Kıyamet Sonrası Senaryosu: THE LAST OF US REMASTERED

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0

Kıyamet Sonrası Senaryosu: THE LAST OF US REMASTERED

the_last_of_us_naughty_dog_playstation_3_joel_ellie_wrestling_knife_machete_96262_1920x1080.jpg

Çok etkilendiğim bir oyunun türküsünü söylüyorum bugün. Belki de Naughty Dog'ın en iyi yapımlarından biri olabilir. Öve öve bitirilmeyecek bir oyun. Başladığı andan, bitişine kadar çok etkileyici. Ve işte başlıyoruz kızını kaybeden bir babanın yaşadıklarına...

ACI BAŞLANGIÇ

Bu kadar güzel bir oyun o kadar acı, o kadar heyecanlı başlıyor ki daha ilk baştan sizi etkilemeyi beceriyor. Daha ilk baştan bir kayıp veren Joel, otobanın girişindeki askerin aldığı talimat ile bir daha hiç unutamayacağı bir an yaşıyor. Asker ateş etmeye başlıyor fakat ne kötüdür ki mermiler kızı Sarah'a isabet ediyor. Orada ölüyor Sarah. "Karanlıkta kaybolduğunuzda, yapmanız gereken ışığı aramaktır. Ateş böceklerine inanın." diyerek başlıyor işte THE LAST OF US REMASTERED. 20 yıl sonrasına gidiyor oyun bu andan itibaren. Tess diye biri ile tanışmışız, takaslar yapıyoruz. Ortalık biraz düzelmiş şekilde fakat hala eskisi gibi değil. Bu takaslarda çıkan zincirleme bir sorundan dolayı Ellie adında bir kızı bize söylenilen bölgeye götürme zorunluluğu hiç ummadığımız şeyler getiriyor başımıza.

the_last_of_us_city_doomsday_people_art_97620_1920x1080.jpg

OYUN MU GERÇEK Mİ?

THE LAST OF US REMASTERED'ta grafikler gerçekten muazzam. Gölgelendirmeler, ışıklandırmalar özellikle 1080p desteği ile kaplamalar çok daha kaliteli yapılmış. Zaten baktığımız zaman orjinal oyunda grafikler harikaydı. REMASTERED ile bu sefer çıtayı arşa çıkardılar. Uncharted 4'deki grafiklere de baktığımız zaman görüyoruz ki Naughty Dog'ın grafiksel anlamdaki bu başarısı tesadüf değildi.

Bunun yanı sıra oyunda 60 FPS desteği bulunuyor. Bu sayede oyun hiç olmadığı kadar akıcı. Zaten biliyoruz ki eski nesil konsollarda çok fazla 60 FPS oyun görememiştik. Yeni nesil konsollar ile 60 FPS artık altın kural oldu diyebiliriz.

KULAKLARIMDA SANTAOLALLA'NIN TINISI

THE LAST OF US REMASTERED'de o savaş atmosferini, o çaresizliği bir üst düzeye çıkaran bir şey varsa o da sesler ve müziklerdir. Gözlerinizi kapatıp, oyunda ses çıkarmadan öylece beklerseniz kendinizi orada hissedebilirsiniz. Herhangi bir şey yapmasanızda başka yerlerden gelen sesleri duyabiliyorsunuz. Önemsemediğiniz seslere bile çok değer vermiş Naughty Dog. Uzaktan virüse kapılanların seslerini duyabiliyorsunuz, akan suyun şırıltısına bile değer verdikler açıkça belli. Zaten kendini ister istemez belli ediyor.

Bunun yanı sıra oyunu oynarken arka planda çalan müzikler oyunu oynarken müthiş bir zevk almanızı sağlıyor. Gustavo Santaolalla harika bir iş çıkardığını bizlere göstermiş. Özellikle beni en çok etkileyeni "Track 28 - All Gone ( The Outside )" oldu. Hatta konunun kalan kısa kısmına bu müziği dinleyerek devam edin.

Oyunun soundtrack'inde 30 müzik mevcut. Bu 30 müziği de tam yerinde kullanmayı başarmışlar. Alakasız yerde, alakasız müzik yok. Bu konuda da çok başarılılar.

the_last_of_us_city_winter_94421_1920x1080.jpg

TÜRKÇE DİL DESTEĞİ

Hatırlarsanız Uncharted 3'te Türkçe altyazı ve Türkçe dublaj vardı. Fakat THE LAST OF US'ta yalnızca Türkçe altyazı bulunuyor. Dahası Uncharted 4 yani THE LAST OF US'tan sonra çıkan bir oyunda Türkçe dublaj ve Türkçe altyazı varken THE LAST OF US'ta yok. Bu beni biraz üzdü fakat oyunun tamamını düşününce Türkçe dublaj'ı göz ardı edebiliyoruz.

Evet arkadaşlar. Bir incelemenin daha sonuna geldik. Gayet güzel bir inceleme olduğunu düşünüyorum. Beğendiğinizi ümit ediyorum. Son olarak ise aşağıda oyuna kaç puan verdiğimi görebilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar, hoşça ve huzurla kalın!

Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme: