Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Görsele aşık oldum
book-universe-space-galaxy.jpg

Kitaplar farklı bir evrene açılır. Bazen tehlikeli olabilir, çünkü o evrene gerçekten girdiğinizde gerçekten uzaklaşırsınız.

Bu konuyu tamamen kendi tecrübelerime dayalı olarak açıyorum. Umarım bende işe yarayan sizde de işe yarar. Size ''Kitaplar beyin için şöyle faydalıdır.'' gibi şeyler anlatmayacağım. Kitapları dünyadan kaçmak istediğinizde sığınabileceğiniz bir kapı olarak görebilirsiniz, filmler gibi.

Küçük çocukların ''çoğu'' kitap okumaktan nefret eder. Bana göre bunun sebebi ailenin yanlış yaklaşımı. Küçükken istemediğim kitaplar hem öğretmenlerim hem de ailem tarafımdan önüme konuldu. Doğal olarak kitaptan nefret ettim, kızmasınlar diye okuyormuş gibi yaptım. Annem bunu hala bilmiyor ama o kitapların içinde ne olduğunu bile bilmiyorum :ıslık:

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Hepsi benim öznel görüşüme göre yazıldı.

Küçük bir tavsiye: Seri okuyun, tek kitap okuduğunuzda çok hızlı son bulur her şey. Ama bir seride o evreni gerçekten tanımak için şansınız vardır. Alıştıktan sonra bırakamadığınızı fark edeceksiniz.

Bir başka küçük tavsiye: Ödüllü kitaplara şans verin, boşuna ödül almıyorlar. Şu ana kadar okuyup beğenmediğim hiçbir ''New York Times Bestseller' kitabı yok.

1- Neyi sevdiğinizi bulun.
Eğer gerçekten okumak istiyorsanız önce kendi evreninizi bulmalısınız. Ejderhalar mı, gerçeklik mi, uzay gemileri mi, periler mi sizin evreninizde bulunmalı seçmelisiniz. Kitap okumayı çok severim ama birisi bana gerçek hayat hikayesi içeren kitap verirse ilk sayfasına bile bakmam. Fantastik kitap evreni sayesinde kitap okumayı gerçekten sevdim. Tabii bunda yazarın da etkisi vardır. Onun yarattığı evrenden çok kullandığı dil de önemlidir. Mesela bazı kitaplar da ''Ne bu böyle, çocuğa mı anlatıyorsun?'' dediğim olmuştur.

2- Ön yargınızı unutun, sıkılmak zaten kaçınılmaz
En zoru ilk kitaptır. Çünkü olayı bilmiyorsunuzdur. Kitabın arkasını okumak yetmez. Siz hiçbir karakteri tanımıyorsunuz, onlara yakınlık hissetmiyorsunuz. Kitapta bazen olay kötü olsa da sizi olaya bağlayan karakterler olabilir. İlk kitabı okurken sıkılmayı göze alın ama asla bırakmayın. Çünkü ileride hoşunuza gitme ihtimali vardır. Alışma sürecini atlattıktan sonra kitabı sevip sevmediğinize karar verebilirsiniz.

a. Beğenmediyseniz
Size verebileceğim pek bir tavsiye yok. Ya yeni bir türe yönelin, ya da okumak gerçekten size göre olmayabilir. Kimseyi zorladığım yok.

b. Beğendiyseniz
Seri okuyorsanız diğer kitabın etkisi geçmeden bir sonraki kitabı alın. Yoksa evrenden koptukça hevesiniz de azalır. Tek kitapsa aynı tür veya aynı yazar üzerinden devam etmeye çalışın.

3- İlk 2 adımı başardıysanız gerisi zaten gelir
Okumaya bir başladıktan sonra zaten ne kadar güzel olduğunu fark edeceksiniz. Tabii fark etmeyebilirsiniz de, herkes aynı değildir. Bir süre sonra ''Hmm ne okusam da ilgimi çeker, alışkanlık kazanırım?'' demeyi bırakacaksınız. Çünkü kitaplar hakkında fikriniz olacak. Yazarları tanıyacaksınız, türleri tanıyacaksınız. Kitaplar bir süre sonra sizi zaten kendine çekecektir, sizin aramanıza gerek kalmayabilir.

Tavsiyelerin gerçek hayattaki örneklerinden kendim üzerinden bahsetmek isterim:

1- Neyi sevdiğinizi bulun.
12 yaşına kadar zorla kitap okutulan ve kitap okurken bağırıp istemiyorum diye ağlayan bir tiptim. Bir gün bir kitapçıda gözlerime bir kitap takıldı. İçinde vampirlerin de bulunduğu bir korku serisiydi. Yaşıma da uygundu, yazarın dili ağır değildi. Üstelik bir serisi vardı. Annem beğendiysem almamı söyledi ben de denemek istedim. İlk kitabı bitirdikten sonra ''Aslında kitap okumak çok da fena değil.'' diye düşündüm.

