Form kullanmadan POST göndermek ?

Elfen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunu yapmak istememin nedeni misal kullanıcı giriş yapmaya çalıştığında bilgilerini yanlış girerse "Kullanıcı bilgileri yanlış" gibisinden bir uyarı mesajı verdiriyorum fakat bunu GET metodu ile yapmak zorunda kalıyorum bunun yerine hatalı giriş yaptığında $_POST['sonuc'] = false; gibisinden bir post yollamak istiyorum form kullanmadan fakat bir türlü beceremedim. Ajax ile vs yapılabilir diyorlar ama tam anlayamadım konu hakkında bilgisi olan ?

dikodoksit

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Giriş yapmak gibi işlemleri GET metoduyla uygulamaman gerek güvenlikten ötürü.

Ajax kullanarak deneyebilirsin. Form'a e argümanıyla onsubmit eventi ekleyip fonksiyonun başında 'e.preventDefault()' kullanarak sayfa yenilenmesini engelleyip sonrasında da Ajax ile dilediğin işlemleri yapabilirsin. Oldukça basit, burada temel anlamda anlatmıştım Php-Ajax entegresini.

edit: form kullanmadan diye belirtmişsin, videodaki gibi herhangi bir butona onclick event'i ekleyerek yapman da mümkün, yine de onsubmit ekleyip e.preventDefault() kullanmanı tavsiye ederim.

Alternatif:
Sürekli önerdiğim ama halen anlatmadığım Firebase teknolojisiyle gerçek zamanlı gir/çık işlemleri mümkün, php'ye hiç bulaşmadan halledebilirsin.

Son düzenleme:

Elfen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Giriş yapmak gibi işlemleri GET metoduyla uygulamaman gerek güvenlikten ötürü.

Ajax kullanarak deneyebilirsin. Form'a e argümanıyla onsubmit eventi ekleyip fonksiyonun başında 'e.preventDefault()' kullanarak sayfa yenilenmesini engelleyip sonrasında da Ajax ile dilediğin işlemleri yapabilirsin. Oldukça basit, burada temel anlamda anlatmıştım Php-Ajax entegresini.

edit: form kullanmadan diye belirtmişsin, videodaki gibi herhangi bir butona onclick event'i ekleyerek yapman da mümkün, yine de onsubmit ekleyip e.preventDefault() kullanmanı tavsiye ederim.

Alternatif:
Sürekli önerdiğim ama halen anlatmadığım Firebase teknolojisiyle gerçek zamanlı gir/çık işlemleri mümkün, php'ye hiç bulaşmadan halledebilirsin.
Gİriş yapma işlemini zaten POST ile uyguluyorum onda problem yok ben uyarı mesajından bahsediyorum kod üzerinde gösterirsem daha iyi olur sanırım ;
PHP:
if (isset($_POST['signin'])) {

$username = $_POST['username'];
    $password = md5($_POST['password']);

if ($username && $password) {
            $userwho=$db->prepare("SELECT * FROM sk_users WHERE username=:username and password=:password");
            $userwho->execute(array(
                'username' => $username,
                'password' => $password
            ));

$count=$userwho->rowCount();

if ($count > 0 ) {
                $_SESSION['username'] = $username;
                header("location:../index.php");
            } else {
                header("location:../index.php?stat=no"); // buradan bahsediyorum 
            }
        }
}

dikodoksit

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Gİriş yapma işlemini zaten POST ile uyguluyorum onda problem yok ben uyarı mesajından bahsediyorum kod üzerinde gösterirsem daha iyi olur sanırım ;
PHP:
if (isset($_POST['signin'])) {

$username = $_POST['username'];
    $password = md5($_POST['password']);

if ($username && $password) {
            $userwho=$db->prepare("SELECT * FROM sk_users WHERE username=:username and password=:password");
            $userwho->execute(array(
                'username' => $username,
                'password' => $password
            ));

$count=$userwho->rowCount();

if ($count > 0 ) {
                $_SESSION['username'] = $username;
                header("location:../index.php");
            } else {
                header("location:../index.php?stat=no"); // buradan bahsediyorum
            }
        }
}
Tamamdır, yine dediğim mümkün aslında anlamışım. Ve yine aynı şekilde Ajax kullanıp POST ile yapman mümkün, GET de mümkün tabi. Bu sorgulamayı, videodaki gibi php dosyasında yaptırabilirsin, başarılı olursa giriş yapar. Yani else kısmına Ajax ile döndürülecek veriyi koyabilirsin. Halen eksik anladıysam ya da anlamadığın bir kısım varsa özel mesajdan yazabilirsin, bazen kafam çok çalışmıyor :|.