iOS Sürüm Düşürme

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel bir Ocak akşamından hepinize merhaba!
Uzun bir aranın vermiş olduğu nahoş tembelliği üzerimden atmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum, bu tembelliği de en iyi yazı yazarak atabilirim sanırım.. :ci: :)

Hazırladığım bu konumda sizlere Apple ürünlerinin sürümlerini düşürüp yükseltmeyi anlatacağım. Yazılımsal problemi olanlar, performans düşüşünden şikayet edenler veya en güncel sisteme sahip arkadaşlar için yararlı bir konu olmasını diliyorum.

İşlemlere başlamadan önce İphone'umu Bul özelliğini kapatmamız gerekiyor. Bu işlem için Ayarlar>[İsminiz]>iCloud>iPhone'umu Bul yolunu izliyoruz ve bu özelliği devre dışı bırakıyoruz. Ayrıca ekran kilidini de kaldırmamız gerekiyor.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarımızda iTunes'un en son sürümünün yüklü olduğundan emin oluyoruz, yüklü değil ise yüklüyoruz.

iTunes yüklenirken, telefonunuzdaki verileri yedekleyebilirsiniz.

Şimdi ise aşağıda Spoiler içerisinde belirttiğim siteye giriyoruz.

ipsw.me

Buradan cihazımızı seçiyoruz.

Hemen ardından da cihaz modelimizi seçiyoruz.

Not: Cihazınız Amerika'dan geldiyse Gsm; Asya, Afrika vb yerlerden aldıysanız Global yazan modeli seçmelisiniz.

Benim telefonum 5s olduğu için 5s'i seçiyorum. Ancak ben telefonumu restore ettiğimden dolayı buradan sonra konuya resimsiz olarak devam edeceğim.

Yukarıda gördüğünüz yeşil renkli bölüm imzaları açık olan sürümleri göstermektedir. Bu sürümlerden birini indirip iTunes ile yükleme yapabilirsiniz ancak kırmızı renkli bölümdeki sürümleri imzalar kapandığı için indiremezsiniz.

Yeşil renkli bölümden dosyamızı seçip indiriyoruz. Dosyamız indikten sonra masaüstüne çıkarıyoruz.

Ardından son sürümünü yüklediğimiz iTunes'u açıyoruz. Bu esnada cihazımız kapalı konumda olmalıdır.

Usb kabloyla cihazı bilgisayara bağlıyoruz.

iPhone 7 ve üzeri cihazlar için cihaz açma-kapama + ses kısma tuşuna, iPhone 7 ve altı cihazlar için ana ekran tuşuna ve açma-kapama tuşuna aynı anda basıyoruz ve telefonumuzda iTunes logosu çıkana kadar bekliyoruz.

Bu esnada bilgisayarınızda iTunes, kurtarma modunda bir iPhone/iPad buldu yazısı çıkacaktır.

Buradan sonra iTunes'ta Güncelle ve Geri Yükle adlı iki seçenek çıkacaktır. İndirdiğimiz sürümü seçmek için Shift+Güncelle kombinasyonunu uyguluyoruz ve yükleme başlıyor.

Artık sürümü yükseltilmiş/düşürülmüş tertemiz bir cihaza sahipsiniz :)

Başka bir konuda görüşmek dileğiyle...[/SPOILER]

Son düzenleme:

ShortPallMall

AtinaSaga.Com Türkiyenin ilk MMOSurvival sunucusu
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
iphone kullananlar böyle bişeyin olmadığını düşünüyodu artık ios düşürmenin olduğunu anlarlar

KilllerDragons

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Var da ios 11 altındakinlerin dijital imzaları kaldırılıyor ve bu ios maşallah büyüyor updateler little gözüküyor D:

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Var da ios 11 altındakinlerin dijital imzaları kaldırılıyor ve bu ios maşallah büyüyor updateler little gözüküyor D:

O kapanma sürelerine dikkat edildiği sürece sıkıntı yok, imzalar kapandığında yüklemeye çalışılırsa (benim gibi :() malesef sonuç hüsran olabiliyor :(

Dpelqpleq_

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Yalnız site resmi değil, bir sıkıntı olmasın? Garanti kapsamından çıkarır mı merak ettim. Yinede en iyisi belli aralıklar ile bilgisayara yedekleme yapmak. Sürüm yükseltsen bile sıkıntısız geri dönersin.

