Yardım FPS sorunu..

mert667

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Arkadaşlar LoL de FPS Sorunum var. Minecraftta full ayarlarda gayet akıcı oynayaniliyorken LoL'de ilk 3 dakika, yani minyonların spawnlarına kadar 80 ila 100 fos arasında alıyorum. Minyonlar doğunca 20lere düşüyor. Isınmadan kaynaklı değil laptop ısısı aynı kalıyor. Performans ayarlarını yapmama rağmen böyle yani prizdeyken full performansı seçmeme rağmen yani sorun onunla alakalı değil. İütfen yardım eder misiniz.
Bilgisayar özellikleri;
i5 M480 1. nesil sanırım 2010 model
AMD Radeon HD6370M dxdiagda 6300 series yazıyor
8GB 1033 mhz ram

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Onu yap bunu yap diyerek vaktini almicam tek çözüm temiz bir oyun pc si.

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
2011'den kalma bir sistemle, ne kadar optimize ediliyor ne kadar düşük sistemlerle iyi çalışacak şekilde kodlanmış olsa bile, 2020'de sürekli güncellenen online bir oyunu oynamak zor olabilir. Sizin durumunuzda bu olabilir.

İlk önce en basit işlem olarak grafik ayarlarını en düşük ayarlara çekin ve çözünürlüğü düşük ama oyunu oynanmaz hale getirmeyecek bir çözünürlüğe çekin.

İkinci adım olarak oyun oynarken arkada çalışan uygulamaları kapatın. Eğer antivirüs kullanıyorsanız ya geçici olarak devre dışı bırakın ya da tamamen silin (eğer çok fazla korsan/tehlikeli uygulama, film vb. indirmiyorsanız ve bilgisayarınız virüs kaptığında ne yapacağınızı biliyorsanız). Windows 10'un kendi içinde bulundurduğu antivirüs işinizi görecektir.
Evet oyun oynarken sohbet etmek güzel ancak oyunu oynarken Discord, Skype gibi uygulamaları kullanmayın. (Veya Discord kullanacaksınız ayarlardan " Hardware Acceleration" ayarını kapatabilir, " Overlay" kısmından LoL için oyun içi arayüzü kapatabilirsiniz.)

Üçüncü adım size en pahallıya patlayacak adım: sisteminizi güncelleyin. Eğer imkanınız varsa kesinlikle yeni bir bilgisayara geçiş yapın.

mert667

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güncel bir bilgisayarım mevcut fakat masaüstü olduğu için diğer evime taşıyamıyorum, genellikle haftasonları diğer evde olduğum için laptobumu yanımda taşıyorum ki zaten o laptobun tamamen amacı medya. Dizi film v.b izlemek için. Fakat arada bir girsem kötü olmaz diye düşünüyorum.
Ayrıca önerdiğiniz çözümlerin hepsini denedim zaten halihazırda sorun bilgisayarın yetersizliğinden kaynaklanmıyor. Çünkü dediğim gibi ilk 5 dakika 100 fps civarlarında geziyor sonrasında herhangi bir ısınma olmadan fps 20lere düşüyor.Hem w10 hem w7de denedim aynı. Muadilleri olan aynı donanıma sahip laptopların fps testlerine baktığım zaman 100lerde. Sorunumu adam akıllı anlatamadım sanırım.

YeQiu

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öncelikle merhaba.
Minecraft, diğer oyunlara kıyasla RAM'e yüklenen bir oyun olduğundan dolayı RAM miktarın yeterliyse donması veya anlık FPS düşmeleri yaşaman daha zor. Fakat League Of Legends, Minecraft'ın aksine ekran kartına biraz daha yüklenen bir oyun. Verilen tavsiyeler FPS ortalamanı arttırabilir fakat düşmelerin önüne geçmen epey zor. En basit çözümü sistemini komple yenilemek olur. Fakat bütçen ona yetmiyorsa sistemine uyumlu biraz daha kaliteli bir ekran kartına geçebilirsin. Tabii bunu sırf bu mesajı gördüğün için yaparsan ve sonrasında geçmezse bana gelme :) Sadece tavsiye veriyorum.

Sorununun en yakın zamanda çözülmesi dileğiyle, iyi oyunlar.

mert667

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dostlar anlatamıyorum sanırım, sorun donanımsal bir sorun değil yüzde 90 yazılımsal. ilk 5 dakika 100 fps iken 5 dakikadan sonra 20lere düşüyor ve 30un üstüne asla çıkmıyor. işlemci ve GPU derecesi 70lerde sabit olmasına rağmen.

mert667

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ek olarak bu videoda ise GTA IV akıcı bir şekilde oynanabiliyor ki ben de birçok orta sınıf oyunu akıcı şekilde oynayabiliyorum. CS:GO 45 fps civarlarında geziyor orta ayarlarda.

YeQiu

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dostlar anlatamıyorum sanırım, sorun donanımsal bir sorun değil yüzde 90 yazılımsal. ilk 5 dakika 100 fps iken 5 dakikadan sonra 20lere düşüyor ve 30un üstüne asla çıkmıyor. işlemci ve GPU derecesi 70lerde sabit olmasına rağmen.

Yazılımsal sorun konusunda pek yardımcı olamayacağım ancak daha önce bakmadıysan League Of Legends oyununun yapımcısı Riot Games'in resmi sitesindeki destek bölümünde konu ile ilgili bir makale bulunuyor.

Konu ile alakalı destek makalesi linki

Umarım sorununu hızlıca çözersin de vadiye bir an önce geri dönersin! İyi oyunlar

Edit:

Açıklamanı tekrardan okuduğumda oyun ilerledikçe FPS'inin giderek düştüğünü fark ettim. Özellikle oyundaki bariz gelişmelerde FPS'in epey düşüyor gibi. Misal; Minyonların harekete geçmesi! Bu bence işlemcini değiştirmen gerektiği manasına geliyor olabilir çünkü işlemcine baktığımda 1.nesil olduğunu gördüm.

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
MSI Afterburner programı ile işlemci ve gpu kullanımlarınızı ve sıcaklıklarını düzenli olarak takip edin. Eğer işlemcinin kullanımı %100 ken ekran kartı %50-60 ise ya da tam tersi ise bir darboğaz sorunu yaşıyorsunuz demektir. Darboğazın yapılabilecek en uygun çözümü grafikleri yükseltmektir.