Minecraft'ın Yıldan Yıla Gelişimi

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
135238

Minecraft'ın Yıldan Yıla Gelişimi

Su ve zaman... Aslında ne kadar ayrı ve aynı kavramlar değil mi? Bir bakımdan biri yaşam kaynağı biri de yaşamın süresi. Ancak zaman su gibi geçiyor, öylesine akıp gidiyor. Evet, çıktığı yıl 2009'dan bu yana Minecraft'ın gelişimini sizlere aktarmaktan onur ve gurur duyarım. Öyleyse, konumuza geçelim.

Yıl 2009
Minecraft dünyaya geldi. Evet, yanlış duymadınız... Minecraft: 17 Mayıs 2009'da dünyaya geldi ve ilk nefesini aldı. O kadar orijinal idi ki o zamanın diğer oyunlarına göre; neredeyse herkes oynuyordu. Tabii; şu an ile karşılaştırdığımızda bir o kadar da az gelişmişti. Size ilginç bir bilgi vereyim mi? Minecraft ilk çıktığında, ne toprak ne taş ne de tahta vardı. Tabii; bu blokların gelmesi pek uzun sürmedi: Sadece 1 gün. Evet, aynen öyle. Minecraft çıktıktan sadece 1 gün sonra bu bloklar eklendi. Biraz tuhaf öyle değil mi?

Yıl 2010
Hmm.. düşünün bakalım biraz. 1 yıl doldu. Ne eksik peki? Aklınıza geldi mi? Ben söyleyeyim. Tabii ki; MINECON! Evet, ilk MINECON 2010 yılında yapıldı ve ek olarak oyuna vagon yani Minecart getirildi. Gerçekten sevilen bir güncelleme idi 2010 güncellemesi. Zaten var olan milyonlarca oyuncusuna biraz daha milyonlar kattı.

Yıl 2011
2011 yılında da çok güzel, etkileyici ve iz bırakan yenilikler geldi. Nasıl bir yenilik dersiniz? O zamanın en iyi telefon markalarından birinin yani iPhone'un işletim sistemi olan iOS'a Minecraft getirildi. Bu da oyuncu miktarını oldukça arttırdı. Ek olarak, Amerika'nın vazgeçilmez lokasyonlarından Las Vegas'ta ikinci MINECON festivali düzenlendi. O kadar çok kişi gitti ki; yapımcılar dahi şaşırdı. Ayrıca yapımcılar, Las Vegas'ta yapılan bu MINECON festivalinden çok iyi kazanç da yapılar. Bu onlar için de bizim için de çok iyi oldu. Nedeni ise; yapımcılar kazandı ve oyuna yenilikler geldi.

Yıl 2012
Minecraft başka platformlara ve işletim sistemlerine oyununu eklemeye devam etti. Bu seferki ise: Xbox 360 oldu. Tuğla bloğu oyuna eklendi ve bu 2012 yılında oyuncular en sevdiği blok oldu, özellikle Minecraft'ı genellikle yaratıcılık yani creative modunda oynayanlar için. Ve asıl güncelleme ta karşınızda: Pretty Scary! Sizce de bu güncellemenin genel ismini çok güzel koymamışlar mı? Şahsen ben bayıldım diyebilirim. Her neyse, Pretty Scary güncellemesinde oyuna gelmeyen kalmadı. Yarasalardan tutun cadılara, iskeletlerden tutun köylü zombilere. Bu arada eklemek istediğim bir şey var sevgili okurlar, siz köylü zombi mi diyorsunuz yoksa zombi köylü mü? Gerçekten merak ediyorum, tek ricam cevabınızı yorumlara yazmayı unutmayın, hevesim kursağımda kalır yoksa...

Yıl 2013
Ben bile sıkıldım diyebilirim sevgili okurlar ancak bir platforma daha geldi Minecraft. Bu değerli platformun ismini merak edenler için söylüyorum öyleyse: PlayStation 3! Ve.. halen daha en sevdiğim Minecraft hayvanı. Gerçek dünyada da bayılırım o hayvanlara. Gerçekten çok hoşlar. Minecraft'ı da tebrik ederim gerçekten. Çok güzel yansıtmışlar.. atları! Dört nala koşup susayan atlar.. Ah o atlar.. Gerçekten çok sevimliler. Öyleyse çok uzatmadan 2013 yılının asıl güncellemesine geçiyorum, hazır mısınız? Duyamadım sevgili okurlar.. Hazır mısınız? Tonlarca yeni biyom! Java sürümüne eklenmesi ile oldu hep bunlar. Ha, bu arada, nasıl unuttum. Yeni özellikler. Eğlenceli özellikler hem de. Ciddi anlamda Minecraft'a çağ atlatan yıllardan biridir bu 2013 yılı. Olmazsa olmaz bir yıldı Minecraft için...