2- Ön yargınızı unutun, sıkılmak zaten kaçınılmaz
Kitabın başı çok saçma gelmişti. Bu buna niye böyle dedi?, bu kim?, ne oluyor burada? gibi sorular zihnimi kapladı. Fakat kitap bittikten sonra her şey anlam kazandı, karakterlere kendimi yakın hissetmeye başladım. Sanki ana karakter gerçek hayatta tanıdığım bir arkadaşımmış gibi gelmeye başladı.

b. Beğendiyseniz
BAYILDIM. Cidden kitaba bayılmıştım. Diğer 11 kitabını da okudum. Birisi öldüğünde kolum bacağım kopmuş gibi üzüldüm. Ana karakterin gelişimi gözlerimin önünde gelişti, cidden harika bir durum.

3- İlk 2 adımı başardıysanız gerisi zaten gelir
İlk 2 adım bende sorunsuz işledi. Fantastik seri kitaplarına yöneldim, gözüm başka bir şey de görmedi. Alacakaranlık romanlarını okudum, onları okuduğum zaman aşka yeni yeni ilgi duyuyordum ve içinde insanüstü varlıklar da vardı. Wardstone serisini bitirdim, 15 kitabını da nefes almadan okudum.
Bir ara fantastik evrenden biraz ayrıldım ve arkadaşımın da tavsiyesi ile Labirent serisini bitirdim. Bilim kurguyu da en az fantastik kadar sevdiğimi fark etmiş oldum. Siz de beğendiğiniz türden biraz ayrılırsanız başka favoriler bulabilirsiniz.
Şimdilerde ise farklı bir evrendeyim. Rick Riordan'ın yazmış olduğu serileri okuyorum. Percy Jackson serisini bitirdim, Olimpos kahramanlarının son kitabındayım. Rick Riordan harika bir evren oluşturmuş ve hala yazmakta. Bundan sonra okuyacağım serinin son kitabı daha çıkmadı bile. Fakat Percy Jackson, yani okuduğum ilk serinin ilk kitabını okurken gerçekten kusacaktım. Wardstone serisini bitirdikten hemen sonra başlamıştım ve oradaki karakterleri aklımdan atamıyordum. Percy tamamen yabancıydı, ben Wardstone serisindeki Thomas'ı özlemiştim. Seriye alışmak için Percy'i Thomas olarak hayal etmeye bile çalıştım. İlk kitabını okuduktan sonra hiç düşünmeden diğer kitapları okudum.

Ama ne yazık ki kitaplardan alabileceğim en büyük zararı alarak gerçeklik algımı yitirdim. Kitap karakterlerine aşık bile oldum. Ve sanırım bu okumayı seven çoğu kişi için kaçınılmaz bir şey. O evrenin gerçek olmadığı fikrini kabullenemiyorum. Siz de bir şeyi gerçekten severseniz aynısını yaşayabilirsiniz. Fakat gram pişman değilim. İyi ki de hepsini okumuşum.

Umarım tecrübelerimle size yardımcı olmayı başarabilmişimdir.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Rick Riordan okumalıyız.

Liwany

Yaşa Mustafa Kemal Paşa!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tam senin tarzında konu. :olgun:

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
bazı ödüllü kitapların veya başka insanlar tarafından çok fazla rağbet gören bazı kitapların overrated olduğunu düşünüyorum bknz: "50 shades of grey". tam olarak overrated denmese de bestseller olan kitaplar her zaman her kişiye hitap etmiyor. örneğin bilim kurgu aşığı olan birine bestseller olarak "thinking, fast and slow" veya "understanding trump" okutup beğenmesini beklemek ne kadar mantıklı?
şunu da eklemek isterim ki seveceğin türü bulmak gerçekten bazen çok fazla vakit ve para kaybı olabiliyor.

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Rick Riordan okumalıyız.
Koca konudan bunu çıkardıysan tebrikler, bunu anlatmaya çalışıyordum

bazı ödüllü kitapların veya başka insanlar tarafından çok fazla rağbet gören bazı kitapların overrated olduğunu düşünüyorum bknz: "50 shades of grey". tam olarak overrated denmese de bestseller olan kitaplar her zaman her kişiye hitap etmiyor. örneğin bilim kurgu aşığı olan birine bestseller olarak "thinking, fast and slow" veya "understanding trump" okutup beğenmesini beklemek ne kadar mantıklı?
şunu da eklemek isterim ki seveceğin türü bulmak gerçekten bazen çok fazla vakit ve para kaybı olabiliyor.
Evet bazıları gerçekten overrated. Ama konuda kendi tecrübelerimden bahsedeceğimi belirtmiştim ve şu ana kadar ödüllü hiçbir kitap beni yanıltmadı.

