Elf ülkesi - Lothlórien

Swuupie

son cosas de la vida
Emekli
En iyi cevaplar
0
maxresdefault.jpg

Selamlar arkadaşlar. Bu konumda sizlere J.R.R Tolkien'in hayali Orta Dünya evreninde elflerin yaşadığı sihirli orman ülkesinden bahsedeceğim.

Ülke önemli bir yerdir, çünkü elflerin Sauron'a karşı direniş merkezlerinden biridir. Ayrıca ülke, ülkede yaşayan ve ülkeyi ziyarete gelen kişiler için bir dinlenme imkanı sunan bir çeşit savunma sihri ile büyülenmiştir.

J.R.R Tolkien ülkeye 1'den fazla izim vermiştir. Bunlardan bazıları;
  • İsim : Lindórinand - Anlamı : Şarkıcılar Ülkesi Vadisi
  • İsim : Lórinand - Anlamı : Altın Vadi
  • İsim : Laurelindórinan - Anlamı : Altın Şarkı Vadisi
  • İsim : Lothlórien - Anlamı : Düş Çiçeği
  • İsim : Lórien - Anlamı : Düş Diyarı

Tarihçe

İlk çağın başlarında Eldar'dan bazıları Büyük Yürüyüş'ten ayrıldı ve Dumanlı Dağların doğusuna yerleşti. İkinci çağ 1200'de Galadriel, Lindórinand olarak bilinen ve daha sonraları Lothlórien ismini alacak olan bir Nandorin krallığı ile irtibata geçerek bu ülkeye mallorn ağaçlarından dikti.

Silvan eflerinin kültürü ve ilmi Sindarin elflerinin dağların batısından doğuya gelmesi ile fazlalaştı. Silvan eflerinin kültürü Sindarin elflerinin Hatta Silvan dilinin yerini aşama aşmama Sindarin dili aldı. Ülkeye gelenler arasında topluluğun ilk kralı olan Amdir ve kendisi ile birlikte Celeborn ve Galadriel'de vardı. Daha sonra Amdir İnsan ve Elflerin son ittifakı'na katılmak üzere kuzeydeki Silvan elflerinin kralı Oropher'in katıldığı ve Sauron'un yenildiği savaşa ordusunu bizzat sevketti. Sonrasında kuzey ve güney orman krallıklarının varlığı güçlendi.

Sauron'un kötülüğü Yeşil Ormanın güneyinde arttıkça Thranduil daha da kuzeye çekildi ve halkı korudu. Aynı zamanda ormanın güneyindeki Amroth, halkı ile beraber tamamen Anduin'in batısına çekilerek kendisini doğudaki kötülükten korumaya çalıştı. Daha sonra Amroth, sevgilisi Nimrodel'i aramak üzere Ak Dağlar'a gitti ve bir daha geri dönmedi.

Daha sonra, Galadriel'in elindeki güç yüzüğü ülkenin bitki örtüsünü bozulma ve ölmeye karşı korudu. Ayrıca Galadriel güç yüzüğü ile ormanı her türlü yaratıktan koruyan bir sihir ile büyüledi. Mordor'un ormanı almasının tek yolu Sauron tarafından yönetilen ordunun gelip bu korumayı yıkmasıydı.

Dördüncü Çağın başlarında Galadriel Valinor'a yelken açtı ve ormanı terk etti. Galadriel ormanı terk edince ormanın yöneticisi Celeborn bir süre daha halkı idare etti. Celeborn, Amon Lanc merkezli yeni ve daha geniş bir ülke kurmak üzere halkını Anduin'den karşıya geçirdi. Celeborn ve Galadriel'in torunu Kraliçe Arwen'in ölümünden sonra Lothlórien ıssız bir hale geldi.
Coğrafya
Ülke, Moria'nın doğusunda Dumanlı Dağlar ile Anduin arasında yer alır. Ülkenin merkezi şerit halindeki ormanlık bir alanı güney kısmında bırakarak Anduin ile Gümüşdamarı ırmakları arasında kalmıştır. Ülkenin bu kısman elfler Naith demiştir. Ortak Lisan'daki adı ise Üçgen'dir. Caras Galdhon Şehri Naith'in en dar kısmında iki nehrin bir araya geldiği Egladil ya da Köşe denilen yerde inşa edilmiştir.

Evet arkadaşlar bu konumda bu kadardı. Umarım okurken keyif almışsınızdır. İyi günler, iyi forumlar diliyorum.
@Bjorn

Son düzenleme:

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Eline sağlık kadim dostum, çok güzel bir yazı olmuş.

Bende böyle güzel bir yazıya yakışır güzel bir fotoğraf atayım :ci:

Lothlorien.jpg

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Başarılı bir iş çıkartmışsın.

_Spiderus_

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
ELFLER EN ÜSTÜNDÜR !
Ben daha çok Altmeri Dominion'u destekliyorum ama elf elftir :)

Cranky

Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir.
Site Yöneticisi
Site Danışmanı
En iyi cevaplar
21
Başarılı bir konu olmuş.

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
ama böyle yaparsanız benim orta çağ zevkimi okşamış olursunuz ve fikirler beynimden dönüp dolaşır olmaz ki ama ;(