Dolar Hakkında Konuşalım Hadi ...

Dolar Düşermi ?

• Kullanılan toplam oy
    35

MustafaMertBulut

MC.MAXCRAFT.AT
En iyi cevaplar
0
katılıyorum

dostum zaten projeler yapılıyor yazılım konusunda yerli işletim sistemi bile yapıldı fakat devletimiz sağolsun geliştirmek için arka çıkacağına bu projeye reddedip windows yazılmı satın almaya devam etti bi çok yerli işletim sistemimiz var mesela fakat devlet desteği olmayınca bi yere kadar gelişiyor ancak.
Pardus logosuPardus
İlk sürümü 27 Mayıs 2005’te yayınlanan ve şuana kadar en kararlı işletim sistemimiz olan Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Türk işletim sistemleri arasında devlet tarafından geliştirilen ilk işletim sistemimizdir. Pardus’a dair ilk planlamalar 2003’te başladı. Projenin amacı gelişen yazılım ve bilişim dünyasında Türkiye’nin kendi işletim sistemiyle bulunabilmesiydi. Ayrıca Pardus en uzun ömürlü Türk işletim sistemidir ve halen aktif olarak kullanımdadır. İki tür Pardus sürümü bulunmaktadır. Bunlar Pardus Kurumsal ve Pardus Topluluk Sürümü olarak ayrılır.

Pardus ilk yayınladığı zamanlarda Pisi paket yöneticisine sahip bir işletim sistemiydi. Fakat son yıllarda sistem Debian alt yapısına geçmiştir. Bunun sebebinin Fatih Projesi’yle ilkokul, ortaokul ve liselerde kullanılacak olan akıllı tahtalara tam uyumluluk sağlanması amacıdır.

Pardus şuanda bazı kamu kuruluşları( Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri, vb.) ve bireysel kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır.

Pardus 17.3 sürümü ile kullanımda!

Pisi Linux
2013te Pardus’un Pisi tabanını terk etmesi sonucunda elde kalan saf diyebileceğimiz Pardus’u gönüllü bir grup geliştirmeye başladı. İlk sürüm ise 4 Kasım 2014’te yayınlandı. Pardus’un Debian altyapısına geçişine karşı çıkanların kullandığı Pisi Linux, saf tabana bağlı felsefeyle gelişmelerini devam ettirmektedir.

30 Ağustos 2016 2.0 sürümünün betasını yayınlayan Pisi Linux bahsettiğimiz sistemler arasında en güncel olarak seçilebilir.

Milis Linux
Bir diğer Türk yapımı işletim sistemi de Milis (Milli İşletim Sistemi) Linux’dur. Henüz ilk versiyonu yayınlanmış olan Milis Linux özgün paket yönetimini benimsemiştir. Yani Pisi Linux gibi Linux çekirdeği üzerinde kendi alt yapısına sahiptir. Logosunda ise kartal vardır.

Milis Linux
Milis Linux’un mimarları Milis’i anlatırken, milis kelimesinin sivillerden oluşan asker topluğu anlamını hatırlatarak, kendilerini de bir milis olarak görüyorlar. Çünkü bu özgün sistemi hazırlayarak askerlik gibi bir vatani hizmeti yerine getirdiklerini, bu sistemin hobi olarak değil zorunluluk olarak hazırlandığını söylüyorlar. Çünkü yazılım dünyasında Türkiye’nin henüz istenilen seviyeye gelmemesi, yerlilik oranında düşük oranları yakalaması onları yerli ve milli bir işletim sistemi hazırlamaya yönlendirmiş.

şu an 1.0 ile ilk sürümü yayında olan Milis Linux’un ilk sürüm ismi ise Atilla’dır. Çünkü, yine onların değimiyle, Atilla Avrupa’yı itici kuvvetle yapısını değiştirdi, ayrı bir ruh verdi. Onlar da bu ruhla yazılımsal olarak bir iticilik hedefliyorlar.

