Eşsiz Kahve Sanatı

Benzeri Konular Gelsin Mi?

• Evet!

• Belki!

• Hayır!

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Eşsiz Kahve Sanatı

Herkese merhaba sevgili okurlar,
Bu konumda benim de çok içinde olduğum bir içerik var: Kahve sanatı! Kimilerine göre saçmalık; ancak kimilerine göre eşsiz bir sanat olarak bilinen kahve sanatı, yıllardır çeşitli ülkelerde çeşitli şekiller ile karşımıza çıkıyor. O halde, konu başlasın!

Espresso

Tüm kahvelerin anası! Dünya üzerindeki kahvelerin büyük bir kısmı espresso özlüdür. Genellikle, 30 mililitrelik bir boyutta servis edilen bu kahve oldukça yoğundur. Ek olarak, bu kahveyi herkes içemez. Acıdır, serttir. Bir de, koyudur. 3 özellik de bir arada olunca herkesin gözdesi olmuyor ancak şahsi fikrimin sorulduğu takdirde, ben bayılıyorum.

Espresso Macchiato

Evet, sıradaki kahvemiz Espresso Macchiato! Listenin ilk sırasında yer alan "Espresso" dan tek farkı üstünde süt köpüğü bulunmasıdır. Güzel bir kahvedir. Ne kadar çoğu "barista(kahve uzmanı)" bunu kabul etmese de bana göre cappuccino adlı kahvenin küçüğü ve daha serti. Şahsi fikrim: kesinlikle öneriyorum.

Espresso Con Panna

Sıradaki: Espresso Con Panna! Yani, kremalı espresso. Espresso Macchiato'dan tek farkı süt köpüğü yerine krema bulunmasıdır. Ek olarak, bu kahve en az sevilen kahve olarak birçok ankette yer almıştır. Ben seviyor muyum? Hayır!

Americano

Adı üstünde. Amerikan kahvesi. Peki, neden diye soranlar elbet olacaktır. Cevabı şu: Çoğu Amerikalı'ya sert gelen espresso üzerine sıcak su. Böylece, bu kahvemizi espresso'dan ayıran özellik daha yumuşak içimli olmasıdır. En sevdiğim kahveler arasındadır.

Cappuccino
Sütlü, süt köpüklü... Gayet yumuşak içimli bir kahve. Üstüne süt köpüğü ile yapılan desenler, Cappuccino'nun olmazsa olmazı! Güzel bir kahvedir. Bu arada unutmadan söyleyeyim. İtalya'da öğlen Cappuccino içmek yasak... Bu da demek oluyor ki; İtalya'ya yolunuz düşerse bu kahveyi öğlen içmeyin.

Latte

Güney Avrupa'nın olmazsa olmaz kahvesi ta karşınızda: Latte! Ya da diğer adıyla(doğrusu) Latte Macchiato... Bu kahvenin asıl ismi, bizim dilimizde: Sütlü Kahve. Ancak Avrupa'da yapılan Latte Macchiato ile Türkiye'de yapılan sütlü kahve arasında uçurum olduğunu dile getirmek isterim.

Barista Nasıl Olunur?
SUNUM! SUNUM! SUNUM! En iyi baristalar en iyi süsleyenlerdir. Kahvenizi servis ederken; sert kahvelerin yanında ufak bir bardakta su; yumuşak veya sütlü kahvelerin yanında ufak birer çikolata veya benzeri gıdalar olması önemli. Ek olarak barista çubuğu bulamaz iseniz, kürdan ile süsleme yapılıyor. Ben bir ara öyle servis ediyordum, gayet de güzel oluyordu. Tek şart: kürdanın gerçekten ince olması.

Daha Fazla Bilgi
için bana mesajlardan ulaşabilirsiniz. Discord veya başka bir iletişim aracından görüşebiliriz.

İyi Forumlar!

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Resimler efsane, canım çekmedi değil. Emek vermişsin konuya. Likeyi hak ettin <3

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Zevkler ve renkler tartışılmaz :)

Inanilmazz

Reelin and Rockin
En iyi cevaplar
0
Tahtayı duvara sürterek de sanat yapabilirsin. Hem de müzik ve resim dalında. Yeter ki yaratıcılığını konuştur.

MhaWTHoR

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
1
Güzel bir konu olmuş, Americano favorim bu arada.

Kovalski

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
türk kahvesine süt tozu ve şeker atıyorum

DonsuzTurkk

java
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Neyse ki kahve makinem var, hemen yapim bir fincan. :)