Yıl 2014
Microsoft mu dediniz? Hadi canım! Gerçekten oyunu satın mı aldı? Evet, oyunu gerçekten satın aldı. Yanlış duymadınız sevgili okurlar: Dünyanın en büyük yazılım şirketi oyunu satın aldı. Neden mi? Microsoft şirketinin genel başkanı ve kurucusu Bill Gates bu oyunda gelecek gördü çünkü. Yanılmış mı peki? Bence hiç! Gerçekten doğru bir karar verdi. Minecraft'ı Minecraft yapan tüm güncellemeler Microsoft'un satın almasıyla geldi diyen de var, amma ve lakin, tam tersi yani Microsoft'un satın almasıyla daha da berbatlaştı diyen de var. Siz hangi taraftasınız sevgili okurlar? Yorumlara bunu da belirtin olur mu? Evet devam edelim. Bir platform daha desem kızar mısınız: PS Vita! Kızmadınız inşallah. Sırada ise güzel bir güncelleme daha, gerçi yine çok tartışıldı. Neyse, güncelleme şu: Bountiful Update! Bu güncelleme Minecraft'ın yaratıcılık moduna nazaran daha çok hayatta kalma moduna yenilikler getirdi. birçok blok da geldi tabii ki, yontulmamış toprak gibi...

Yıl 2015
Bir platform daha... Wii U! Evet, sevgili okurlar, Minecraft insan hücresi gibi bölüne bölüne her platformda yerini kaptı. Eğer sorarsanız hepsinde oynanıyor mu diye: Evet derim. Ek olarak, Minecraft Story Mode veya dilimizdeki karşılığıyla Minecraft Hikaye Modu doğdu. Ne çok oynandı anlatamam. Bu da virus gibi yayıldı diyebiliriz. Dünyanın dört bir yanında oynanan bu mod kullanıcıların büyük bir çoğunluğu tarafından sevildi.

Yıl 2016
Minik bir hayvan olarak geldi sayılır ancak gerçekte devasa tabii ki. Karşınızda: kutup ayıları! Çok işe yarıyor mu derseniz, pek değil. Amma ve lakin, oyuna güzel bir hava kattığını düşünüyorum. Aslında, havadan çok gerçekçilik desek yeridir. Ek olarak eğitim sürümü de yayınlanan Minecraft adlı oyunun kullanıcı sayısı bu yenilik ile de arttı diyebiliriz? Siz denediniz mi madem, Minecraft eğitim sürümünü?

Yıl 2017
Evet, 2017 yılında gelen yeniliklerden biri karşınızda sevgili okurlar: Birlikte daha iyi! Bu sürüm ile, Xbox One, PC, iOS ve Android için geçerli olan güzel mi güzel bir durum söz konusu oldu: Platformlar arası oynama özelliği. Evet sevgili okurlar, yanlış duymadınız, bu sürüm sayesinde platformlar arası Minecraft oynama aktif edildi. Sizce de süper değil mi ama? Ek olarak, benim de okuduğum; yine güzel mi güzel bir Minecraft kitabı satışa sunuldu: Minecraft: ADA! Her bir harfi Minecraft ile bağlantılı olan bu kitap D&R gibi büyük kitap firmalarının Gençlik ve En Çok Satanlar rafında yerini aldı.
Son olarak, Minecraft Nintendo Switch'de de kullanıma sunuldu. Bunu da çok merak ediyorum. Sizce gerçekten gerekli miydi, yoksa gösteriş için mi yapıldı? Yorumlara yazın bakalım.

Yıl 2018
2018 yılında çok çok çok sevdiğim bir güncelleme Minecraft'a geldi. Su altı güncellemesi adı altında geçen bu güncellemede balıklardan tutun su altı bitkilerine her şey var. Bu güncelleme olmasaydı ne yapardık bilmiyorum, sizce de öyle değil mi gençler? Her neyse; ek olarak şu geldi sevgili okurlar: demin bahsettiğimiz Birlikte Daha İyi Nintendo Switch'de de aktif edildi. Güzel oldu sayılır. Aşırı gerekli miydi; bence hayır.

Yıl 2019
Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum. 2019 yılının 5. aynının 17. günü (17 Mayıs 2019) Minecraft'ın doğum günü. Peki öyle sıradan doğum günü mü, hayır tabii ki de! Evet sevgili okurlar, Minecraft 10 yaşında! Büyük bir güncelleme geldi mi, evet sayılır. Onlarca bloktan tutun köy yağmalamaya kadar birçok özellik geldi Minecraft'a. 2019'da gelen bloklar Minecraft mimarlarının işine yaradı diyorlar, bu hususa pek aşina olmasam da öyle duyduğumu rahatlıkla dile getirebilirim. 2019 yılında ticaret ileri sürüldü desek de fena olmaz. Gerçekten de sürülü.

Bu konumda yıldan yıla Mincraft'ın gelişmesinden bahsettim. Beğenmeniz umuduyla iyi forumlar diliyorum.