Fortnite Ne Demek?

Zulu

Hurra, Die Welt Geht Unter.
Mesajlar
240
En iyi cevaplar
1
Beğeniler
151
Puanları
590
Ruh hali
gamer.png
fort.jpg


Yaz tatilinin son günlerinden iyi sabahlar efenim, bugün sizlerle son iki yıl içerisinde yaklaşık olarak elli milyon aktif oyuncuya sahip bir oyun olan "Fortnite'ı" inceleyeceğiz.

Nedir bu Fortnite?
Sanırım Epic Games'in Baş Tacı olan bir oyunu anlatıyorum şu an. Fortnite 25 Temmuz 2017 zamanında Ps4, Xbox one ve Pc platformları için satışa sunulmuş bir oyun. Oyunda iki farklı mod türü bulunmakta. Bunlardan biri Pve biri de Battle Royale'dir. Pve yani Save The World Mod'un amacı sabahları kaynak toplamak, yapı inşaat etmek ve görevleri tamamlamak; Akşamları ise gelen "zombi" türü yaratıkları yok etmek. Ancak tam sürümü çıktığında ücretsiz bir oyunu şu anda almak bence pek akıl kârı bir iş değil. Battle Royale ise herkesin "Player Unknown Battle Grounds (PUBG)'den"
kulak aşinası olduğu bir tarz. 100 kişilik bir topluluk uçan otobüs gibi bir araçtan aşağı atlar. Oyunda ister 4 kişiye kadar çıkabilen gruplarla ister de tek kişilik olarak yüz kişi arasından son kalan olmaya çalışırsın. Tabi ki bu oyun PUBG ile aynı özelliklere sahip değil. Farklı özelliklerinden en açığa çıkanı Fortnite'da yapı inşa edebiliyor olmamız. Ayrıca oyunda "shooter" oyunlarındaki gibi merminin hedef alınan noktaya direk gitmemesi veya rüzgar gibi gerçekçi efektleri de göze çarpmakta. PUBG'den sadece 4 ay sonra çıkmış olmasına rağmen onunla yarışabilen bu oyunun bana göre en büyük etkeni ücretsiz olmasıdır.
fortnite2.jpg


Fortnite Ne Demek?
Evet Fortnite sözcüğünün tam bir karşılığı bulunmamakla birlikte "Kale İnşası" olarak adlandırabiliriz. Bunun nedeni ise bana göre oyunda bulunan yapı oluşturma,kırma kurgusunun açığa çıkarılmasıdır. Oyunda 2 farklı mod var demiştik. Bunları ayrıca PvE ve PvP olarak da değerlendirebiliriz. Eğer Fortnite sadece PvP modunu çağrıştıran bir kelime kullansaydı PvE modu pek açığa çıkmazdı. Ancak hem PvE hem de PvP modunda yapı inşası bulunduğu için iki modu da bulunduran bir kelime kullandılar: "Fortnite".

Not: Şu anda erken erişimde olan Fortnite Pve modu Standart Kurucu Paket'i 59.99 tl , Deluxe Kurucu Paketi ise 99.99 tl gibi bir fiyatla satılmakta. Ancak Fortnite 2018 Yılında Pve modu tam olarak bittiğinde ücretsiz olacağını bildirdi.

Konumu okuduğunuz teşekkür ederim.​
 


Son düzenleme:

Üst