Korsan Yazılım Hakkında Bir Soru

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
★ ★ ★
En iyi cevaplar
1
Ben yeni bir düzene geçerek korsan kullanımı bu yıl bıraktım. Ücretsiz ve açık kaynak uygulamaları kullanıyorum. Peki aklıma takılan bir soru var.

Şu anda satılmayan yani eski sürüm bir ürünü ücretsiz kullanabilir miyiz? Bunun yasal durumu nedir?

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
Bildiğim kadarıyla eski sürüm de olsa bir ürünü kullanmak için satın alman gerek. Ücretsiz kullanmak istediğin bir ürün ücretliyse eski sürüm bile olsa sen onun crack dosyasını bulursun. Bu da yasa dışı.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
★ ★ ★
En iyi cevaplar
1
Bildiğim kadarıyla eski sürüm de olsa bir ürünü kullanmak için satın alman gerek. Ücretsiz kullanmak istediğin bir ürün ücretliyse eski sürüm bile olsa sen onun crack dosyasını bulursun. Bu da yasa dışı.
Peki ya çok eski şirketlerin ürünleri? Mesela Macromedia şirketinin 2004 yılında çıkmış uygulamalarını kullanmanın yasal bir sakıncası var mı?

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
Eğer kendi internet sitesi üzerinde ücretsiz olarak bulunuyorsa yasaldır. Satın almak istersen de yine kendi sitesinden aldığın sürece sorun yaşamazsın.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu durum için ürünün lisansını okuman gerekir. Bazı lisanslar kesin olarak ücretsiz kullanımı yasaklarken bazı lisanslar eski sürümlerin paylaşılmasına izin verir. Tamamen ürünü yapan şirketin politikasına bağlıdır. Eğer böyle bir ibare yoksa bu yazılımı kullanmak için özel mail gönderebilirsin. Mail gönderdiğinde cevaplanmıyorsa ve lisansta da ücretsiz kullanımla ilgili böyle bir kesinlik yoksa rahatlıkla kullanabilirsin.

Edit: Macromedia için örnek verirsek legal | macromedia software license agreement sayfasında güncellemelerle ilgili 6. bölümde eski versiyonların yine de o versiyonlara bağlı lisansları olması gerektiğinden bahsediyor. Yani hayır, macromedia için 2004 sürümü bile olsa lisanssız kullanamazsın.

Son düzenleme:

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
★ ★ ★
En iyi cevaplar
1
Bu durum için ürünün lisansını okuman gerekir. Bazı lisanslar kesin olarak ücretsiz kullanımı yasaklarken bazı lisanslar eski sürümlerin paylaşılmasına izin verir. Tamamen ürünü yapan şirketin politikasına bağlıdır. Eğer böyle bir ibare yoksa bu yazılımı kullanmak için özel mail gönderebilirsin. Mail gönderdiğinde cevaplanmıyorsa ve lisansta da ücretsiz kullanımla ilgili böyle bir kesinlik yoksa rahatlıkla kullanabilirsin.

Edit: Macromedia için örnek verirsek legal | macromedia software license agreement sayfasında güncellemelerle ilgili 6. bölümde eski versiyonların yine de o versiyonlara bağlı lisansları olması gerektiğinden bahsediyor. Yani hayır, macromedia için 2004 sürümü bile olsa lisanssız kullanamazsın.
Macromedia firması 2005 yılından beri Adobe'a ait. Onun yasal durumuna bakmak daha doğru olur.

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Korsan kullanmak, emeğe saygısızlıktır.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
★ ★ ★
En iyi cevaplar
1
Korsan kullanmak, emeğe saygısızlıktır.
Doğru diyorsun, ben zaten bıraktım. Fakat korsan kullanıp bu işi ticarete dökenler var. Örneğin Adobe Photoshop ile tasarım yapanların ve ticarete döken bireylerin çoğu korsan kullanıyordur büyük ihtimal.