1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1 MAYIS ÖNEMİ VE TARİHÇESİ NEDİR?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır..

TÜRKİYE'DE 1 MAYIS TARİHÇESİ

Ankara'da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı. 1 Mayıs 1923'te de ilk kez "resmi" olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra 27 Mayıs 1935 tarihli "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" ile 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak kabul edildi.

1980 Darbesi sonrası resmi tatiller arasından çıkarılan 1 Mayıs, 2009 yılında tekrar resmi tatil olarak ilan edildi. 2010 yılında uzun bir aradan sonra en geniş kapsamlı kutlamalar gerçekleştirildi. Resmi rakamlara göre 140 bin, gayriresmi rakamlara göre 500 bin kişinin katıldığı kutlamalar Taksim Meydanı'nda olaysız bir şekilde gerçekleşti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde tüm işçilerin bayramını kutluyoruz...

Donov4n

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
116061
Kutlu olsun.png

1 Mayıs kutlu olsun.

Donov4n

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Evet, haklısın bilindiği üzere orak ve çekiç, orak sosyalizm ve çekiç komünizm olmak üzere iki şeyi temsil eder. Asla orağın kadın emekçileri, çekicin erkek emekçilerin iddia edildiği bir logo değildir. Sadece sosyalist ve komünistler kullanabilir, pardon hemen düzeltiyorum bir mayıs kutlu olsun yerine "yaşasın komünizm ve sosyalizm" yazdığım için.

Inanilmazz

Reelin and Rockin
En iyi cevaplar
0
1 Mayısı seviyorum, kominizmi sevmiyorum, kominizm ve 1 mayısı kesinlikle ayırmam gerekir. Yoksa 1 Mayısı sevemem, kominzmi sevemeyeceğime de göre en iyisi oraya "işçilerin bayramıdır" yazayım da, hey dur kominizm neyi savunuyordu ?
Bu arada Louisville eski konferede üyesi bir şehirdir, o zamanlar hala konferedasyonun etkisi altında olduğu için siyahilere karşı böyle tutumlar sergilenebiliyordu. Herkesin yanlış anladığı "Amerika'da ırkçılık vardı" olayı aslında "Konferedasyon'da ırkçılık vardı" olayıdır. Konferedasyon Amerikalılığı ya da onların deyişiyle yankee'liği kesinlikle reddederdi. Bu yüzden ön yargıyı konferedasyon için kullanın. Tabii şu an eski konferedasyon şehirleri de ırkçılığa karşıdır, kkk'nın görüşünden kimseler hala bulunduğu ve dünyada her zaman bulunacağı için ırkçılık devam etmektedir.

Son düzenleme:

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1 Mayısı seviyorum, kominizmi sevmiyorum, kominizm ve 1 mayısı kesinlikle ayırmam gerekir. Yoksa 1 Mayısı sevemem, kominzmi sevemeyeceğime de göre en iyisi oraya "işçilerin bayramıdır" yazayım da, hey dur kominizm neyi savunuyordu ?

Komünizm herşeyi kısıtlar tek düze sistemdir ve komünizmde inanç yasaktır. Din yoktur. Komünizmi 1 mayısla eşleştirenlere gülüyorum.

Inanilmazz

Reelin and Rockin
En iyi cevaplar
0
Komünizm herşeyi kısıtlar tek düze sistemdir ve komünizmde inanç yasaktır. Din yoktur. Komünizmi 1 mayısla eşleştirenlere gülüyorum.
Komünizm bunlarla sınırlı değildir çok daha fazlasıdır. Ve bir görüşten bu kadar nefret etmeyin, hiçbir görüşten nefret etmeyin. Çünkü görüşlerden nefret edilmez aynı zamanda görüşlere sevgi de duyulmaz, görüşler sadece öğrenilir. Bu bir taşa aşık olmak ya da bir taştan nefret etmeye benzer.

TheGodFather

Emekli
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
1 Mayıs, Komünizm'in bir bayramı veya kutlaması asla değildir. Komünizm'de sınıflandırma olmadığından ve Komünizm'in her zaman güçsüzün yanında bulunmasından (iş adamı ve çiftçi atışmasında her daim çiftçiyi destekler gibi) dolayı bu tür şeyler Komünizm ile anılıyor. İşçi, çiftçi vs. Fakat bugün işçilerin bayramıdır. Onların haklarının korunma günüdür.

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
kahramanmaraş'tan şanlıurfa'ya 1 mayıs kutlamalarına giden işçi minibüsü kaza yaptı, 5 kişi hayatını kaybetti 14 kişi yaralandı.

Donov4n

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Amacım 1 Mayısı komünizm veyahut benzer bir görüşle bağdaştırmak değildi. Sadece bu düşüncelerin emekçiyi savunduğu için paylaştım. Konu sapacak gibi olmadan söyleyeyim.

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Amacım 1 Mayısı komünizm veyahut benzer bir görüşle bağdaştırmak değildi. Sadece bu düşüncelerin emekçiyi savunduğu için paylaştım. Konu sapacak gibi olmadan söyleyeyim.

Hiçte savunduğu yok bence araştırmayı öğren biraz gençlerimizin beynini çalıyor bu düşünce ama aslında hiçte eşit bir politikası yok.

Inanilmazz

Reelin and Rockin
En iyi cevaplar
0
Farkındaysanız bende araştırma dedim. Araştırma sadece internette mi yapılır.
Konunun "internetten" alıntılandığını bildiğim için böyle bir çıkarımda (araştırmadan kastınının internet olduğunu) bulunabileceğimi düşünüyorum.