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Eyvallah. IOS sürümünü güncellersem ki çok zor ihtimal, bu yazıyı okurum. :)

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yalnız site resmi değil, bir sıkıntı olmasın? Garanti kapsamından çıkarır mı merak ettim. Yinede en iyisi belli aralıklar ile bilgisayara yedekleme yapmak. Sürüm yükseltsen bile sıkıntısız geri dönersin.

Ben bizzat kendi telefonuma uyguladım. Ama malesef ki düşürmeye çalıştığım sürümün imzaları kapanmıştı :( Bu yüzden iOS 11 sürümünü indirip kurdum. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı ve gayet sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ancak imzalar kapandığı için sürümlerin yalnızca betasını (dilersen) yükleyebiliyorsun ki, beta sürümlerde de hatırı sayılır sorunlar çıkabiliyor. Çıkabiliyor değil çıkıyor. Site resmi olmamakla birlikte, içerisinde barındırdığı sürümleri direkt olarak Apple sunucularından indirmemizi sağlar. iTunes'tan daha hızlıdır bu konuda ve de Apple sunucularından kaynak aldığı için güvenilirdir.

Bunu aşağıdaki resimden de görebilirsin;

Garanti kapsamını nasıl etkilediğini gelecek hafta Apple Destek'i arayıp öğreneceğim, internette bununla ilgili kaynağa rastlayamadım. Öğrendiğimde konuya not ederim.

Eyvallah. IOS sürümünü güncellersem ki çok zor ihtimal, bu yazıyı okurum. :)

Hangi sürümü kullanıyorsun?

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben bizzat kendi telefonuma uyguladım. Ama malesef ki düşürmeye çalıştığım sürümün imzaları kapanmıştı :( Bu yüzden iOS 11 sürümünü indirip kurdum. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı ve gayet sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ancak imzalar kapandığı için sürümlerin yalnızca betasını (dilersen) yükleyebiliyorsun ki, beta sürümlerde de hatırı sayılır sorunlar çıkabiliyor. Çıkabiliyor değil çıkıyor. Site resmi olmamakla birlikte, içerisinde barındırdığı sürümleri direkt olarak Apple sunucularından indirmemizi sağlar. iTunes'tan daha hızlıdır bu konuda ve de Apple sunucularından kaynak aldığı için güvenilirdir.

Bunu aşağıdaki resimden de görebilirsin;

Garanti kapsamını nasıl etkilediğini gelecek hafta Apple Destek'i arayıp öğreneceğim, internette bununla ilgili kaynağa rastlayamadım. Öğrendiğimde konuya not ederim.

Hangi sürümü kullanıyorsun?
10.3.1 Gerekmedikçe güncellemeyeceğim.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
10.3.1 Gerekmedikçe güncellemeyeceğim.

On numara bir sürümdü 10.3 sürümü, malesef son dakikada imzaların kapanması sonucu ortada kaldık :( Ama son günlerde çıkan iki büyük açıktan dolayı güncelleme yapmanı öneririm, yakın zamanda o açıkların konusunu da paylaşmayı düşünüyorum.

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
On numara bir sürümdü 10.3 sürümü, malesef son dakikada imzaların kapanması sonucu ortada kaldık :( Ama son günlerde çıkan iki büyük açıktan dolayı güncelleme yapmanı öneririm, yakın zamanda o açıkların konusunu da paylaşmayı düşünüyorum.
Kasma sıkıntısından dolayı yapmamayı düşünüyorum ama belki birgün neden olmasın ^^

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kasma sıkıntısından dolayı yapmamayı düşünüyorum ama belki birgün neden olmasın ^^

Kasma sıkıntısının pilden kaynaklandığını söylüyorlar, açıkçası benim de pilim bozuktu ve değiştirttiriyorum. Pazartesi'ye kadar alacağım, sonucu paylaşırım forumda :)