Duyuru Forum Güncellemesi v.1.1

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
banner.png

hb.png

Kural Güncellemeleri v.1.1

Merhabalar! Forumu daha iyi bir yere taşıyabilmek için yeni bir güncelleme daha yapıyoruz. Bu güncellemede kurallar ve uyarılar hakkında karşımıza çıkacak bazı yeni uygulamalar bulunuyor. Güncellemedeki değişiklikler şu şekilde:

1) Herobrine Kaldırılmadı!
Bildiğiniz üzere Herobrine ile ilgili konular çok uzun süre önce yasaklanmıştı; yeni güncellemeyle 10. maddedeki Herobrine ile ilgili kısım kaldırıldı. Herobrine'ın gerçekliği tam olarak ispatlanmasa da, Minecraft Topluluğu'nun bu tarz engellerden arınması gerektiğini düşünüyoruz.

10- Kandırma (trolling): Kasten üyeleri şaşırtmak, kandırmak amacıyla içeriklerin gönderilmesi yasaktır. Üyelerin sorunlarına üyeleri yanlış yönlendirecek cevaplar vermek de bu kurala dahildir. Ek olarak Herobrine ile ilgili konularda bu kurala dahildir.

2) Daha Çok Bilgilendirme!
Bazı kurallar forum düzenini koruma amacını taşırken, bazı kurallar üyeleri bazı olumsuzluklardan korumayı amaçlıyor. Üyeleri olumsuz durumlardan koruyan kurallar için bu başlık altında herhangi bir düzenleme getirilmedi. Aşağıdaki kurallar sık tekrarlanan ve çok fazla zararlı olmayan ihlaller için daha önceden yayınlamış kurallardan bazılarıdır. Aşağıdaki listede bulunan bu kurallar için artık sizlere verilecek 2. uyarılar puansız olacak. Aşağıdaki kurallar sebebiyle daha önceden 1 adet bilgilendirme uyarısına sahipseniz, yeni sisteme göre aşağıdaki kuralların ihlali durumunda alacağınız 2. uyarı, aynen bilgilendirme uyarısı gibi puansız olacak. Fakat 3. uyarı ve sonrası için puanlı uyarı uygulaması devam edecek. Bu güncellemeye dayanarak eski uyarılarınızın puansız uyarılara dönüştürülmesi talebinde bulunma şansınız tabii ki olmayacak.
  • 4- Aynı Konuların Tekrarlanması
  • 5- Uygunsuz İçeriğin Cevaplanması
  • 13- Dil Bilgisi ile Dalga Geçmek/Dil Bilgisini Düzeltmek
  • 15- Ölü Konuları Cevaplamak
  • 19- Yanlış Yere Konu Açmak
Güncelleme: Kısıtlı hesap sistemine geçilmesi sebebiyle, bu uygulama 27.08.2019 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır.

3) Eriyen Puanlar!
Uzun süredir pilot uygulamasını yaptığımız uyarı puanları hakkındaki düzenlemeden olumsuz sonuçlar almadık. Fark ettiyseniz verilen bazı uyarılar için, uyarı puanları 1 gün içerisinde sona ermekte. Bu puanlar eskiden 1 hafta sonra kaldırılırken yeni düzenleme ile 1 gün sonra kaldırılmaya başlandı. Hazırladığımız raporlara dayanarak, bu pilot uygulamayı kalıcı hale getirme kararını aldık. Fakat üyeleri koruma amacını taşıyan uyarıların puanlarında azalma gibi bir düzenleme henüz yok.

4) Dil Bilgisi Kuralı Hakkında.
Bu kuralın gerekli olmadığı hakkında birçok ifade ile karşılaştık. Gün içerisinde foruma yazılan yüzlerce mesajın içeriğine bakarsanız binlerce yazım hatası görebilirsiniz. Bu kural olmasaydı, yazım hatalarını veya anlatım bozukluklarını düzeltme amacı taşıyan mesajlar ile spam yapılması ihtimali kaçınılmaz olacaktı.
Bundan sonra bazı yazım hataları otomatik olarak forum tarafından düzeltilecek. Bu düzeltmelerden bazılarını sizlerle paylaşalım:
dy.png

Bazı az kullanılan ifadeler için bu sistem bazı yanlış düzeltmelere yol açabilir, bu durumda Forum Destek bölümünden iletişime geçmenizi önemle rica ederiz.

