MagicaVoxel Eğitimi Bölüm - 1 : Arayüz/Interface

NathaNomel

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Resimlere bakmadan önce belli sorunu yarın düzelticem siz çoktan görmüşsünüz bende yeni gördüm ama şu an çok yorgunum (bunu nasıl fark etmedim hala anlayamıyorum resimleri tekrar çekip yükleyicem -_-
Dün "Maxon Cinema4D Eğitimleri" adında bir konu açmıştım ve hatırlarsanız şundan söz etmiştim "Karakter/Rig modelleme tasarlama" o eğitime geçmeden size bir yazılımı öğretmek istiyorum gerçekten basit bir yazılım hayatında hiç modelleme yapmamış biri bile kullanabilir artık eğitime başlıyalım değil mi ?

İlk önce programın arayüzünüde gösteriyim bu arada bende şöle bir sorun oluyor sizdede oluyor mu merak ediyorum ben 3 tane IPS 1080p monitör kullanıyorum ve yanlarda sihhalık var diyer 2 monitör kapalı olduğundan sadece ortadaki açık olduğundan öle çokta büyük bir çözünürlükle kullanmıyorum 1080p yani standart siyahlıkları almadığım için çözünürlük düşük oldu af ola neyse uzatmadan işte programın ara yüzü

Gördüğünüz gibi çok şirin öle göz korkutmayan bir ara yüzü var ingilizceniz var ise her şey sizin için çok daha kolay olacaktır ilk olarak paletin yanında fırçalarımız var "L,C,P,V,F,B" hemen altında ise "Attach,Erase,Paint" var ingilizceniz iyi olmasa bile bu 3 aracın ne için olduğunu anlamışsınızdır ana ben yinede anlatayım (elektrikler gidecek diye korkuyor*)

Attach : Voxel koymak
Erase : Voxel Silme
Paint : Voxel boyamak

Şimdi ise size "L,C,P,V,F,B" bu fırçaların ne işe yaradığını göstericem ama ilk işe çalışma alanızımı temizlemekle başlayalım bunun için
programın arayüzünde edit kısmında tool deyip Zero'ya tıklayalım ve tertemiz bir çalışma alanı.

size eğer bu alan yetmiyorsa "size" kısmından istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz ben 60 60 40 değerlerini kullanacam

Ve attack diyip fırçaları öğrenmeyi başlıyalım
İlk aracımız L :
L'nin açılımı "Line" dır yani çizgi ve anlamışsınızdır bu araç bizim resimde gördüğümüz gibi şekiller çizmemizi sağlar fark ettiniz mi bilmiyorum ama A ve B çizgisi gayet düzgün ilerlerken C çizgisi A ve B çizgisinin üstünden geçiyor bunun sebebi eğer voxel koyarken basılı tutup rastgele voxel koyuyorsanız eğer mouse u getirdiğiniz bölgede voxel varsa koyduğunuz voxel önündeki voxel'ın üstüne çıkar

İkinci aracımız ise C yani Center shape brush :
Bu araç bu şekilde daireler yapmamızı sağlar dağ yaparken içinize yarıyabilir ufak bir örnek not ( P aracını 2.bölümde öğreticem)

3.Aracımız V yani Voxel shape brush :
bu ise tek tek voxel koymamızı sağlar örnek aracın pek bir olayı yok ama bazen gerçekten çok işe yarıyor örneğin ağaç yaparken veyahut detaylı şekiller yaparken

Geldik B aracımıza yani kutu :
Sıradan bir voxelden oluşan kutulardan söz etmiyorum 10 larca belki yüzlerce voxel dan oluşan kutulardan söz ediyorum örnek aşşağıda şimdi diyorsunuz be adam bunlar kutu değil yerde duran 2 3 tane kutu şimdi anlarsınız F aracına geçelim

F aracı yani Face shape brush :
Bu araç bazı yerlerde okadar çok işinize yarıyacak ki yazılımı yapan kişi için iyi bu aracı unutmamış parmaklarına sağlık diyeceksiniz bu araç tıkladığımız cismin üzerine aynı cisimde seçmiş olduğunuz renkde bir tane daha ekler örnek aşşağıda

1.bölümden bu kadar şimdi geçelim sorabileceğiniz sorulara

Ben bir hata yaptım nasıl geri alacam : Crtl + Z
Ben bi rengi palette bulamıyorum ne yapmam lazım : bu aracı seçip çalışma alanında o bulamadığın renge tıkla

Ben yaptığım şeyi kullandığım bir modelleme yazılımına atmak sitiyorum ne yapmalıyım : 2.bölüm pazartesi geliyor orda bu soruna cevap ealabileceksin ama hızlı bir cevap istersen export kısmından
Yazılımı nerden indirebilirim ve boyutu ne kadar ? : yazılım bence işlevine göre boyutu çok küçük maksimum yeni versiyon geldiyse 2mb buradan indirebilirsim okurcuğum : https://ephtracy.github.io/
program 32 bit 64 bit versiyonu var mı : yok ama performans sıkıntısı yaşamazsın bulamayanlar için indirme butonunu : http://prntscr.com/g7q1qb
Neden anlamsız ve çirkin şekiller yaptık ? : Çünkü şu an sadece ara yüzü anlatıyorum ara yüz 4 bölüm daha sürecek herhalde ama kendinde kurcalayıp öğrenebilirsin ara yüzü yada buradan : https://ephtracy.github.io/index.html?page=mv_controls
Yaptığımız karakterleri hareketli bir karakter yapacakmıyız : Evet :) 6.bölümde bunu göstericem bu biraz seni zorlayabilir tabi Cinema4D programını kullanmayı bilmiyorsan (Sadece C4D için göstericem) ama merak etme yakın C4D yazılımınıda detaylı bir şekilde anlatıcağım

Benim sizden sizden isteklerim : eğer bir şey yaptıysanız paylaşmanız nasıl olmuş diye yazılım hoşunuza gitti mi onu sölemek ve ben okadar yazdım umarım sizde bana nezaket gösterip konuyu okursunuz şimdiden teşekkürler

İşine yarayabilceğini düşündüğüm kişiler
@SarpE

Son düzenleme: