Jupiter'in Yeni Küçük Uyduları

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
https://img.****************//images/haber/101533/Jupiterin-12-yeni-uydusu-kesfedildi-Uydulardan-birisi-cok-tuhaf101533_2.jpg
Birkaç günlük bir aradan sonra hepinizi yeniden selamlıyorum ! Beklenenden farklı bir konu açıyorum ancak;
Bildiğiniz üzere Richard Feynman isimli konumda o konunun devamı niteliğindeki bir başka konu açacağımdan bahsetmiştim ama araştırmalar bitmiyor işte, elim yeni yüklerle dolu, demek istediğim haber konusuna hoş geldiniz !

Fazla bekletmeden konuya giriyorum konunun adamı Jupiter kendisi yeni yumurtalar yapmış (aman ne kadar da komik ) daha doğrusu biz insanlar o kadar gerideyiz ki daha yeni keşfediyoruz bu uyduları. Biliyorsunuz Planet X denilen gizemli mi gizemli bir gezegen var, bilmiyorsanız ilerideki konsept olabilir, Scott Shepherd adında ABD'li Corneige Bilim Kurumunu'nun başı Planet X'i bulmak için araştırmalarda bulunuyormuş. Tam oraları incelerken demişki "madem bu kadar iyi makinelerimiz var, arkadaşlarımız var, kızlarımız var (öhmm) neden sadece belli olmayan bir gezegene yoğunlaşıyoruz, daha uzaklara ve Jupiter'e de bakalım belki iki üç ekmek çıkar" (böyle bir şey yok sonra bazıları atlamasın) belirterek oralara da ışık tutmuş. Ve 67 tane uydusu bulunan Jupiter'in 12 tane daha uydusu keşfedilmiş. Zaten Jupiter en fazla sayıda uyduyu bulunduran gezegen, üstüne yetmezmiş gibi 12 tane daha eklenmiş arkadaş. Şimdi soran çıkacak, "Yav anladık keşfedildi ama neden daha önceden gözlemlenemedi ki, 67 taneyi bulurken eha bunlar neredeydi açıklama istiyorum ! " Hemen açıklıyorum, Bu bulunan uyduların çapı zaten 1-4 kilometre uzunluğunda, küçücükler, keşfedilememesi normaldir. Ama aralarında gelecekte araştırma projesi olacak bir şanslı uydu var;

https://img.****************//images/haber/101533/Jupiterin-12-yeni-uydusu-kesfedildi-Uydulardan-birisi-cok-tuhaf101533_1.jpg
Şimdi keşfedilen uydulardan birkaçı 2 tanesi diğer uydulara yakın, Europa, Ganymade gibi Jupiter'e yakın yörüngelerde dönüyorlar ve Jupiter'le aynı yöne doğru dönüyorlar - buna prograde uydular deriz (yazın bir kenara da belki lazım olur) - Ancak diğerleri işte 9 tanesi Jupiter'den gayet uzak yörüngelerde dönüyorlar bunlar aynı zamanda ters yöne doğru dönüyorlar ve bunlara ise retrograde uydular deniyor. İşte bizim şanslı uydumuz (bir tek onun adı var) Valutedo (kesin japon işidir) Hem retrogradeler gibi uzakta bulunuyor hem de progradeler gibi Jupiter'le aynı yöne doğru dönüyor. Güzel troll yiğidim (@Bay ZZ ).

Her neyse, umarım araya kaynak yaptığım için darılmamışsınızdır (takip edenler adına) bir sonraki konum eğer bu hızlı arkadaşlar yeni bir araştırma sonucu ortaya koymaz iseler, Feynman ile ilgili devamı nitelikte bir konu olacaktır, kendinize iyi bakın, her zamanki gibi Sağlıcakla Kalın.
Benimle kafa bulmak isteyenler bunu dinleyebilir (konuyu açarken bunu dinliyordum eğer değişik görünüyorsa bundandır !)

Son düzenleme:

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Belkide Jüpiter'in içerisinde bir cam fanus, içerisinde de canlılar vardır... Kim bilebilir. Planet X bizi öldürmüyor muydu ya :D

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Belkide Jüpiter'in içerisinde bir cam fanus, içerisinde de canlılar vardır... Kim bilebilir. Planet X bizi öldürmüyor muydu ya :D
Olanak dışı görsem de hayal gücü işte, bu gibi konularda karşıma çok çıkıyorsunuz beğeniyorum. Planet X şehir efsanesi gibi dursa da var olabilir. İnsanlık o kadar gelişmiş bir medeniyet değil, daha bilmiyoruz neyin ne olduğunu bu konuda, Planet X varsa eğer uzaylı yaşamı da bir perde aralar bizlere. Ki uzaylılar neden bize görünmüyor hala merak ediyorum, ya sonsuz bucaksız genişlemekte olan bir evrenden bahsediyoruz uzaylıların yokluğunu iddia etmek ne haddimize, yaşasın Fermi, yaşasın Paradoksu !

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Belkide onlarda bizi keşfetmemiştir. Çok büyük bir alandan bahsediyoruz. Şu anda görebildiğimiz uç nokta bile ışık hızı yüzünden milyonlarca yıl eskiden kalma... Onlar belkide şu anda Dünya'ya bakıp dinazorları görüyor, hatta gördükleri zaman milyonlarca yıl eski olduğu için Dünya'nın o zamanlarda olduğu kesin olmadığı için burada bir şey olmadığını düşünerek başka şeylere bakıyor olabilirler.

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
öyle diyince bi gidip bakasım geldi

essah diyon pmp jupide birileri dolanıyor gizlendim oksijenim bitmek üzere