GIBUX
Nedir bu GİBUX” sloganıyla karşımıza çıkan GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Amaç GİB’in kendi sistemleri üzerinde hızlı, güvenli ve kararlı bir sistem kurmak istemesidir. Projeye dair bilgi şuanda çok kısıtlıdır. Projenin başlangıç tarihi 2013 Nisan’dır.

İlk sürümünü Ocak 2014’te yayınlayan GİBUX bizi heyecanlandıran bir işletim sistemi. Çünkü TÜBİTAK dışında ilk kez bir kamu kuruluşu bir işletim sistemi üretecek ve bu sistem kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılacak.

Mebis Linux
Teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaçları büyüyor ve farklılaşıyor. Bu farklılıklar kişiden kişiye, kurumdan kuruma değişiyor. Gibux’un Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilmesinin bir benzeri olarak da Mebis Linux, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaçlarının karşılaması için geliştirildi.

Mebis Linux, Arch tabanli bir Linux işletim sistemidir. Masaüstü ortamı olarak da kolay kullanımlı Cinnamon tercih edilmiştir. Cinnamon tercih edilmesinin sebebi ise Windows’tan geçiş yapan kullanıcıların zorluk yaşamamaları amacı taşıyor. Mebis Linux’ta diğer Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan Libreoffice yerine WPS Office bulunuyor. Bunun da sebebi WPS Office MEB’in dokümanları ile uyumlu çalışıyor.

İleride daha da yaygınlaşması hedeflenen Mebis Linux, MEB’e bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde kullanılarak para tasarrufu, önemli bilgilerin güvenliğini sağlama ve kullanılan sistemlerin Milliliği için önem arz ediyor.

Archman Linux GNU/Linux
Arch Linux
Archman, adından da anlaşılacağı üzere Linux tabanlı ve Arch Linux’tan geliştirilerek üretilmiştir. İsmi Arch Linux’tan ve Arch Linux’un paket yöneticisi Pacman’den alarak Archman GNU/Linux olmuştur. Archman özel gönüllü bir topluluk tarafından geliştirilmektedir ve sürekli olarak güncellemeler almaktadır. Masaüstü ortamı olarak Xfce ve KDE tercih edilmiştir. Sebep olarak da bu iki masaüstü ortamının çok kullanıcı sayısına sahip olması ve görsel olarak daha çekici olması gerekçe gösterilmiştir.

Archman’i geliştiren ekip önceden de Arch Linux’un gelişimine katkı sunduğu için deneyimi bolca bulunuyor. Bu deneyimin verdiği avantaj ile birlikte sistemi ihtiyaçlara uygun üreterek Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor. Türk işletim sistemleri arasında en güncel olanlar arasında bulunan Archman Linux gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.
linux tabanlı bir yerli işletim sistemi hmm. devletin yerinde olsam ben de destek vermezdim bu projelere daha çok para çalmak için yapılmışa benziyor projeler. neden sıfırdan kendi işletim sistemimizi yazmıyoruz mal mıyız ? neden çiftçilerin yerli tohum kullanması halinde teşvik alamaması gibi bir yasa var ve sesimizi çıkartmıyoruz mal mıyız ? bana göre mal olarak eğitildik. yapmamız istenmiyor... öncelik çiftçilikte olmalı topraklırımız verimli BENİM GÖRÜŞÜM bu şekilde cevaplarken ona göre cevap verin.

blackone1991

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu tamamen apple türkiye ile alakalı.

Konuştuğum konu bu işte zaten. Apple TÜRKİYE ile alakalı. Kanada ve ingilterede aynı fiyat ile satışta. birçok dolar bazlı ülkede hep stabil fiyat 1000 dolar.

KeKKe

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
5 - 6 Yıla doların değeri kalmıyacak, REZ al

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26
Hala 'ekmeği dolarlamı alıyoruz' diyenler var.

