HP laptopunuz bütün oyunlarda kasıyor mu? Konuya göz atın!

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

emrah4434

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhabalar arkadaşlar başlık tada belirtiğim gibi laptopunuz var ve bütün oyunlarda kasıyormu markası hp olmasına gerek yok
İkitane ekran kartınız olabilir onun için bu konuyu inceleyiniz.
İkitane ekran kartiniz olup olmadiigina aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştılarından bakabilirsiniz.
Buyrun Çözüm
ntel ve AMD değiştirilebilir grafik kartı olanlar, bilgisayarlarından oyunlarda ve 3D uygulamalarda yeterli performansı alamadıklarından şikayetçiler. Bu konuda gerek bana sorular gelmekte, gerekse internette birçok forumda bu konu açılmakta.

Eğer değiştirilebilir grafikleri sadece uygulama bazlı olarak ayarlayabiliyorsanız, muhtemelen birçok oyunu olması gerekenden daha düşük performansla oynuyorsunuz.

Bu yazıda bu sorunu çözmenin yolunu anlatacağım.

Değiştirilebilir Grafik Kartı Ne Demek?
Bilgisayarınızda iki tane grafik yani ekran kartı (ya da çipi) bulunmakta demek. Yeni bilgisayarlarda bu işlemciye entegre gelen Intel’in görüntü kartı ve AMD (eski adıyla ATI) ya da nVidia’nın bir kartı olarak karşımıza çıkmakta. AMD işlemcilerin de benzer çözümleri bulunmakta.

Peki buna neden gerek duyulmakta?

Yüksek düzey grafik işlemeye yalnızca oyun oynarken ya da ağır uygulamaları kullanırken ihtiyaç duyuyoruz. Ekran kartı ise bir taşınabilir bilgisayarın pilini en çok tüketen bileşenlerden biri. Öyleyse günlük işlemlerimiz için (Internette gezinmek, HD video izlemek, basit 3D oyunları oynamak gibi) yeterli olacak bir ekran kartı çok güçlü bir ekran kartından daha az enerji tüketecek, daha az ısınacaktır. Buradan yola çıkarak, yeni nesil bilgisayarların çoğunda değiştirilebilir grafikler altında iki görüntü işlemcisi gelmekte.

Bunlardan birini, genellikle işlemciye entegre olanı; basit uygulamalarla kullanılıp enerji tasarrufu sağlarken, diğerini sadece güç gerektiren işlemler için kullanılıyor, ya da bu şekilde düşünülmüş.

Hem nVidia hem de AMD ekran kartları için bu işlem iki şekilde gerçekleşebiliyor:
  • İki kart arasında yanlızca bir oyun ya da güç gerektiren bir uygulama açıldığında veya kapandığında geçiş yapılıyor. Düşük ekran kartı, güç gerektirmeyen tüm işlemler için kullanıyor.​
  • İki kart arasında kullanıcın isteğine göre geçiş yapılıyor ya da örneğin sadece pildeyken düşük özellikli grafik işlemci kullanırken; bilgisayar fişe takılıyken güçlü ekran kartı kullanılıyor.​
Fabrika ayarı olarak genellikle birinci yöntem kullanılıyor. Ancak bunun belirli eksileri var:
  • Oyun ve uygulamalar, ekran kartı sürücüsü ve yardımcı uygulaması tarafından tanınmadığında geçiş işlemi gerçekleştirilemiyor.​
  • Yeni çıkan uygulamalar tanınmadığından onların eklenmesi bekleniyor.​
  • Bazen tanınsa bile ikinci ekran kartı gerçek performansıyla çalışamayabiliyor, uygulamalar hangi kartın kullanımda olduğunu anlayamıyorlar.​
Eğer grafik kartınız bu birinci yöntemle çalışıyorsa, muhtemelen oynadığınız oyunlardan olması gerekenden daha düşük FPS alıyorsunuzdur.

Bunun çözümü ise ikinci yönteme geçmek.

Nasıl Geçilir
Aşağıda yazıyı HP markası ve Intel+AMD kartlar için anlatacağım ancak birçok laptop için benzer ayarlar bulunmaktadır.

1- BIOS güncellemesi ve en son grafik kartı sürücüsünü edinin:

HP için bu adresi ziyaret edin: http://www8.hp.com/tr/tr/support-drivers.html

Öncelikle ekran kartınızın en son sürücüsünü indirip, en son sürücüde bu geçiş işlemini değiştirebileceğiniz bir seçenek olup olmadığını kontrol edin. Örneğin her uygulama için güçlü grafik kartınızı kullanabiliyorsanız, o şekilde ayarlamak tüm oyunlar için daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer bu şekilde ayar yapamıyorsanız ve sadece uygulamalar için tek tek hangi kartın kullanılacağını ayarlamanız gerekiyorsa devam edin.