5) Uyarı İtirazları.
"Beşer şaşar" sözü çerçevesinde herkesin hata yapabileceğini bir kez daha tekrar ederken, önemli olanın bu hatalardan ders çıkararak kalp kırmamaya özen göstermek olduğunu da söylemiş olalım. Konularda yaşanan bazı yanlış anlaşılmalar sebebiyle bazen farklı ifadeler kullanılabiliyor, hoş olmayan ifadeler sebebiyle uyarı alan üyelerimiz olabiliyor. Eğer uyarı almışsanız uyarınız sebebiyle bilgilendirme amaçlı olarak konuşmalar bölümüne gelen özel mesaj üzerinden itirazda bulunabilirsiniz. Bu itirazdan sonuç alamazsanız Forum Destek bölümünden itiraz etme hakkınız saklıdır fakat susturulmuşsanız bu bölüme konu açma şansınız olmaz, bu durumda bu bağlantıdan direk olarak adminlere ulaşabilirsiniz. Tekrar söylemekte fayda var, bu yollara başvurmadan önce uyarı hakkındaki özel mesaj üzerinden itirazda bulunup sonuç alamamanız gerekiyor.

6) Yasaklanma İtirazları.
Hesabınıza erişim sıkıntısı yaşıyorsanız ve bu erişim sıkıntısının sizden kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız itirazda bulunabilirsiniz. Hesabınızın niçin yasaklandığı hakkında bilgi alma hakkınız saklıdır. Eğer bir yanlışlık sonucu yasaklandığınızı düşünüyorsanız Forum Destek bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu bölüme açacağınız konuya, hesabınız için kullandığınız e-posta adresini ve IP adresinizi eklemeyi unutmayınız lütfen.

7) Alternatif Hesaplar Hakkında.
Alternatif hesapları kullanma şansınız tabii ki var fakat farklı niyetlerde olmamanız gerekiyor. Alternatif hesapların doğru kullanımı; klanınız, sunucunuz, modunuz, hostunuz veya projeniz için kullanımlardır. Ayrıca alternatif tek bir hesabı kendinize ait ayrı bir hesap oluşturmak için kullanabilirsiniz. Alternatif hesapları mesajları beğenmek, konuları güncellemek, susturulmadan kaçmak gibi amaçlarla kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım. Bu tarz ihlallere genelde sunucular bölümünde rastlıyoruz. Sunucular bölümünde konusu olan bazı üyeleri, bu tarz alternatif hesapları rapor etmek yerine aynı ihlali yapma yoluna giderken görüyoruz, ihlale ihlalle karşılık verilmemesini önemle rica ediyoruz.

8) Ürün Satışı.
Kurallar sayfasında bulunan bilgilendirmemizi tekrar hatırlatmak istedik. Satıcı yetkisine sahip olan üyelerle yaptığınız alışverişlerin güvenilirliği kesin değildir. Eğer satıcı yetkisine sahip bir üye tarafından dolandırılırsanız, yeterli kanıtları Forum Destek Bölümü'ne bildirmeniz sonucunda ilgili satıcının yetkisi alınır ve cezalandırılır. Satıcı yetkisi olmayan üyelerden ürün almaya çalışmayınız, satıcı yetkisine sahip olmayan üyeler size satış yapmak istediklerinde ilgili içerikleri rapor ediniz.

1., 2. ve 4. başlıklar ilk aşamada pilot uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Görüş ve önerilerinizi eksik etmeyin lütfen. Bu kurallar ve uygulamalar 25.06.2017 tarihinden itibaren geçerlidir.

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Yerine göre tabii ki değil de tab2 kullanıyorum. Uyarı söz konusu mu?
Büyük bir ihtimalle -eskiden olduğu gibi- bizim yaptığımız yanlışlar için bize uyarı verilmeyecek.
Eskiden olduğu gibi mesajlardaki yanlışları düzeltenlere uyarı verilecek (bundan dolayı uyarı almıştım).

Konuyla ilgili olarak; güzel bir güncelleme.

Xeronas

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Valla ne diyim ki, ellerinize sağlık.Gayet güzel bir güncelleme ve yararlı diyebilirim, böyle bir şey yaptığınız için teşekkür ediyorum.

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güncellemeler Güzel umarım adaletin temeli olur.

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güncelleme güzelmiş (Herobrine kaldırılmadı diye değil, kaldırıldı diye okudum. Bende şaşırdım, az önce tekrar okudum ve anladım :D)

Ek olarak sunucu konularına gerçekten kötü yorumların atılmasınıda engellemek gerekiyor.
Veya, bir oyuncu 'sunucunuz çok kötü' diyip gitmek yerine, kötü olmasının sebebinide yazsın. Yazmazsa ona uyarı verilsin.
Olabilir mi?

Zariarius

People will destroyed when they kill each other...
En iyi cevaplar
0
Bu tür duyurulara yapılan, mesaj kasma amaçlı "Güzel güncelleme" türündeki mesajlara bir kural getirilmeli. Aynısı diğer konular içinde geçerli.

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu tür Forum kurallarına getirilen güncellemeler hoş bir şey. Forumun geliştiğini gösteriyor. Bence pilot uygulamalar daha sık yapılmalı. Hatta yeni kurallar eklenmeli. Geçtiğimiz yıllarda hiç hoş olmayan hadiseler yanında ağza alınmayacak olaylar yaşandı. Bu tür durumlar yaşanmadan önce önüne geçilebilse ne kadar güzel olurdu.
Bilen üyeler bilir. Bu tür tatsızlıkların önüne geçilmeli ve bunun için yeni kurallarla önlemler alınmalı. Ama nasıl? Bence pilot uygulamalar artarsa bunların önüne geçecek yeni engeller ortaya çıkabilir. Ne tür durumlardan bahsediyorum ben? Ruh sağlığı iyi olmayıp diğer üyelerin ruh sağlığını etkileyen hasta şahısların paylaşımları, cinsel içeriklerle küçük yaşta olan üyeler başta olmak üzere diğer üyelere ulaşan gönderiler, din,ırk,siyaset şeklinde paylaşımlar. Dini şeyler derken akla direk İslami paylaşımlar geliyor ama ben bundan bahsetmiyorum. Satanizmi yaymaya çalışan şaşkınları da gördük bu forumda. Hatta özellikle küçük yaştaki üyelere özel mesaj ile ulaşmışlardı.

Bu tip durumların önüne geçilmedi değil, geçildi. Bir kaç sefer bu tür üyeler tespit edilip forum yönetiminden nasibini aldı. Ancak bu tür olaylardan zarar görenler oldu. Demek istediğim öyle bir noktaya ulaşılmalı ki, kimse zarar görmesin. Elbette budur herkesin dileği, başta forum yönetimi olmak üzere. Burası Minecraft forumuydu. Hala öyle ancak artık Gamer Forumu olmuş. Minecraft dışında diğer oyunlarla da etkileşime geçilebiliyor. Yapılabilecek paylaşımlar,gönderiler hakkında detaylı bir kural çıksa. Şu bu gibi şeylerin paylaşımı yasak dense (Detaylı olarak) iyi olmaz mıydı?
Bu tür durumları engellemek üzere pilot uygulamaların artması ve yeni kuralların getirilmesi yararımıza olabilir. Forum yönetimine başarılar diliyorum.

Forum kuralları yanı sıra Islah Olma gibi bir düzenlemede getirilse fena olmaz.
Herkes hata yapar bu bilindik bir şey. Hatta bazen aynı hatalar tekrarlanır. Ancak hiç mi ıslah olunmaz?
Benim fikrimce, aynı hatayı uzun süredir yapmayan üyeler ıslah oldu damgasıyla affedilmeli ve o hatadan aldığı uyarısı silinmeli.
Eğer hatayı ıslah olduktan sonra tekrarlarsa uyarı bir daha kaldırılmamak üzere verilmeli.

NathaNomel

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kurallar technopat sosyaldeki gibi olmasında (noktalama hatasına bile uyarı veren koca yürekli forum)

Gerekli bir güncellemeydi. Ama Herobrine kuralı hakkındaki esnetmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü Herobrine hiçbir zaman var olmadı sadece modlar sayesinde görebilirsiniz.
aynen çünkü oyunun dosyalarında böle bir şey yok,yok herobrine notch dayımızın ölen kardeşiymişde (notch'un kardeşi mi var len kardeşim) yok virüsmüşde yok steve in klonuymuşda oyunda hiçbir zaman herobrine olmadı ve olmayacak (tabi bunun için özel troll bir güncelleme gelirse başka tabi) konuyu okurken bu beni çok güldürdü "Herobrine'ın gerçekliği tam olarak ispatlanmasa da" yahu nesini ispatlayacaklar çocukmusunuz siz olmayan bir şeyin varlığını nasıl ispatlayacaklar.