Minecraft İtem Kodları

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

Swuupie

son cosas de la vida
Forum Yöneticisi
Kaynak Yöneticisi
Mesajlar
855
Best answers
0
Puanları
2,940
mcturk.png


Minecraft İtem Kodları

Merhabalar! Minecraft eşya kodları veya Minecraft item kodları olarak adlandırılan sayılar, sizlerin oyun içerisinde konsol komutları ile istediğimiz Minecraft itemini envanterinize almanızı sağlayan kodlardır. Her itemin kendine özgü bir kodu vardır. Tek oyunculuda herhangi bir hile (komut) kullanarak istediğiniz itemi elde etmeniz için Gamemode'unuzun yaratıcı modda yani creative modda olması gerekmez, hileleri aktif hale getirmiş olmanız yeterli olur. Ardından komutu yazarak ilgili itemi envanterimize ekleyebilirsiniz. Oyun içerisinde çok çeşit item olduğu için bu itemlerin her biri için ayrı bir kod yani sayı vardır. Mesela taşın (stone) kodu 1 iken elmanın kodu (apple) 260'tır. Oyun içerisinde kod kullanmadan yaratıcı moda geçerek de istediğiniz itemi alabilirsiniz ve kullanabilirsiniz. Ayrıca itemleri direk olarak kolaylıkla almak yerine survivalde olduğu gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Hangi Minecraft eşyasının nasıl üretildiğini görmek için crafting sitesini ziyaret edebilirsiniz. İtem üretmek için öncelikle o itemin hammaddesine ihtiyacınız vardır; bazı ham maddeler rahatlıkla etrafta bulunurken, bazıları da uzun uğraşlar sonucu bulunur. Oyunda bir item yapmak istiyorsanız size bir adet çalışma masası (crafting table) gerekir. Oyun içerisinde yapacağınız çoğu item bu çalışma masası denilen eşya üzerinden yapılır. Çalışma masası yapmak çok basittir, 4 adet tahtayı envanterinizdeki zanaat kısmına dizerek yapabilirsiniz ve istediğiniz yere koyup istediğiniz itemleri üretebilirsiniz.

Oyuna gelen birçok güncellemede yani belirli zamanlarda genellikle yeni itemler eklenmektedir. Oyuna şekil ve yön veren de bu itemlerdir. Oyunda bazı hayati itemler olmasaydı muhtemelen oyun aşırı derecede zevksiz olurdu diye düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse; oyunda et gibi doyurucu yemeklerin olmadığını düşünün, bu yiyecekler mevcut olmasaydı muhtemelen açlık gidermek için fazlaca vakit harcardık, açlığımız sürekli düşerdi ve bu durum oyunu seri şekilde oynamamıza engel olabilirdi, koşamaz ve sürekli yürümek zorunda kalırdık. Bir de kılıçların olduğunu fakat zırhların olmadığını düşünelim; muhtemelen yaratıklar bizi kolayca öldürürdü ve geceleri dışarıya çıkmamaya çalışırdık, eğer bir yaratığın öldükten sonra içinden çıkan itemler ile yapılan bir iksir yapacak olsaydık işler birazcık zor olacaktı. Genel olarak, bazı itemler olmasaydı işimiz zorlaşırdı diye düşünüyorum. Bazı itemler olmasaydı sadece tek oyunculu oyunu değil, çok oyunculu oyunu da etkilerdi. Mesela oyunda eğer kılıç, kalkan, zırhlar olmasaydı PvP serverlar hiç olmazdı veya çapa ve kazmanın olmadığını düşünün, survival oynayan kişiler muhtemelen survival zevki alamaz ve sıkılırlardı. Bunun için Minecraft'ta bu kadar item olması oyuna çeşitlilik katmış ve diğer oyun modlarının önünü açmıştır.

Oyunda bazı Minecraft itemlerinin hammaddelerini bulmak zor olabilir. Örnek verecek olursak; survival oynayanların da katılacağı üzere, ghast göz yaşı, nether wart, blaze rot gibi hammaddeleri bulmaya çalışmak cidden sıkıntılı olabiliyor. Bunun için her item kolay yapılmayabilir ve sizi uğraştırabilir. Vanilla oyunda bazı Minecraft eşyalarını yapmak, hammadde bulma açısından zor olsa bile modlu oynarken bu iş oldukça kolaylaşıyor. Modlu oyunda herhangi bir itemin ham maddesini bulmak yerine istediğiniz gibi üretebilirsiniz. Ayrıca modlu oyunda bazı itemleri üretirken 2 veya daha fazla seçeneğimiz olabiliyor. Bu da işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Eğer elinizde 1. üretimin itemleri yok, 2. üretimin itemleri var ise 2. üretimi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yani kısaca modlar bizim işimizi çoğunlukla kolaylaştırabiliyor.

Muhtemelen oyun içerisinde herkesin sevdiği, favori Minecraft itemi farklı. Benimde nedense en sevdiğim item obsidian. Aslında obsidian pek bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Halbuki birçok Minecraft eşyasının kullanımına yol açıyor, tek oyunuculu oyunda obsidian kullanmak nethera gitmenin "hilesiz hurdasız" tek yolu gibi görünüyor. En azından ben o şekilde biliyorum, tabii benim en sevdiğim renk mor ve morun tonları olduğu için sanırım kendimi obsidiana daha yakın hissediyorum. Gerçekten, yapımcılar obsidianın rengini bloğa uyacak şekilde ayarlamış. Her ne kadar gerçek dünyadaki obsidian çoğunlukla siyah gibi olsa da burada birazcık oynama yapılmış diyebiliriz ve bu oynama da cidden güzel olmuş ve tam oturmuş.

