Loop-Veriable-İf-Else ayrıntılı lazım içeri gel.

Metin2TR

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
öncelikle Selamun Aleyküm ben Metin2TR. skript öğrenmeye taktım kafayı yapacak skriptlerim var haliyle yetersiz bilgim var ne kadar araştırsamda yapamıyorum bazı konuları. ders videoları çeken arkadaşlar örnek şunu anlatmıştı birisi süper anlatmış ama eksik yani hemen veriyorum örneğini
Kod:
on rightclick:
    block is a sign
    line 1 is "Market"
    player has permission "market.izin"
    player has 2 gold ingots
    remove 2 gold ingots from player
    give player 1 bread
    message "Marketten ekmek satin aldın dostum.."

örnek burda mesela 2 altına 1 ekmek veriyor ama altının ismi şu olursa olay gerçekleşsin yada altının açıklaması şu olursa gerçekleşsin bunları bilmiyorum mesela. siz skript yazanlar nerden buluyosunuz mesela bunları örnek altına isim açıklama eklemeyi sonra izin eklemeyi fln

diyer öğrenmek istediğim şu loop ları anlamıyorum örnek bana ödev verebilcek mesela bu loopu anlatıp birde bana şunu yap araştırıp fln diycek bi hocada arıyorum

veriable yi az çok anladım mesela set {ev} to location of player burda playerin konumunu kaydediyo teleport player to {ev} burdada kaydedilmiş locationa ışınlıyo ama bu kaydedilmiş location nasıl silinir birde adam örnek /evkaydet die komut oluşturdu kaydetti sonra /ev yazıp gitti bu skripti yaptım /evsil sonra eğer ev kayıtlı deilse hata mesajı çıkmasını yapamadım bunları nerden bulurum bana bunlar lazım

örnek dün ugraştım mesela koyuna kimse zarar veremeyecek yaptım ama yetkililer hariç yada şu izni olanlar hariç yaptığım skript
Kod:
on damage:
    if victim is a sheep:
    cancel event

mesela bunu geliştirmeye çalıştım send eklediğimde cancel eventin altına hata veriyo üstüne ekledim gene hata verdi yani hata mesajı da ekleyemedim buna nede geliştirebildim geliştirmeye çalıştıgım halide bu
Kod:
on damage:
    if player has permission"admin.öldürür":
        if victim is a sheep:
            send "koyunu katlettin." to player
    else:
    send "Koyunu öldüremessin" to player

gördüğünüz gibi böyle bir şey çıktı ortaya haliyle çalışmadıda neyse uzun lafın kısası bana hoca lazım ödev verebilecek anlatabilecek beni profesyonel skripter yapabilcek hoca adaylarımı bekliyorum :D

diyceksiniz hocanın bundan kârı ne olcak
ilk olarak hocama söz veriyorum kesinlikle ihanet etmiycem bi server yapacağında elimden geldiğince hocamın serverine yardım edicem skript konusun da yani. birde skriptten kazandığım ilk 3 paramı hocama vericem sonra sensey sprinterim olcak. telefondan yazıyorum ve yazım hatalarından dolayı hepinizden özür diliyorum üslubumda sorun varsa rahatsız olduysanız ondanda özür diliyorum yorumlarınızı bekliyorum.

birde en çok takıldığım konu örnek bir proje hayal ediyosunuz sonra yapmaya başlıyosunuz buna hangi satıra ne gelecegini veya şöyle söyleyim
Kod:
command /dürümcü:
    trigger:
        send "dürüm + ayran 3 lira" to player

bu örnekte buna permission ekleme sonra eğer izni varsa dürüm + ayran 3 lira desin yoksa şakire dürüm yok desin sonra eğer izni var birde elinde 2 TL adında altın külçesi varsa sana dürüm 2, lira desin en son buna % oran ekleme 5% oranla puding hediye edilsin gibi bunların hepsinin belirli yeri varmı permission mesajının o yüzde yi koyacağımız hata mesajını koyayacağımız fln yerin belirli yerleri var demi yoksa kafanıza göre hata mesajını üste oranları alta koyarsanız fln bi fark olmuyomu bunlarıda çok merak ediyorum

ToprakM

KEK
Emektar Üye
En iyi cevaplar
49
Ruh hali
Tabları öğrenmen gerek :pof:

Metin2TR

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
@ToprakM tabları biliyorum telefondan yazdığım için biraz sıkıntı olmuş kb. birde tab olayında örnek ders1.sk die ders skripti oluşturduk bunda ya tab kullancaz yada space demi mesela bi satırda tab bi satırda space ile boşluk bırakınca hata veriyo

ToprakM

KEK
Emektar Üye
En iyi cevaplar
49
Ruh hali
Evet, ya tab yada boşluk kullanmalısın.
@ToprakM tabları biliyorum telefondan yazdığım için biraz sıkıntı olmuş kb. birde tab olayında örnek ders1.sk die ders skripti oluşturduk bunda ya tab kullancaz yada space demi mesela bi satırda tab bi satırda space ile boşluk bırakınca hata veriyo

beyinBeleş

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Benim kafam çalışıyor fakat bilgi eksiğim var diyorsan sana özelden attığım Skype adresine ulaşabilirsin.

