Koordinasyon Yetersizliği

ruddeTR

projects.gg
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Merhabalar, aslında forumun moderasyon ekibi hakkında görüşlerimi elimden geldiğince açıklamak istemiyordum çünkü kimsenin kalbini kırmak istemedim fakat artık birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Nitelikli Moderatör Başvurusu Eksikliği
Nitelikli moderatör aday sayısının az olduğunu düşünüyorum çünkü son birkaç aydır insanlar hızlı bir şekilde terfi alıyor -lafım şu anki moderatörlere değil fakat kısa vadede bol terfi normal şartlarda alınamaz-. Bu olay gerçekleşiyorsa üst yönetimden birilerinin ekipten ayrılması gerekiyordur ve son anda öğretebildiğini öğretip, öğrettim etiketini de gösterebilmek için terfiler verip gitmek istiyordur. Eğer vaktiniz varsa ve gerçekten akli dengenizin yerinde olduğunu ve muhakeme yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız lütfen forum için Moderatör Başvurusu yapıp bir şeyler yapmak için çabalayın, topluluktan hemen hemen her bir insanın katkısıyla büyük bir bilgi kütüphanesi haline getirilen forumun boşa gitmesini kimse istemez sanırım.

Yetersiz Haberleşme
Moderasyon ekibinin haberleşme kanal kategorisinin sayısının çok az olduğunu düşünüyorum çünkü bazı kararlar alınırken uzun bir süre geçiyor. O kanalda daha sonradan bahsedilmiş bir konu konuşuluyor olabilir ve diğer konu rafa kalktığı için bu karar gecikiyor olabilir. Bunun yanı sıra forumun SEO'da çok öne geçmesini sağlayan kritik bölümlere yani forum topluluğunun sık kullandığı yerlere Bölüm Moderatörü atamaları yapılmamalı, orayı tecrübeli insanlar yönetmeli. Yeni başlayan birisi tüm forum kurallarının inceliklerini bilemez ve yanlış kararlar alması kaçınılmazdır. Yeni başlayan birisine ağır bir yük yüklemenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Örnek vermek gerekirse ben geçen ay 1.8+ çapraz platform survival sunucumu açtım. Aynı zamanda 1.14.4 survival sunucumuz olduğu için 1.8 sunucumuza ait konuyu bir Moderatör arşive taşıdı. Ben de Site Yönetimine Minecraft Sunucuları Kategorisi Kuralları konusundaki Çekirdek (HUB) sunucular diğer kategorilerde sunucularının ilgili alanlarını tanıtabilirler; konu başlığı, konu etiketleri ve konu içeriği, konunun bulunduğu bölüme uygun olmalıdır. maddesini ilettim ve 1.8 sunucumuzu arşivden çıkarmaya karar verdiler. Aradan bir hafta geçti Survival sunucumuzu 1.8 sürümünde PVP daha çok tercih edildiği için PVP kategorisine taşımışlar. Birkaç kere Survival Sunuculara taşınmasını istedim fakat başka ses etmedim.

Sonradan ben aşağı yukarı dört tane toplu bildirim satın aldım. 1.8'i yeni açtık sonuçta, bir kitle kazandırmam gerekiyordu. Üç bildirimi gönderdik diğer bildirimi bir ay sonra (ayın 12'sinde) göndertmek istedim. Bildirim mesajını yazdım gönderebilir miyiz vesaire diye bahsettim. Bugün sabah daha yeni bir dönüt sağladılar, o dönüte göre de yönetim içerisinde bir oylama yapmışlar ve iki sunucum birden Survival olduğu için 1.8 sunucumuzu arşive taşımaya karar vermişler. Bir Survival Hub tarzında tüm hayatta kalma modlarını çeşitli yönleriyle içeren bir çekirdek sunucu yapma planımız vardı ama bu pek anlayışla karşılanmadı.

Daha fazla açıklarsam kişisel görüşlerime çok yer vermiş olacağım o yüzden özetle yukarıdaki maddenin forumda bulunmasına rağmen bir Moderatörün taşıması sonucu yönetim içerisinde bir kararsızlık, sonra da yönetimin kendi eklediği bir maddenin zıttına karar ortaya çıktı. Yetersiz haberleşme konusunda bahsetmek istediklerim bu kadar.

