Küçük Bir Skript Eğitimi

Gavatos

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
3
Ruh hali
Merhaba, ben Mert skript yazmak istiyorsanız ilk olarak örnek sikriptleri araştırmanız gerekiyor birazda ingilizceniz olursa iyi olur daha sonra mantığını anlayın çok kolay.
Not: Skript kodlarken notepad gibi programlar kullanmanızı tavsiye ederim.
Not 2: trigger:, olacaklar: veya başlatmak: manasına gelir, her "command /komut:" bir alt satırına gelip bir kere taba basıp eklemek zorundayız.

İlk başta komut oluşturalım.
komut oluştururken command /komut: yapıcağız ":" koyduktan sonra 1 alt satırına gelip 1 tab daha basmamız gerekiyor ve trigger ekliyoruz;

Kod:
command /komut:
    trigger:
Evet trigger'i koyduk. Dediğim gibi ":"'dan sonra bir satır altına gelip 1 kere taba basacağız;
Kod:
command /naber:
    trigger:
        send "İyi, senden ?" to player

Şimdi ise komutu belirledim /naber yaptım komutu ve komutun işlevi /naber yazdıktan sonra "İyi, senden?" sadece oyuncuya yani komutu giren kişiye mesaj göndermesidir.

Pekala bu /naber komutunu başka oyunculara göndere bilirmiyiz ? elbette gönderebiliriz;

Kod:
command /naber <player>:
    trigger:
        send "N'aber, %arg 1%?" to arg 1
Şimdi ise oyuncuya "N'aber, xxx" mesajı gönderiyor xxx olan yere /naber <player> diye belirlediğimiz oyuncunun ismi yazarsak gidecektir ve farkındaysanız to player yazan yeri to arg 1 yani belirlediğimiz <player> yani oyuncu ismini oraya oto sistem geçiriyor ve mesaj oyuncuya gidiyor. Kısacası /naber Mert yazdığımda Mert adlı oyuncuya "N'aber, Mert" mesajı gidecek.

Şimdi ise bu komuta yetki ekliyelim;

Kod:
command /naber <player>:
    permission: naber.oyuncu
    permission message: Yetkiniz yetersiz.
    trigger:

permission: naber.oyuncu yani bu komutu naber.oyuncu yetkisi olanlar girebilecek eğer naber.oyuncu yetkiniz yoksa komut iptal edilecek kimseye mesaj gitmeyecek ve size "Yetkiniz yetersiz." mesajı komutu giren kişiye gelecek.

Son düzenleme:

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Daha detaylı olabilirdi.
trigger nedir ne işe yarar falan filan.Başka konu açacaksan bekliyorum..

cagriaykut

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
command /naber <player>:
trigger:
arg-1 diye adlandıramayız. <player> olduğu için player-argument deriz diye biliyorum.

ZediaphBack

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Daha ayrıntılı bir konu açarmısın?

Gavatos

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
3
Ruh hali
command /naber <player>:
trigger:
arg-1 diye adlandıramayız. <player> olduğu için player-argument deriz diye biliyorum.
Aynı özellik. :)