Minecraft'ın 10. Yıl Dönümü'nde Yok!

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali

116270

Minecraft'ın 10. Yıl Dönümü Notch'suz Geçecek

Minecraft Türkiye'nin tüm üyelerine merhabalar.

Son günlerde bazı soru işaretlerine sebep olan çeşitli belirsizliklerin ardından şaşırtıcı bir açıklamada bulunan Microsoft, Notch'un görüşlerinin ve yaptığı yorumların, Microsoft'un veya Mojang'ın görüşlerini yansıtmadığını ifade ediyor!

Bildiğiniz gibi, Minecraft neredeyse on yıla yakın süredir bilgisayarda, tabletlerde, oyun konsollarında ve dolayısıyla evlerimizde... Minecraft'ın halka açık ilk sürümü 17 Mayıs 2009 tarihinde yayınlandı ve oyun dünyasında kalıcı bir yer edinmeyi başaran bir yolculuğa yol açtı; yıllar yılı oyun gelişti ve meraklılarını heyecanlandıran çeşitli etkinliklerle, sevenlerini ortak bir paydada buluşturdu. Bildiğiniz gibi Minecraft'ın maskotu olarak nitelendirilebilecek bir karakter, halen oyuncuların kalbindeki yerini korumakta. Minecraft için 10. yıl dönümü kutlanacakken, oyun tarihinin önemli bir kısmında rol oynayan Markus "Notch" Persson etkinliğin bir parçası olmayacak.

Variety Media'ya konuşan bir Microsoft çalışanı, "Onun yorumları ve görüşleri Microsoft'un veya Mojang'ın görüşlerini yansıtmıyor ve Minecraft'ın temsilcisi değil." dedi. Geçen mart ayında, Minecraft başlatıcısında (launcher) bulunan "Notch tarafından yapıldı." ve "Notch'un Eseri" gibi ifadeler içeren kısımlar açılış ekranından kaldırıldı. İlgili güncellemede, launchera eklenen içeriklerle beraber yapılan bu düzeltmeye rağmen, Notch'un adı halen oyunun jenerik (credits) kısmında yer almakta.

Persson, Minecraft'ı 2014 yılında Microsoft'a sattı ve o zamandan beri tartışmalı tweetleri vasıtastıyla Minecraft'ın gelişiminde -bir nevi- etkili birisi olmuş oldu. Topluluk oyuncuları arasında söylendiği şekilde, Microsoft, oyunu yaratıcısından farklı yerlere taşımak istiyor olabileceği gibi bunu yaparken kendi hakkını da korumaya çalışıyor olabilir. Notch, son beş yıldır Minecraft'ın geliştirilmesi konusunda, ekipte olmadığından dolayı bir şeyler yapmıyorken; oyunu oynayan, geliştiren, çalıştıran ve destekleyen insanların emeklerinin kıymetli ve yok sayılamaz nitelikte olduğu bir kez daha belirtiliyor.

10. yıl etkinliğinde, nice on yıllar boyunca süre gelecek bu oyunun (imtiyazın) geçmişine, şimdiki haline ve heyecan verici geleceğine büyüteç tutulacak. Minecraft aylık 91 milyondan fazla oyuncuyla, inşaa oyunu ve hayatta kalma oyunu kategorileri tarihinde -Tetris'in ardından- en çok satan ikinci video oyunu olduğuna göre 10. yaşını heyecanla kutlayacak olması kaçınılmaz ve şart olmuş olacak. Minecraft'ın 10. yıl dönümü 17 Mayıs'ta gerçekleşecek.

İyi forumlar.

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
Evet kendi eserinizden dışlanmanız hoş değil ama Notch homofobik tweetleri ile kendi topuğuna sıktı sadece.

Ek olarak 2 Milyar dolar aldıktan sonra Notch'un bu olayı takacağını sanmam

Emristyy

Overisty Universe
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Notch bütün Minecraft oyuncularına ihanet etti ama iyi ki de etti.

BornToKillTR

Fikirlere Kurşun İşlemez
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Adam parayı buldu napsın ki

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
notch yeni bir minecraft çıkarsa da oynasak

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
notch yeni bir minecraft çıkarsa da oynasak
Aslında Hytale'a doğrudan destek verme ihtimalinin olabileceğini düşünmüştüm; yaptığı açıklamada Hytale'ı yerer şekilde başladığı cümlelerini, onu över şekilde bitiriyor. Dolayısıyla doğrudan destek vermese de göz kırpmış olduğu kesin.

Ekli dosyalar

• mutlu-yıllar-cardinal.gif
    mutlu-yıllar-cardinal.gif
    41.1 KB · Görüntüleme: 324

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Aslında Hytale'a doğrudan destek verme ihtimalinin olabileceğini düşünmüştüm; yaptığı açıklamada Hytale'ı yerer şekilde başladığı cümlelerini, onu över şekilde bitiriyor. Dolayısıyla doğrudan destek vermese de göz kırpmış olduğu kesin.
Bende böyle olduğunu düşünüyorum :thinking:

BornToKillTR

Fikirlere Kurşun İşlemez
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Eğer Notch Hytale'a destek verirse Minecraft devri kapana bilir (az da olsa)

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Notch'u bilmem ama ben olsam bir para uğruna oyunumu satmazdım. Maddi durumum sıkıntılıysa düşünebilirdim.

MehmetChik

İnsan beklentisi kadar mutludur.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar dolayısı ile çıkarıldığını düşünüyorum. Ayrıca adam oyunu geliştirmeyi yıllar önce bıraktı. Bu sürümlerde bir emeği olmadığı için çıkarıldığı da düşünülüyor.

116385

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
Her ne kadar Java Edition'u çok iyi kodlamamış olsa da kendisi kraldır.
Her zaman değerli kalacak, tüm Minecraft topluluğunda.

Hytale adam olsa iyi olur da adamların ne zaman çıkartacağı belli değil o kadar anlatıyorlar dediklerinin yarısı bitmiş olsa çoktan çıkmıştı oyun. sadece anlatıyorlar.
2.5 Milyar kime verseler gözü döner burada ben satmazdım demesi kolay.

Notch adamdır. Gerisi yalandırsjsj

Moderatör tarafından düzenlendi:

MavPir

Maviş Pırıl
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Her ne kadar Java Edition'u çöp gibi kodlamış olsa da kendisi kraldır.
Her zaman değerli kalacak, tüm Minecraft topluluğunda.

Hytale adam olsa iyi olur da adamların ne zaman çıkartacağı belli değil o kadar anlatıyorlar dediklerinin yarısı bitmiş olsa çoktan çıkmıştı oyun. sadece anlatıyorlar.
2.5 Milyar kime verseler gözü döner burada ben satmazdım demesi kolay.

Notch adamdır. Gerisi yalandırsjsj
Şu an gidip notchu tokatlayabilirim çünkü milletde nası diyim gıcık oyun biirisi mayıncıraft diye sokakta blok koyarak mc karakteri gibi koşma taklidi yapıyor :D millet bozuldu la :D ama ben kaynağı şu ülke varya adana merkez şarkısı çıkmadan önce normaldi sonra bi değiştik en güzel millet biziz :) neyse bunu niye sösylediysem neyse

Notch; herzaman KRAL OLAMAZ bence