Hearts Of Iron IV Eğitim Serisi Bir: Temel Başlangıç #1

Onuuk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Hearts Of Iron IV

Hearts Of Iron IV geçen sene yaz aylarında çıkmış Paradox’un oyunlarından bir tanesi. Biliyorsunuzudur ki Paradox’un çıkartığı bir sürü oyun vardır örnek vericekisek Europa Universelis IV gibi strateji oyunlarının yaratıcısı olan Paradox’un oyunu olan Hearts Of Iron IV nasıl oynanacağını ve inceliklerini anlatacağım.

Bu günkü konuda temel olan sanayi, araştırma, oyunun temel kontrolleri ve focuslara bakacağız. İlk öncellikle oyunun kısa bir hikayesini anlatayım İkinci Dünya Savaşında geçen bu oyunda 3 taraf var komünistler (Sovyetler), faşistler (Nazi Almanyası) ve demokratik olanlar (Fransa,İngiltere) bu taraflardan birine gitmek oyunun tarihini değiştirecektir örneğin Almanyaya savaşı kazandırabilirsiniz ama bunun için önümüzde çok yol ve engel var öğrenmemiz gereken her şeyi öğrendikten sonra dünyanın fethine başlayabiliriz (muhahaha)

Temel Kontroller

Temel kontroller basit ve oyundaki akıcılığı sağlıyacaktır. Zaman sağ üst köşede bulunur beş ayrı hız modu vardır bir en yavaş ve beş en hızlıdır. Space yani boşluk tuşu zamanı durdurur.

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı1.PNG

Sanayi

Sanayi gelişmenizde en temel öğedir öncelikle birkaç askeri fabrika inşa ederek silah, top, yardım kiti tarzı eşyaları ordunuza katarak ordunuzu güçlendirip artanlarla ise de yeni birlikler eğitebilirsin sanayi kısmına gelerek yeşil fabrikayı seçtikten sonra (Military Factory) istediğin alana tıklayarak fabrikanın inşasına başlıyabilirsin fakat ne kadar fazla sivil fabrikan varsa o kadar hızlı fabrika inşa edersin. Sivil fabrikalar turuncu renktedir ve İngilizce üstünde (Civillian Factory) yazar.

Ekran Alıntısı4.PNG

Ekran Alıntıs6ı.PNG

Araştırma

Araştırma kısmı ise teknolojilerinizin geliştirmenizi sağlar örneğin nükleer teknolojyi araştırıp düşmanlarınızın kafasına atabilirsiniz. Araştırma kısmı basittir fakat araştırma üzerinde yazılan araştırma tarihine dikkat etmelisiniz.

Focuslar

Focuslar ülkenizin öğrenicekleridir focuslar 70 gün sürer ve ülkenize çeşitli şeyler kazandırır ama birkaç çeşit focus ağacı vardır bu durumda majör ve minör olarak ikiye ayrılır majörler yani savaşa katılmış olanlar ve minörler Türkiye, Yunanistan gibi ülkeler minör ülkelerin focus ağaçları aynıdır fakat majör ülkelerin her birinin focus ağacı farklıdır. Focuslar size politik güç insan gücü ve fabrika kazandır veya araştırmalarda sürenin kısalması gibi olaylar.

Ekran Alıntısı3.PNG

Salı Günü: Diplomasi Ve Savaş Yapmayı Öğreneceğiz​

Rainman

Cenk Sarikaya
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Vayy cok gelistirmisler oyunu. 3 oynuyordum ben. Bas agrisiydi

Won5

Patates Avcısı
En iyi cevaplar
0
Paradox HOI serisini bu tip oyunlara yeni başlayan oyuncular için değiştirmeye çalışıyor gibi.
Umarım HOI5 daha zor olur.

Onuuk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Paradox HOI serisini bu tip oyunlara yeni başlayan oyuncular için değiştirmeye çalışıyor gibi.
Umarım HOI5 daha zor olur.
Öyle, olduğu kesin Paradoxun çıkardığı son oyunlardan bir tanesi olan Stellaris çok basit ve çok kolaydı oyunlar artık eski zorluğunda değil. EU4 öyle zordu ki HOI4 kolay yapmaya karar verdiklerini düşünüyorum.