Ayrıca ben zaten her kişinin her türü beğenmeyeceğini dolaylı yoldan belirttim. Bilim kurgu seven birinin kişisel gelişim kitabı beğenmesini beklemenin mantıklı olduğunu savunmadım.
Para ve vakit konusunda haklısın. Şu an okuduğum serinin tek kitabı 50 Lira :pof: Bir de tek kitabını bulması bile kolay değil. ''Stokta şu şu kitap var mı?'' diye kaç kere sormuşumdur kim bilir. Ben burada insanlara şunu şunu yapın da alışkanlık kazanın diyorum ama alışkanlığı halletsek para sıkıntı.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
kitap okuyan da zeki olsa bari düşüncesinden yola çıkarak kitap yerine çizgi roman okuyorum, kitap okumak bana göre değil. çok kez denedim.

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
kitap okuyan da zeki olsa bari düşüncesinden yola çıkarak kitap yerine çizgi roman okuyorum, kitap okumak bana göre değil. çok kez denedim.
bence çizgi roman okumak kitap okumaktan daha zor. çünkü çok fazla figür, renk cümbüşü vb. olduğu ve aynı zamanda akıl karıştırdığından dolayı olay örgüsüne bir türlü hakim olunamıyor (en azından kendim için böyle söylüyorum). ama elbette günümüzün en büyük gişe yapan filmleri genelde çizgi roman kategorisinden çıktığı için seveni daha çok ve bu yapımlara ilgi duyan kişiler olaya hakim olduğundan dolayı kitaplara nazaran daha az önyargı oluyor. yoldan 10 kişiyi çevirsen 9 kişisi marvel veya dc'den en az 2 tane film izlemiştir ki çizgi roman bu iki evrenden ibaret değil. manga, comics ve webtoon da bunların içine giriyor.

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Ben çizgi roman okurken çok hayal edemiyorum. Kitap okurken sayfayla bütünleşiyorum ama çizgi roman da bana göre değil.

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Kitap okumak istiyorsanız ama okuyamıyorsanız hergün sadece 1 dakika okumanızı tavsiye ederim. Ama 1 gün bile unutmayacaksınız. Konudaki uzun şeyleri de okumaya üşenenler olduğunu biliyorum. Bunu bir deneyin bence.

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Kitap okumak istiyorsanız ama okuyamıyorsanız hergün sadece 1 dakika okumanızı tavsiye ederim. Ama 1 gün bile unutmayacaksınız. Konudaki uzun şeyleri de okumaya üşenenler olduğunu biliyorum. Bunu bir deneyin bence.
Bence kitap süreklilik isteyen bir şey, 1 dakika okuyup bırakırlarsa hiç alışamazlar. Eline alıp uzun bir süre o işle ilgilenince ister istemez devamını okumak isteyebiliyorsun.

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Bence kitap süreklilik isteyen bir şey, 1 dakika okuyup bırakırlarsa hiç alışamazlar. Eline alıp uzun bir süre o işle ilgilenince ister istemez devamını okumak isteyebiliyorsun.
1 dakika alışana kadar okuyacaklar. Devamını okuma isteği geldiğinde işe yaramış demektir. :1:

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1 dakika alışana kadar okuyacaklar. Devamını okuma isteği geldiğinde işe yaramış demektir. :1:
bu tamamen kitabın sürükleyici olup olmamasıyla alakalı. kişiye hitap etmeyen bir kitabı 1 dk boyunca okumasını beklemek kişi için büyük eziyet.

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
bu tamamen kitabın sürükleyici olup olmamasıyla alakalı. kişiye hitap etmeyen bir kitabı 1 dk boyunca okumasını beklemek kişi için büyük eziyet.
Konuda belirttiğim maddelerden birisi de ön yargıydı. Kitabın başında hiçbir şey belli olmuyor. Biraz zorlamak lazım. Asıl kitabın kişiye hitap edip etmediği başlangıç sürecini atlatınca anlaşılır. Yani fantastik okuyan birine psikoloji kitabı okutmaktan bahsetmiyorum. Şu an içinden çıkamadığım evrenin ilk kitabını okumak işkence gibiydi.