Şaka gibi Gerçekten. :pof::bayrak:

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
linux tabanlı bir yerli işletim sistemi hmm. devletin yerinde olsam ben de destek vermezdim bu projelere daha çok para çalmak için yapılmışa benziyor projeler. neden sıfırdan kendi işletim sistemimizi yazmıyoruz mal mıyız ? neden çiftçilerin yerli tohum kullanması halinde teşvik alamaması gibi bir yasa var ve sesimizi çıkartmıyoruz mal mıyız ? bana göre mal olarak eğitildik. yapmamız istenmiyor... öncelik çiftçilikte olmalı topraklırımız verimli BENİM GÖRÜŞÜM bu şekilde cevaplarken ona göre cevap verin.
dostum büyük projeler yapmak için küçüklerinden başlaman gerek örn bi bi sw kurucusu direk 32 64 gb li sunucu açarsa ve işlemezsse çok büyük zarar a girer şu an açık olan çoğu hub sunucu bile tek sunucu yada 1 2 tane sunucu birlikte açarak başladılar yani bi devlet ilk kurulduğu anda cihan imparatorluğu olamaz küçük bir devlet den başlayarak gelişir ve ayrıca "çiftçilerin yerli tohum kullanması halinde teşvik alamaması gibi bir yasa var ve sesimizi çıkartmıyoruz mal mıyız " bu kuralı koyan bizmiyiz ? madem çok istiyorsun sen karşı çık 3 5 kişi karşı çıkınca değişecekmi sanıyorsun yüzbinlerce insan karşı çıkacakda belki ondada polis ile dağıtılar karşı çıkanları kabul topraklar verilmi fakat çiftçi yok neden ? adam gibi bi gelir olmuyor adam atıyorum domatesi 40krş dan 50krş dan satıyor çiftçi pazarda 3 5 tl den adam bişe kazanamıyor bundan dolayı da çiftçi lik olmuyor ama yabancı devlette öylemi adamlar çiftçilere her türlü desteği sağlıyor hata yanlış hatırlamıyorsam bazı ülkelerde çiftçiler devletten maaş bile alıyorlar sende böyle bir şey yap ozaman artar çiftçilik tabi milletimiz üşenmeyip çalışırsa :D .

MustafaMertBulut

MC.MAXCRAFT.AT
En iyi cevaplar
0
dostum büyük projeler yapmak için küçüklerinden başlaman gerek örn bi bi sw kurucusu direk 32 64 gb li sunucu açarsa ve işlemezsse çok büyük zarar a girer şu an açık olan çoğu hub sunucu bile tek sunucu yada 1 2 tane sunucu birlikte açarak başladılar yani bi devlet ilk kurulduğu anda cihan imparatorluğu olamaz küçük bir devlet den başlayarak gelişir ve ayrıca "çiftçilerin yerli tohum kullanması halinde teşvik alamaması gibi bir yasa var ve sesimizi çıkartmıyoruz mal mıyız " bu kuralı koyan bizmiyiz ? madem çok istiyorsun sen karşı çık 3 5 kişi karşı çıkınca değişecekmi sanıyorsun yüzbinlerce insan karşı çıkacakda belki ondada polis ile dağıtılar karşı çıkanları kabul topraklar verilmi fakat çiftçi yok neden ? adam gibi bi gelir olmuyor adam atıyorum domatesi 40krş dan 50krş dan satıyor çiftçi pazarda 3 5 tl den adam bişe kazanamıyor bundan dolayı da çiftçi lik olmuyor ama yabancı devlette öylemi adamlar çiftçilere her türlü desteği sağlıyor hata yanlış hatırlamıyorsam bazı ülkelerde çiftçiler devletten maaş bile alıyorlar sende böyle bir şey yap ozaman artar çiftçilik tabi milletimiz üşenmeyip çalışırsa :D .
sana cevap vermek için dolar konusundan çıkıp siyasete girmem gerek o yüzden kalsın konuşma burda :)

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
1989 yılına nasıl gidiyoruz? :olgun:

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali