşım skillapi'nin nasıl kullanılacağını bilmediği içi sunucuları yarıda kalmıştı ondan dolayı böyle bir tanıtım konusu açmaya karar verdim, başlayalım.

SkillAPI Nedir?
skillapi içersinde birçok mmorpg sunucular için güzel işlevler olan bir eklentidir, Sınıf Sistemi, Skill Sistemi(Fazla büyük), Parti Sistemi(Ek eklenti), Level ve Exp Sistemi, Attributes(Yetenek) Sistemi, Mana Sistemi, SkillPoints Sistemi, Item Sistemi, GUI Sistemi, Combo Sistemi, BüyüBar Sistemi, gibi birçok işlevi bulunuyor, ayrıca sürekli güncellenen ve yeni eklenen özellikleriyle vazgeçilmez bir eklenti.

SkillAPI:
>Sınıf Sistemi: http://sucy.co.nf/mc/sapi/ bu siteden güzel bir arayüz ile sınıf sistemini yapabilirsiniz, konunun alt kısımlarında nasıl kullanılacağına dair kısım olacaktır, bu sistemin özellikleri ise şöyledir; sınıflara özel isimler, her sınıfa özel prefix, sınıfın bulunduğu grup, her sınıfa özel mana sistemi, her sınıfın ayarlanabilir max. Lv. sınırı, sınıfın hangi ailede yer aldığını ayarlayabilme(açıklanıcak), o sınıf için yetki gerektirme/gerektirmeme, o sınıf neler yaparak exp kazanabilir(açıklanıcak), sınıfın canı ve her levelde ne kadar can vereceği, her sınıfa özel max. mana puanı ve her levelde ne kadar vereceği yada artacağı, mana saniyede kaç dolması gerektiği, büyüleri ayarlanıyor(açıklanıcak), sınıfların ikonları(açıklanıcak) ve o ikonların bilgileri.

>Büyü Sistemi: http://sucy.co.nf/mc/sapi/ bu siteden yine sınıf sistemi ile aynı yerde olan aynı şekilde arayüzü de güzel olan bir sistem, büyülerin; isimleri, tipleri, max. lv.'leri, kullanmak için gereken başka bir büyünün açık olması, kullanmak için yetki, kulanmak için gereken seviye, kullanmak için gereken seviyenin her lv.'de kaç yükselmesi gerektiği, büyüyü açmak için gereken SkillPoint, büyüyü kullandıktan sonra bir daha kullanmak için geçen süre, istedikleri mana ve her lv.'de yükselir, büyü kullanıldığında chat'te çıkan mesaj, ikonlar ve lore kısımları ayarlanır.

>Parti Sistemi: bu sistemi tavsiye ediyorum Parties, arkadaşlar arasında parti kurup eğlenebilirsiniz, exp paylaşımı vardır.

>Level ve Exp Sistemi: exp'lerin orb'lu yada orb'suz olarak ayarlama, creative modundayken de aktif olup/olmıycağı, yumurtadan çıkanlardan exp'in gelip/gelmiyceği, spawnerlardan çıkanlardan exp gelip/gelmiyceği, exp kazanınca mesaj gelip/gelmiyceği, level atlayınca mesaj gelip/gelmemesi, Exp Formül'ü bu tool ile kaç exp ile hangi seviyede level altayabileceğni ayarlayabilirsiniz(açıklanıcak), hangi mob'dan kaç exp çıkacağını ayarlama(orb sistemi kapalı olmalı),

>Attributes(Yetenek) Sistemi: konun aşağısında göresellerle anlatıcam, biraz yazılarla anlatalım vit. int. dex. str. ve spr. olarak ayrılan statü sistemi bulunmakta, bunları level atladıkça AP kazanıp /class attr komutunu oyun içersinde yazdığınızda önünüze chest ekranı çıkıyor(görseller aşağıda), her statünün 1 paun verdiğinizde ne kadar ne vereceğini anlıyabiliyorsun, statülerin isimleri, ikonları, ikon lore'leri, max. ne kadar verileceği, tamamen ayarlanabilir.

>Mana Sistemi: bildiğiniz gibi büyü için gerekiyor isterseniz kullanmıyabilirsiniz, çok fazla anlatılcak bişiyi yok büyüleri kullandığınızda gidiyor ve sınıflara özel saniyede kaç mana dolacağını ayarlıyabiliyorsunuz.

>SkillPoints Sistemi: her level atladığınızda sp veriyor ve bununla /class skill komutunuoyun içersinde yazdığınızda büyüleri kullanabilirsiniz, pek anlatılcak bi özelliği yok.

>Item Sistemi: evet bu sistemi güzel yapmışlar, itemlere lore ekleyip o itemi kullanmak için gerekenleri ayarlayabiliyorsunuz, gerekenler(lore'ye yazılmalı), "Class Req" o sınıf olmalısınız, "Level Req" o levelden yüksek olmalısınız, "Excluded Class" dışlanan sınıf, lore'leri kaç tick ile kontrol ediceğini ayarlayabiliyorsunuz.

>GUI Sistemi: bu sistem gayet güzel içerdiği özellikler, eski can bar sistemini açabiliyorsunuz, level bar kısmına "none: hiçbir işe yaramaması mana: level barının mana göstermesi level: standar level göstermesi" food bar kısmında "none: hiçbir şey mana: mana yı gösterir exp: exp gösterir" action bar kısmında istediklerinizi yazdırabilirsiniz ancak verileri var verileri: "{combo}: combo'yu gösterir Right Left Right Right gibi {class}: oyuncunun sınıfını gösterir {level}: oyuncunun levelini gösterir {exp}: oyuncunun şuanki exp'ini gösterir {expReq}: level atlamak için gereken exp sayısı {expLeft}: level atlamak için kalmış exp sayısı {health}: şaunki canı gösterir {maxHealth}: oyunucunun max. canını gösterir {mana}: oyuncunun şuanki mana'sını gösterir {maxMana}: oyunucunun max. mana'sını gösterir {name}: oyuncunun ismini gösterir {attr}: oyunucunun kullanmamış ap'lerini gösterir {sp}: kullanılmamış sp'leri gösterir {value:<key>}: <key> kısmındaki büyünün değerini gösterir" scoreboard açabilirsiniz, oyuncunun class'ını prefix'ine koyar chatta gözükür, oyunucunun seviyesini isminin yanında gösterir, map tree özelliği var ancak buglu bu bugu rapor ettim düzeldiğinde anlatıcam.

>Combo Sistemi: bu sistem ile büyüleri tıklama combo'ları ile yapabilirsiniz, right, left, shift left, shift right combo'ları var, combonun size'ını yani büyüklüğünü seçebilirsiniz varsayılan 4 tür 4 tane tıklandığında çalışır yani, tıklama gecikmesi varsayılan bir saniyedir bir saniyeden uzun süre basmazsanız combo iptal edilir.

>BüyüBar Sistemi: açıp kapatılabilir, soğuma sürelerini bardaki itemlerin miktarlarını kullanarak büyülerin soğuma sürelerini gösterir(görsel aşağıda verilir), barda kullanılmayan büyüleri yani boş büyü koyulmamış yere hangi itemin hangi isimle koyulacağı vardır, layout yani barda hangi slotlarda büyülerin olucağı ve olmayacağı ayarlanır kilitlenebilir özelliği skill ve item koyma özellikleri vardır, kullanmanızı tavsiye ederim gözünüzde canlanması açısından metin2 deki büyü kısmını düşünebilirsiniz.
ve kullanarak öğrenebileceğiniz birçok sistem, tool'ların nasıl kullanıldığına dair anlatım yapıcam aşağıdadır.

Görseller:
sınıf sistemi ve skill sistemi için örnekler, indirin .rar dan çıkan klasörü sunucunuzun bulunduğu klasör>plugins>SkillAPI kısmına dynamic klasörünü atın, büyü ve sınıfları inceleyip yapabilirsiniz yada tool'lar ile otomatik yapabilirsiniz.

Sınıf Sistemi Görselleri:

/class options komutu girildiğinde kaç level'senin o levelde açık olan sınıflar gözükür.
Skill Sistemi Görselleri:

/class skill komutu girildiğinde o sınıfa yüklenmiş hangi büyü varsa buradan görebilirsiniz, büyülerin chest kısmında nasıl sıralanacağını buradan bakabilirsiniz.

Parti Sistemi Görselleri: bunun için görsel yok, basit bir kullanımı var scoreboard'da partiniz gözükür.

Level ve Exp Sistemi Görselleri: bunun için pek bi görsel yok.

Attributes Sistemi Görselleri: yetenek sisteminde .yml deki ayarlarda formul kısımındaki veriler: health, mana, mana-regen, physical-damage, physical-defense, skill-damage, skill-defense verileri mevcut formulleri bildiğimiz matematiğe dayanır: + - * / şeklinde gösterilir, "a" demek o yeteneğe verdiğimiz puandır, "v" demek o yetenek için yapacağınız değişiklik eklenir örnek olarak "a*0.025+1*v" bu attr ye her bir puan verdiğinizde %2.5 o yeteneğiniz artar başka bir örnekse "a+v"dir bu ise her bir puuan verdiğinizde o yetenek değeri bir artar. yeteneklerin global kısımları vardır ve stats kısmınıda kullanmak zorunda değilsiniz attributer.yml kısmında örnek olarak var, global kısmında condition mechanic target kısımları vardır bunları bende tam olarak bilmiyorum ancak örnek olarak şu var;
"global:
condition: {}
mechanic:
Damage-value: 'a*0.025+1*v'
target: {}"
bu damage-value kısmında verilen formul o yeteneğe bir tane verildiğinde o yetenek %2.5 geliştiğini görsterir mekanikte olduğu için skill kısmına eklenir yani büyü gücünü %2.5 arttırır. başka bir örnekse:
"global:
mechanic: {}
target: {}
stats:
physical-damage: 'a*0.025+1*v'"
burada sadece stats kullanılmış fiziksel güç, yeteneğe her 1 tane verildiğinde %2.5 gelişmesini gösteriyor,
"global:
target: {}
stats:
health: 'a+v'"
bu ise yeteneğe her verilen puanda cana 1 ekler, dex biraz karışıktır:
"global:
target:
Cone-range: 'a*0.025+1*v'
Linear-range: 'a*0.025+1*v'
Location-range: 'a*0.025+1*v'
Nearest-radius: 'a*0.025+1*v'
Single-range: 'a*0.025+1*v'"
stats kullanılmamış bi yetenek yine, bu yay ile vurulduğunda yada uzaktan birine vurduğunda yeteneğe verilen her puanda gücün %2.5 artar dextrity bu. mana'yı ise stats kısmına sadece mana: "a+v" yapabilirsiniz her puanda mana 1 çoalır şeklinde olur.
/class attr komutu yazıldığında ben mana kullanmadığım için attr.yml dan o kısımı sildim:

Mana Sistemi Görselleri: bunun için gerek yok gibi sanki, pek bi görseli yok açıkcası.

SkillPoints Sistemi Görseller: bunun için görsel pek yok.

Item Sistemi Görselleri: item üzerinde anlatıyım:

GUI Sistemi Görselleri: scoreboard'dan bi görüntü

çok fazla görsel var bunları ekliyemiycem onun için kendiniz eklentiyi yükleyip bakabilirsiniz scoreboard kısmı yan bi eklenti gerektirmez skillapi kendisi yetiyor oluşturmak için.

Combo Sistemi Görselleri: bununda bi görseli yok aslında sadece işlevi var onu config.yml den combo kısmından açarsanız kullanabilirsiniz.

BüyüBar Sistemi Görselleri: evet bunun için bi görsel var bakın

şimdi 5. slota kadar skil koydum ben config.yml den ayarlanıyor son 4 tane slot boş yani oraya item koyuluyor ordaki seed oraya bir büyü yerleştirlmediği anlamına geliyor ve bu bar /class bar komutu ile açılıyor öncelikle bi sınıfta olmalısınız o seed'leri büyü ile doldurmak için /class skill komutundan büyü kazanmalısınız ve yine bunun için bi sınıfta olmalısınız.

skillapinin tool'ları için yardımcı olurum ancak onun için ayrı bir konu açmam gerekiyor çok uzun bişi ö.m ile yorum atarak yada skype'm "live:adventure.mapers_2" den bana ulaşıp yardım alabilirsiniz.

arkadaşlar anlatımım tamamen bana aittir ve kesinlikle alıntı yoktur. emeğe saygı için bir beğeniyi hor görmeyin zaman geçsin diye 1 saat falan uğraştım konu için iyi günler.​

Son düzenleme:

tree

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
nitrado'dan alıp spigot kur?