Katlama Etkisi Nedir?

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Mutlu günler arkadaşlar. Bu tür taktiklere inanan veya uygulayan var mı bilmiyorum. Ancak faydalı olacağına inanıyorum ve umarım bu konuda yanılmam. Okulların açılmasına birkaç gün kalmışken, eğitimimde nasıl daha iyi yol alabilirim diye düşüyordum ve karşıma bazı teknikler çıktı. Bugün bu tekniklerden bir tanesini paylaşmak istiyorum. Aldığımız küçük kararların hayatımıza nasıl büyük etkileri olabileceğini göstermeye çalışacağım. Anlatacağım bu tekniğin ismi "Katlama/Artırma Etkisi"

1.png

Konuya ufak bir soru ile başlayalım. Şimdi olabildiğince büyük bir kağıt düşünün. Bu kağıt öyle büyük, hatta öyle devasa olsun ki istediğimiz kadar bölüp ikiye katlayabilelim. Sorumuz ise şu; eğer kağıdı 50 kere katlayabilirsek, oluşacak kağıt destesinin kalınlığı ne kadar olurdu?

Şimdi bu soruyu bir düşünün. O sırada ben de ikinci soruyu sorayım. Bu soruda iki seçeneğiniz olacak. İlk seçenekte size 3 milyon dolar teklif edeceğim, ikinci seçenekte ise 0,01 dolar. Ancak ikinci seçeneği seçerseniz şayet bu para 31 gün boyunca kendini katlayacak ve siz de hesabınızda biriken parayı almış olacaksınız.

İki soruyu da dikkatle düşünüp cevaplayın, hatta mümkünse bir yere not edin. Not ettikten sonra konu bitimindeki cevaplarla kendi vermiş olduğunuz cevapları karşılaştırın lütfen.

Soruları cevapladığınızı varsayarak konuya devam ediyorum. Tekrar birinci soruya dönelim. Bu soruyu "geometrik büyüme"yi bilenlerimizin rahatlıkla cevapladığını düşünüyorum. Sıradan insanlar bu soru için kağıt destesinin bir buzdolabı veya dağ büyüklüğünde olacağını söylerken, bilimsel sonuçlar daha da şaşırtıcı. Kağıdın kalınlığını 0,1 cm olarak farz edelim ve bu kağıdı 50 kere ikiye bölüp katlayalım. Oluşacak kağıt destesinin yüksekliğinin Dünya ve Güneş arasındaki mesafe kadar olacağını, yani 140 milyon kilometre kadar olacağını söylesem sizi şaşırtmış olur muyum peki?

İşte biz buna katlama etkisi diyoruz. Sürekli olarak artıp katlanan her şey belirli bir süreden sonra devasa boyutlara ulaşabilmekte. Buna yapılan iyilikleri, ders çalışmayı vb. günlük hayatımızda yaptığımız yükte hafif ama pahada ağır olan eylemleri örnek olarak verebiliriz.

Gelelim ikinci soruya, bu soruyu da yine halka sorduğumuz taktirde, pek çoğumuz kolay para olarak gördükleri üç milyon doları almayı tercih etti. Ama burada ikinci seçeneği değerlendirmemek gibi bir hataya düştüler. Şimdi hep beraber ikinci seçeneği inceleyelim. İkinci seçenekte ilk 20 günkü katlama oranı ilk seçenekteki 3 milyon doların yanına bile yaklaşamamakta. Sabırsız olanlarımız şimdiden pişmanlık duymaya başladı bile! Ancak sürpriz daha bitmedi! 9 gün daha sabredecek olursanız paranız 2,7 milyon dolara ulaşacak. Yani 29.günde. 30.günde 5,4 milyon dolar, 31.günde ise 10,8 milyon dolarınız olacak. Şayet ikinci seçeneği seçtiyseniz, bingo! Doğru cevap verdiniz!

Burada Daren Handy'nin bir sözünü alıntılamak istiyorum.

İnanılmaz sonuçlara ulaşmanın en büyük anahtarı devamlılıktır.

Katlama etkisi, etkisini çok sessizce hissettirir, adeta avına yaklaşan bir aslan gibi. Ayak seslerinin titreşimi dahi bize ulaşmazken, yeterince devam ettiğimiz taktirde duyamadığımız bu ayak seslerinin yeri göğü inleteceğini göreceğiz.

Konuyu yine bir örnekle noktalamak istiyorum. Bu taktik ne işe yarayacak diyenler için bu örneğim. Bu taktik aslında bir yaşam biçimidir, yaşam kuralıdır. Her insanın hayatında bu tip bir yaşam biçimine ihtiyacı vardır. Daha doğrusu, disiplinle birleşmiş devamlılığa!

Hepimizin çok iyi bildiği gibi İngilizce öğrenmek birçoğumuzun ortak problemi. Neredeyse onlarca yöntem denememize rağmen birçoğu ya işe yaramamış yahut da pes ettirmiştir. Şimdi şunu hayal edin, her gün 5 yeni kelime [bu İngilizce bir kelime olmak zorunda değil, öğrenmek istediğiniz herhangi bir dil olabilir] öğrenmeye karar verdiğinizi ve bunu 1 sene boyunca uyguladığınız varsayalım. 1 senede toplam 1825 kelime öğrenmiş olursunuz ki bu da ortalama bir kitabı okuyabileceksiniz demektir. 2 sene yaptığınızda 3650 kelime öğrenmiş olursunuz ki bu bilgiyle de akademik makaleleri okuyabilme ve gündemi takip edebilme düzeyinde gelmişsiniz demektir. Tabii günde ne kadar çok efor, finalde o derece büyük pasta :)

Taşı delen suyun gücü değil, damlaların devamlılığıdır.

Tabii dikkatli olmakta fayda var, bu etkiyi olumlu yönde kullanabileceğimiz gibi, olumsuz yönlerde de kullanma ihtimalimiz oldukça yüksek. Örneğin günde 500 kcal alacağımız yerde 1000 kcal almak ve sonrasında epey bir kilo sahibi olmak.

1.png

İlerleyen zamanlarda bunun gibi faydası olabileceğini düşündüğüm taktikleri paylaşmaya devam edeceğim. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Artırma değil de, Arttırma olmayacak mı o?

Bu arada çok başarılı konular yapıyorsun, ellerine sağlık dostum!

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Artırma değil de, Arttırma olmayacak mı o?

Bu arada çok başarılı konular yapıyorsun, ellerine sağlık dostum!

Teşekkürler dostum. "Artırma" ile "arttırmak" arasında pek bir fark yok. Hemen hemen benzer anlamlarda kullanılıyorlar ancak ben konuyu hazırlarken "artırmak" kelimesi daha uygun olduğu için onu kullandım