Duyuru Gamer & Minecraft Türkiye Forum Güncellemesi v1.4

Cardinal41

Ahanda Peynir
Site Yöneticisi
Mesajlar
986
Puanları
2,640
Ruh Hali


Gamer & Minecraft Türkiye Forum Güncellemesi v1.4

Herkese merhaba! Gamer & Minecraft Türkiye Forumu'nun daha iyi bir hal alması ve sizlerin isteği doğrultusunda yaptığımız yenilikleri ve değişiklikleri bu forum güncellemesi altında görebilirsiniz.
1. Soru Konuları
Forumumuzda henüz pilot aşamada olan sorular eklentisi ile destek bölümlerinde açtığınız soru bazlı konularda konuyu "Çözüm Bekliyor"dan; "Çözüldü" olarak işaretleyebilir, sorunuza verilen en iyi cevabı seçebilir ve başkaları tarafından seçilen en iyi cevaplarınız ile en iyi cevaplayanlar listesine adınızı ekleyebilirsiniz.


Kullanım:
İlgili destek bölümüne konuyu açarken, konu türünü "Soru" olarak işaretlememiz gerekiyor.

soru konusu.jpg

Sorunuza gelen cevaplardan en iyi cevabı seçebilir, veya seçtiğiniz en iyi cevabı kaldırabilirsiniz. Eğer herhangi bir cevabı en iyi cevap olarak seçerseniz, cevabını seçtiğiniz kişinin "en iyi cevaplar" kısmına 1 adet "en iyi cevap" eklenir.
en iyi cevap-1.jpg

en iyi cevap-2.jpg

Konunuzu "Çözüldü" veya "Çözüm Bekliyor" olarak işaretlemek için şu butonları kullanabilirsiniz:
çözüldü.jpg

çözüm bekliyor.jpg

Bilgilendirme:
 • Eğer alternatif hesaplar aracılığıyla en iyi cevap özelliğini kötüye kullanırsanız, alternatif hesap kuralının ihlali olarak değerlendirilip yaptırım uygulanacaktır.
 • Soru konularını destek bölümleri dışında troll amaçlı kullanırsanız uyarı alabilirsiniz.
 • Bu özellik şu an için Forum Destek Bölümü'nde kullanılmamakta, oraya açacağınız konuları; direkt "konu" olarak işaretleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir çeviri eksikliği veya yazım hatasına denk gelirseniz Forum Destek Bölümü'ne bildirebilirsiniz.

2. Spam Kuralını İhlal Eden Konu Başlıkları
Bildiğiniz üzere kurallar, konu başlıkları da dahil olmak üzere forumun her köşesinde geçerli. Spam kuralının;
 • içeriğin %50'sinden fazlası büyük harf içeren mesajlar ve konu başlıkları,
maddesini ihlal eden konu başlıklarını zaman zaman uyarı aracını kullanmadan düzeltsek de sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Bu güncelleme ile içeriğin %50'sinden büyük olan konu başlıkları ile konu açılamayacak.
spam.png


3. Mesaj Kutucuğunun Üstündeki Yeni Uyarılar
Forum yönetimi olarak yapmak durumunda olduğumuz bazı duyurular için bildirim aracını kullandığımızdan ötürü bazı olumsuz dönütler aldık. Bunun sonucunda geçtiğimiz forum güncellemesinde Mobil Portal aktif hale gelmiş olsa da duyurular için artık konu içindeki mesaj kutusunun üstünde yeni bir duyuru bölümü aktif olarak kullanılacak. Eğer isterseniz sağdaki çarpı işaretiyle kapatabilirsiniz. Bu özellik henüz pilot aşamada olduğundan dolayı kapattığınız zaman geri aktif etmeniz şimdilik mümkün olmayabilir. Üstünde hala çalışıyoruz.

mesaj_kutusu.jpg


4. Kurallardaki Değişiklikler
Son yaptığımız forum anketinden aldığımız dönütlere sonuç olarak, bazı yardım konularında Google'a sor gibi yanıtlara denk gelebiliyoruz, bu da genel olarak forum sisteminin amacına ters düştüğü için spam kuralına;
 • yardım konularına Google'a sor ve benzeri cevaplar vermek,
maddesi eklenmiştir. Ek olarak "Soru Konuları" güncellemesinin getirdiği "en iyi cevaplar" özelliğinin alternatif hesaplar aracılığıyla kötüye kullanılmasını önlemek adına alternatif hesap kuralına;
 • Soru konularında en iyi cevap sayısını arttırmak için kullanılmamalı.
maddesi eklenmiştir.


5. Forum Meclisi ve Danışman Üye
Yönetim olarak her ne kadar üye dostu olmaya gayret etsek de bu tahmin edebileceğiniz üzere bir yere kadar olabiliyor maalesef. Bu ve diğer sebeplerden ötürü oluşturduğumuz Forum Meclisinin başında olacak Danışman Üye; meclisi yönetmesinin yanı sıra, forumda belli bir düzeyde aktiflik gösterecek.


Danışman Üye'den:
* Forum üyelerinin nabzını tutması,
* Forum meclisini yönetmesi,
* Uygun gördüğü fikirlerle alakalı değerlendirmeler yapması ve iletmesi,
* Anketler düzenlemesi,
* Topluluğun büyümesi için fikir geliştirmesi,
* Üyelerin haklarını savunması,
* Sosyal Forumlar kategorisini aktif tutması beklenmekte.


Forum Meclisi'nde, ödül puanı olarak belli bir puanı geçmiş olan üyeler olduğundan dolayı, danışman üyeyi her ne kadar meclis seçecek olsa da adaylar Üye İlişkileri Bölümü'ne miting yapmak için konu açabilirler.

Bilgilendirme:
 • Danışman Üye etiketinin özellikleri en kısa zamanda buraya eklenecektir.
 • Bu fikir için @BurnerTroll'e teşekkür ederiz.
6. Yarışmalar, Etkinlikler ve Turnuvalar
Forum için belli bir etkinlik programı olmasa da forum yönetimi olarak elimizden geldiğince etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Bu forum güncellemesinden itibaren, genel zamanlar için söz veremesek de yıl başı, yarıyıl tatili, 23 Nisan, 19 Mayıs, yaz tatili, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi tarihlere özel olarak forum içi etkinlikleri aralıksız olarak yapmaya çalışacağız fakat oyun içi yarışma ve turnuvaları her zaman olmasa da etkinliklerin bazılarında görebilirsiniz. Unutmadan; herhangi bir etkinlik veya yarışma fikrinizi
Forum Destek Bölümü üzerinden bizlere bildirebilirsiniz.


7. Haftanın Skripti, Ayın Minecraft Plugini
Bildiğiniz gibi forumumuzda, topluluk ürünlerine olabildiğince yer veriyoruz. Forum yetkilileri olarak, Minecraft sunucularına, topluluk tarafından yapılan ve uluslar arası boyutta belli bir seviyeye ulaşabilecek olan mimari yapılara destek çıkıyoruz. Sunucu ödüllerine ulaşmak için bu bağlantıya, topluluk yapıları hakkında bilgilendirme için ise bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Bugün de, uluslar arası boyutta değerlenebilecek olan Skript ve Minecraft pluginlerinin yazarlarına, destek niteliğinde bir uygulama başlattığımızı belirtmiş olalım.

Detaylar: Duyuru - Minecraft Türkiye: Haftanın Skripti ve Ayın Minecraft Plugini


Diğer Güncellemeler
 • Oyun Haberleri, Oyun İncelemeleri ve Forum Dergisi Bölümleri artık yeni bir görünüme sahip.
 • GIF uzantılı avatarlar kısa süre içinde çalışır hale gelecek.
 • O anki ruh halinize göre, profilinizde gösterebileceğiniz emojiler olacak. Ruh hali seçmek için tıklayın.
 • Forumdaki ve yeni eklentilerdeki bazı yazım hataları ve çeviri eksiklikleri giderildi.
 • XF1'de kullandığımız yarışma harici unvanların tamamı eklendi. Unvan Talep Bölümü'nden talep edebilirsiniz.
 • Forum Müdavimi etkin etiketinin adı Eğlence Avcısı olarak değiştirildi.
 • :polis: Zabıta unvanı eklendi.
  • Şartları karşılayacak seviyede kural ihlali ve uygunsuz içerikli konuları rapor ettiğiniz takdirde, raporladığınız içeriklerin bağlantılarıyla birlikte Unvan Talep Bölümü'nden talep edebilirsiniz.
 • Müdavim
  unvanı eklendi.
  • Forumumuzun Discord sunucusunda belli bir düzeyde aktiflik gösterenler Unvan Talep Bölümü'nden Discord isim ve etiketleriyle birlikte talep edebilir.
 • Forum Meclis Üyesi madalyası eklendi.
  • Görünürde 3500 ödül puanına ulaşan kullanıcılar, Forum Meclis Üyesi Madalyası'nı talep edebilirler. Bu madalya kendilerine forumun işleyişi hakkında doğrudan yönetimle görüşme hakkını tanır.
Yararlı Bağlantılar

gamer.png


Forum hakkında istek, görüş ve önerilerinizi Forum Destek Bölümüne bildirebilirsiniz. Ayrıca, yapacağımız etkinliklerden haberdar olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Herkese iyi forumlar dileriz.
 


EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emektar Üye
Mesajlar
879
Puanları
2,350
Ruh Hali
Danışmanlık ha güzel bir şeye benziyor. İlgimi çekmedi değil. Müdavim unvanı da neyin nesi bu arada? Ayrıca burada sadece 3500 puan istiyor. Ama konuda Meclis'e girmenin şart olduğu da yazıyor. Bunu aydınlatırsanız biraz sevinirim.Forum Meclis Üyesi
Görünürde 3500 ödül puanına ulaşan kullanıcılar, Forum Meclis Üyesi Madalyası'nı talep edebilirler. Bu madalya kendilerine forumun işleyişi hakkında doğrudan yönetimle görüşme hakkını tanır.
 

Cardinal41

Ahanda Peynir
Site Yöneticisi
Mesajlar
986
Puanları
2,640
Ruh Hali
3500 Puan olup talep edilince direkt olarak meclise de girilmiş oluyor. Biraz karışıklık olmuş sadece farklı zamanlarda yazdığımızdan dolayı, düzelttik şimdi.
 

Jacops

Bedrock Kaşifi
Mesajlar
1,629
Puanları
5,280
Ruh Hali
Yenilikler her zaman başarıyı ayakta tutar, Başarıda her zaman sizi daha iyi yerlere getirir.
Çok güzel çalışma olmuş @Cardinal41 :şapka:
 

İnanılmaz

YASAKLANDI
Mesajlar
933
Puanları
2,850
Ruh Hali
İyi de 2 yıl geç kalınmadı mı ? İsyan k(b)anlı bir yola başvurularak etkisiz hale getirildi çünküsü. Sanırsam Fransız (200-300 yıl önceki )sistemi örnek alındı.
 

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Site Yöneticisi
Mesajlar
3,234
Puanları
7,440
Ruh Hali
Bu arada belirtmiş olalım; profil görseli olarak eskiden yüklediğiniz görsel GIF olsa dahi, teknik olarak PNG formatına dönüştüğü için güncellenmedikçe çalışmayacaktır. Profil görselinizi GIF haliyle tekrar yüklerseniz çalışacaktır.

Ayrıca ruh halleri güncellendi!
Screenshot_1.png