Darkkandadr

❌⚖❌ Everybody knows the good guys lost...
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
En iyi öğrenme yolunun kodları inceleyip kodlara bakmadan veya nadir yardım alarak,paylaşılan skriptleri tekrar yazmandır diye düşünüyorum,bir dene istersen hem elin alışır hemde kafana daha iyi oturur. Açıkçası ben öyle öğrenmiştim,ondan sonra kendim bir şeyler düşünüp yapmaya başladım.

Metin2TR

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
@beyinBeleş yani kafam çalışır birde öğrenme isteyim çok var sağolsun blueyescat loop sistemini anlattı biraz daha kafamda oturmaya başladı eğer benim sprinter ustam olmak istiyosan süper olur ödev ver yapıyım araştır de araştırıyım zorla beni nasıl desem öğrenmem gereken şeylere zorla.

@Darkkandadr yorumunu çok beğendim şuanda skript incelemeye başladım hatta çöl haritasında vaha market yaptım 2 çöl parası (altın külçesine) 1 altın elma vb şeyler veren market yaptım işe yarar bi öğrenme yöntemi ama bazı skriptler çok karışık anlamakta güçlük çekiyorum o veriableler loop lar döngüler fln karışık geliyo

Darkkandadr

❌⚖❌ Everybody knows the good guys lost...
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
@Darkkandadr yorumunu çok beğendim şuanda skript incelemeye başladım hatta çöl haritasında vaha market yaptım 2 çöl parası (altın külçesine) 1 altın elma vb şeyler veren market yaptım işe yarar bi öğrenme yöntemi ama bazı skriptler çok karışık anlamakta güçlük çekiyorum o veriableler loop lar döngüler fln karışık geliyo

İlk başlarda zorlanman normal pes etmez isen ileride çok kolay olduğunu göreceksin.
İyi çalışmalar başarılar dilerim.

Metin2TR

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
@Darkkandadr çok tşkler önerilerin için. pes etmiycem inş :)

@Darkkandadr senden bi ricam olcak ya şu an aklıma bir şey gelmiyo rica etsem ödev verirmisin bende onu yapmaya çalışıyım eksiklerimi bulurum hem. :D

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Bu tür "disk optimizasyonları" dedikleri olaylar yüzünden kafan karışmış olabilir,
Şöyle anlatayım ":" işaretini koyduktan sonra çoğu zaman alt satıra geçip ekstra bir tab atman gerekiyor.
Konuda sorduğun sorulara cevap olarak aşşağıdaki örnekleri hazırladım. Anlamadığın bir şey olur ise sorabilirsin.

Ek olarak örneklerden önce bir şey daha söylemek istiyorum, eğer NotePad++ kullanıyorsan ve hala Skript Temasını ve Otomatik Tamamlayıcıları indirmediysen profilimden açtığım konulara gidip ordan konularını bulup indirebilirsin. Skript yazmanda yardımcı olacaklardır. Ek olarak bikaç açtığım skript rehberi de var onlara da bakabilirsin.

PHP:
on rightclick on sign: # tabelaya sağ tıkladığında
    if line 1 of the clicked block is "Market": # ilk satır "Market" ise
        if player have the permission "market.izin": # oyuncunun "market.izin" yetkisi var ise
            if player have 2 gold ingots named "&a2 TL" with lore "&7Bu parayı markette harcayabilirsin.": # 2 TL'si var ise (item olarak)
                remove 2 gold ingots named "&a2 TL" with lore "&7Bu parayı markette harcayabilirsin." from player # 2 TL sil
                give 1 bread item to player # ekmek ver
                send "Marketten ekmek satin aldın dostum.." # mesaj gönder
            else: # 2 TL'si yok ise
                send "&cYeterli paran yok!"
        else: # yetkisi yok ise
            send "&cYeterli yetkin yok!"

PHP:
on damage: # hasar verildiğinde
    if victim is a sheep: # hasar alan entity koyun ise
        if attacker doesn't have the permission "koyuna.vurabilir": # hasar verenin yetkisi yok ise
            cancel event # hasarı engelle
            # mesaj gönder
            send "&cKoyunlara zarar veremessin!" #to player
            # Send kullanırsan ve to player koymaz isen skript otomatik to player olarak algılar.
            # Hashtag ile başlayan satırlar yorum satırıdır, Bu satırları skript kod olarak işleme almaz ve yürütmez.

PHP:
command /ornek: # komut /ornek
    permission: yetki.yetki # yetkisi "yetki.yetki"
    permission message: &cyetkin yok! #eğer yetkisi yoksa bu mesajı gönderir
    usage: /ornek #komutun kullanımı, eğer yanlış girer ise bunu gönderir.
    trigger:
        # yüzde 5 şansla
        if chance of 5%:
            send "%%5 şansla kazandın!"
        # yüzde 3 şansla
        else if chance of 3%:
            send "%%3 şansla kazandın!"
        # eğer ikiside olmaz ise
        else:
            send "Kazanamadın..."