En son BIOS güncellemesini indirip BIOS’unuzu güncelleyin. Bazı bilgisayarlarda aşağıdaki ayarlar sadece BIOS güncellemesi sonrasında yapılabilmekte.

2- Mod Değişikliği

Bilgisayarınız açılırken ESC‘ye basın ve F10‘u seçin.

System Configuration kısmından Switchable Graphics Mode ‘yi Fixed olarak ayarlayın.

Exit kısmında Exit Saving Changes‘i seçerek değişiklikleri kaydedin.

Şimdi masaüstünden Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır‘ı seçtiğinizde şuna benzer bir ekran çıkması gerekmekte.

Bunu yaptıktan sonra Windows Deneyim Dizini puanınız ve oyun performansınız önemli ölçüde artmaktadır.
Yardımcı Olabildiysem Bir Beğeni Yeter.​

Schenteinel

Marangoz
En iyi cevaplar
0
2. Rehber Konumuydu Bu Moderatorluk Cok İstiyosun Galiba :)

batman10

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hp laptobum yok ama emek harcamissin

Nokia 3310'dan Tapatalk Kullanılarak Önce Jüpiter'e Sonra MinecraftTürk'e Yollandı

LordOfRavens

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yararlı. Benim de iki ekran kartı var, minecraft ile bir sorun yaşıyorum. AMD ile oynarsam odun kırınca lav ve su hariç her şey görünmez oluyor. Fazladan konu açılmaması için buraya yazdım.

emrah4434

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yararlı. Benim de iki ekran kartı var, minecraft ile bir sorun yaşıyorum. AMD ile oynarsam odun kırınca lav ve su hariç her şey görünmez oluyor. Fazladan konu açılmaması için buraya yazdım.
Bilgisayarın hp ise bunu yap aynısı bende oluyordu yazılımdan kaynaklanıyor bunu biostan yaptıktan sonra düzelir.Amd oynarsan daha iyi olmalı onun için biostan ayralamasını yapmalısın.

LordOfRavens

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Teşekkürler.
Windows 8'de BİOS ayarlarına nereden gideceğim? Bir türlü bulamadım.

Son düzenleme:

emrah4434

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Teşekkürler.
Windows 8'de BİOS ayarlarına nereden gideceğim? Bir türlü bulamadım.
Windows 8 den biosa girmiyorsun bilgisayar ilk açılınsa esc f1 gibi tuşa basın diyor her bilgsayarda değişik olur tuş o tuşa basarak biosa girebilirsiniz ama ayarlarıyla kurcala mayınız bilgisayarınızın bozulma ihtimali olabilir.Sadece benim dediklerimi yapınız.[DOUBLEPOST=1393063334,1391801557][/DOUBLEPOST]Bu işlem windows 8 içinde uyumludur ama hp nin sitesinden son güncel windows 8 uyumlu drivers yüklüyse sorun çıkmadan olacaktır.
Hp ekran kartı sürücülerini son sürüme güncelleşmediği için güncel sürücüleri yüklemek için bir konu yazacağım.

LordOfRavens

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Genel ayarların orada BİOS'u buldum oradan gidiliyor. :D

emrah4434

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bios Windows içinde deyildir bazı anakartlarda bios windowsun içinden yada reset tuşuna basılarak açılır veya bazı ayarlar windows içindeki anakartın programlarıyla yapılır ama bu hp laptoplarda olacağını sanmıyorum siz doğru yere girdiğinizden eminmisiniz? Bilgisayarınız ilk açıldığında bir tuş söler esc,del gibi tuşlar onlara basarak girilir biosa hp de bu çoğunlukla esc dir.

LordOfRavens

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Benimkinde ilk açarken girilmiyor BİOS'a. Genel ayarlarda gelişmiş başlangıç yapmak gerekiyor. O yüzden doğru yere girdiğime eminim.

atay17

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
HP Laptopum yok ama bilgisayarım çift ekran kartlı ve ekran kartını değiştiremeyen bir arkadaşım var.(Benimkiyle aynı bilgisayardan hani şu plastik kasalı hemen dökülen Casper laptoplardan.)Bu konu onun sorununu çözmeme yardımcı olabilir.Teşekkürler.

Edit:Biri AMD Radeon 68xx(Tam olarak hatırlamıyorum) diğeri Intel HD Graphics Family.

emrah4434

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
HP Laptopum yok ama bilgisayarım çift ekran kartlı ve ekran kartını değiştiremeyen bir arkadaşım var.(Benimkiyle aynı bilgisayardan hani şu plastik kasalı hemen dökülen Casper laptoplardan.)Bu konu onun sorununu çözmeme yardımcı olabilir.Teşekkürler.

Edit:Biri AMD Radeon 68xx(Tam olarak hatırlamıyorum) diğeri Intel HD Graphics Family.
Bu konuyu kullanabilir ama sürücülere güncelleme gelmiyorsa başka bir şekilde güncelleme şekli var yakında onuda gösterecem.