Üst Yönetimin Karşılık Alamaması
Forumu yıllar boyunca bir kişi alıp düzenliyor, moderasyon ekibini yeniliyor, trend olaylar hakkında bilgili nasıl nitelikli bir yazar ekibi kurarım diye kafa patlatıyor fakat hiçbir karşılık alamıyor. Sonra da ayrılıp unutuluyor gidiyor, kendinden giden kendi vakti oluyor. Buna karşın en üst yönetici, site sahibinin kendisiyle konuşmak için çaba sarf ediyor çünkü doğrudan bir iletişim ağları yok. Forumun gelirine göre yapılan yatırım çok az. XF 2.0'a geçildiğinden beri bir tane 30 dolara tema satın alınmadı. Bence site sahibi eğer forumun kendisine değer veriyorsa, vakit ayıramadığından ötürü, bulunduğu konumu üst yöneticiye tamamen devretmeli, kendisi gamer.com.tr'yi -ve diğer bizimle alakası olmayan projelerini- yönetirken bu forumun üst yöneticisi de gerçekten bu forumun üst yöneticisi olmalı. gamer.com.tr için çok emek gösteriyor buna diyecek bir şeyim yok ama foruma 2012-2013 yıllarındaki gösterdiği ilgiyi hiçbir şekilde gösteremiyor. Her yönetici, eskiden bolca vakit ayırdığı forum için çalışması konusunda hevesli olduğunu söylüyor ve sonrasında bunları kendi gözüyle gördükten sonra sonuç olarak harcadığı vakitle kalıyor.

Buradaki her bir yazdığım, benim için geçerli sayılmaz fakat şu ana kadarki forumdaki yöneticilerin %99'u bu senaryoların her birini yaşamıştır ve ayrılma sebebi bu yüzdendir. Forumda uzun zamandır herkes ütopyada yaşıyor gibi kimse birbirine bir şeyler öğretecek yazılar yazmıyordu. Bugün de ben içimi dökeyim dedim. Bu arada, buradaki lafım "herhangi birisinin hatası" olması değil arkadaşlar. Burada herkesin hatası var konuyu baştan sona tekrardan düşünürseniz tüm topluluğu domino taşının birer parçasına benzeteceksinizdir. Konuyu okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Schaffer79

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Forumun başarısını ve aktifliğini arttıracak, ve yakından takip ettiğimiz bu konu hakkındaki önerileriniz için çok teşekkür ederiz. Şimdi izninizle lapis kazmaya devam edeceğiz.

NexFiobrum

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sonuna kadar hak verdiğim bir konu bu. Yepyeni bir yazar ve moderasyon ekibi forumun eski günlerine dönmesini sağlayacaktır. Yazar ve moderator alımlarını işinin ehli biri yaparsa çok daha iyi olacak.(Lafım meclisten dışarı bu arada kimseyle bir sıkıntım yok benim)

Kovalski

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sonuna kadar hak verdiğim bir konu bu. Yepyeni bir yazar ve moderasyon ekibi forumun eski günlerine dönmesini sağlayacaktır. Yazar ve moderator alımlarını işinin ehli biri yaparsa çok daha iyi olacak.(Lafım meclisten dışarı bu arada kimseyle bir sıkıntım yok benim)
Forumu forum yapan yetkililer değil üyelerdi hatta tam tersine yetkililer kitleye zarar veriyordu sonunda forumu forum yapan kitle gidince olan bu

Swuupie

son cosas de la vida
Emekli
En iyi cevaplar
0
forumda hatrı sayılır bir yetkiye ulaştığım için hazarın bu dediklerinin tamamı doğru. site yöneticileri en üst yetkiye sahip bile olsa bir şey yapamıyorlar çünkü kararları veren hep daha üst biri vardır. fakat kararları veren kişinin, yani site sahibinin hazarın dediği gibi buradaki site yöneticisine verilse daha güzel olabilir. reklamlar satılıyor, bildirimler geliyor görüyoruz fakat siteye yenilik olarak hiçbir şey alınmıyor. sadece bu da değil, herkesin kolay terfi alması da cabası, yetkilerin değişmesi de saçma zaten. xf.2'ye geçildiğinden beri yavaş yavaş saçmaladığımızın farkındaydım çünkü o sıra yetkiliydim. moderasyon ekibini geçtim, yazar ekibinde hiçbir ses yok. sadece minecraft konuları açılıyor fakat hani burası bir oyun forumuydu? bu sitenin en başında gamer olması saçmaydı zaten. foruma kayıt olan 10 kişiden 8'i hala minecraft için kayıt oluyordur. minecraft olmasaydı bu forumda burada olamazdı kısacası.

forumu forum yapan üyeler kadar yetkililerdir de. kimin hangi yetkiliye sırnaştığını, kimi sevmediğini hepimiz biliyoruz. minecraftturk yönetimi gidip yerine yeni yönetim gelince forumu bırakan üyeleri de. yani üyelerin forumu oluşturması doğru fakat yetkililer de bir o kadar önemli bir unsur.

kesinlikle çok doğru bir konu, her kelimesine hak veriyorum, ki eminim bunlara da birçok kişi hak verir yönetim ekibindekiler bile.

NexFiobrum

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Forumu forum yapan yetkililer değil üyelerdi hatta tam tersine yetkililer kitleye zarar veriyordu sonunda forumu forum yapan kitle gidince olan bu
Bahsetmek istediğim buydu tekrar okuyunca yanlış ifade ettiğimi fark ettim. Düzeltme için teşekkür ederim.

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
Forumda yazar mı var? Yoksa ben açtığı konuları göremiyor muyum?

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yazdım yazdım sildim. Ne desem bilemedim.

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yararlı bir konu olmuş inşallah kısır döngüden çıkar.

Emristy

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel anlatılmış