Oyun içerisinde itemler bizim gidişatımızı da belirliyor aslında. Yani bir planlama yaparak ilk önce şunu, sonra şunu, sonra da şunu yaparım diyebiliyoruz item yaparken. Özellikle de bu planlama bu modlu oyunlarda oluyor. Oyun sırasında gelişme aşamasındayken ilk önce şu moda giriş yapayım sonra şuna girerim diyebiliyoruz.

Minecraft İtem Kodları Nasıl Yazılır?

Oyun içerisine, her yeni güncellemede yeni itemler gelmekte. Bu, gerek oyunun gelişmesini, gerekse kitlenin topluluk ürünü oluşturmadaki hevesini artırmasını sağlıyor. Minecraft 1.13 sürümü için yeni bloklar, yeni eşyalar veya yeni canavarlarla karşılaşmıyoruz fakat oyunun temelinde teknik anlamda birçok değişikliğine gidiliyor. Her ne kadar bu yeni değişiklikler yeni hatalara sebebiyet verebilecek olsalar da, benim düşüncem Minecraft için, her durumda yeniliğin iyi olduğu yönünde. Minecraft 1.14 sürümünde, muhtemelen karşımıza çıkacak ilk snapshotı ile yeni itemlerin eklenmeye devam edeceğini göreceğiz. Tabii ki bu durum, "Kaldırılan Minecraft eşyaları olmayacak." anlamına gelmez. İleriki zamanlarda hammaddelerin bazı özellikleri değiştirebilir veya yerine daha işlevsel Minecraft eşyaları eklenmeye çalışılır. Tabii ki bu durumda, yeni Minecraft eşya kodlarıyla da karşılaşmamız gerekebilir. Umarım oyuna yeni güncellemeler ile herkesin seveceği ve verimli şekilde kullanacağı yeni itemler eklenir. Fazla uzatmadan oyundaki bütün itemlerin kodlarına geçelim fakat geçmeden önce şuna değinelim; oyun içerisinde muhtemelen karşınıza çıkmıştır, üslü ifade biçiminde yazılan Minecraft item kodları: "1²" bu aslında "Polished Granite" adlı itemin kodu. Bunu almak için komutu kullanırken eşya kodu olarak "1:2" yazıyoruz. Almak için sayının yanına "iki nokta üst üste" yani : koyup yanındaki üslü ifadesini yazıyoruz. Bu arada fotoğraftaki IDler yani kodlar örnekteki gibi yazılmıştır. Yani 1:2, 1:3 gibi. Gelelim Minecraft item kodlarına:

Minecraft eşya kodlarını aşağıdaki görsellerden görebilirsiniz.Evet, Minecraft İtem Kodları başlıklı bu konum da bu kadardı. Umarım işinize yaramıştır. İyi günler, iyi forumlar.
 


Pluginsel

* #NerdeOEskiGünler *
Emektar Üye
Mesajlar
1,015
Best answers
0
Puanları
3,550
Ruh Hali
Konu güzel ve gayet başarılı.
Tabii 1.13 sürümün de Block ID Limit'in tamamen değiştirileceğini unutmayalım. Bu konu da 1.13'e ayrı bir başlık yeri açabilirsiniz.
EDIT: 17w47a snapshotunda Block ID silinip tamamen değiştirildi.
 

SüperAhmet

Altın Madencisi
Mesajlar
356
Best answers
0
Puanları
0
Konu güzel ve gayet başarılı.
Tabii 1.13 sürümün de Block ID Limit'in tamamen değiştirileceğini unutmayalım. Bu konu da 1.13'e ayrı bir başlık yeri açabilirsiniz.
EDIT: 17w47a snapshotunda Block ID silinip tamamen değiştirildi.
Yine mi?Nasıl oldu?
 

Swuupie

son cosas de la vida
Forum Yöneticisi
Kaynak Yöneticisi
Mesajlar
855
Best answers
0
Puanları
2,940
Konu günceldir arkadaşlar.
 

TatarCraft

Taş Madencisi
Mesajlar
80
Best answers
0
Puanları
40
çapalanmış toprağın kodu yok, mantar bloklarının kodları yok , 44:8 die bir blok vardı onunkide yok , 4 tarafı odun olan bloklarında kodları yok
[automerge]1526219043[/automerge]
@Swuupie eklenirse gzl olur :)
 

Swuupie

son cosas de la vida
Forum Yöneticisi
Kaynak Yöneticisi
Mesajlar
855
Best answers
0
Puanları
2,940
çapalanmış toprağın kodu yok, mantar bloklarının kodları yok , 44:8 die bir blok vardı onunkide yok , 4 tarafı odun olan bloklarında kodları yok
[automerge]1526219043[/automerge]
@Swuupie eklenirse gzl olur :)
Çapalı toprağın kodu 60 ve fotoğraflarda bulunuyor, aynı şekilde mantar bloklarının kodları da fotoğraflarda bulunuyor, kahverengi olanın kodu 99, kırmızının ise 100. Sanırım 44:8 dediğin şey birleşik slab, o da fotoğraflarda 43:8 olarak geçiyor. Fakat dediğin gibi 4 taraflı odun bulunmuyor maalesef.
 

HmzTeam

Yeni Doğmuş
Mesajlar
1
Best answers
0
Puanları
10
Rengarenk camlar yapmak için (world editte) //set 95,95:1,95:2,95:3,95:4,95:5,95:6,95,95:7,95:8,95:9,95:10,95:11,95:12,95:13,95:14,95:15