LOJİK [#03] Bitter -Pascia'dan-

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Elektronik Lojik Devreleri
LOJİK [#03]
-#03 Bitter Pascia'dan-
Merhaba. Bu konuda bir projedeki ihtiyaçlarım doğrultusunda internette aradığım, ancak belki benim amatörlüğümden bulmadığım ve kendim tasarlamaya karar verdiğim bir sistemi tanıtacağım. Devrenin genel mantığını özellikler kısmında, çalışma mantığını ise mekanizma kısmında açıkladım. Bileşenin ismini kendim koydum. İşleyişi sadece bit değerleri üzerinde olduğu için bit+çi anlamında gelen bitter koymayı mantıklı buldum.
Alt-Devre Görünümü:

Solda 8 adet giriş pini, altta doğrulama pini, sağda ise çıkış pini.
Özellik
Bitter, basit bir data bit toparlayıcısıdır. Kendisine gelen tekil girişleri tek bir 8 bit genişliğindeki çıkış verisine dönüştürür. Sıralama farkı gözetir.
Genel olarak tek bit veriye sahip A, B, C, D, E, F, G, H girişlerini 8 bit'lik bir giriş kanalı olan ABCDEFGH verisine dönüştürür.
Mekanizma
Çalışma mantığı olarak her bir girişi öncelikle 8 bit hal ile doldurur. 0 verisi 0000 0000 olarak, 1 verisi 1111 1111 verisine genişletir. Bu işlem sırasında giriş kanalı sayısı kadar (8 adet) Bit Extender "sing" modunda kullanılır. Ardından her veri, sırasına göre belirli sabit Constant'larla AND işlemine tutulur. Örneğin 1. sıradaki veri 0000 0001 ile, 4. sıradaki veri ise 0000 1000 verileri ile işleme tutulur. Bu sayede sıralama farkı gözetiriz ve hiçbir giriş verisinin birbiri ile çakışmamasını güvence altına alırız.
Bu işlemlerden sona 8 adet en fazla 1 basamağı aktif hale gelmiş 8 bit genişliğinde verimiz olacaktır. Bunları OR işlemine tutarak sadece aktif olan basamaklarını birleştiririz. Sonunda 8 giriş birleşip sıra farkı gözetilmiş tek bir 8 bit genişliğinde veri elde etmiş oluruz.

Pinler
  • 8 INPUT: Tek bitlik girişlerden oluşan pinlerdir. 1. sıradaki giriş verisi, çıkış verisinin sağdan 1. basamağına eşittir.
  • OUTPUT: 8 bit değerindeki çıkış pinidir. 0000 0000(0) ile 1111 1111(255/FF) arasında bir değer alır.
  • Verify: Tek bir input aktifleştiği anda aktif hale gelen bir çıkıştır. Kullanımı opsiyoneldir.
Doğruluk Tablosu

Tüm 256 veriyi konuya koymam konuyu oldukça uzun hale getireceği için sadece rastgele seçtiğim 8 ihtimali tablolaştırdım.
Umarım yeterli olur.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
1600954964909.png

5 bit için modifikasyon